Blue monday almanak Vrouw opgepakt bij inval Terneuzen Shoeby is beste zaak van Hulst Skiester Lindsey Vonn schrijft geschiedenis Quads slopen natuurgebied 28 ZEEUWS-VLAANDEREN DINSDAG 20 januari 2015 25 Vlaamse regering trekt al geld uit voor nieuwe zeedijk, terwijl beroepspro cedure nog loopt. 1Ü RETRANCHEMENT - Vlaams minis ter Ben Weyts heeft zich de woe de op de hals gehaald van Vlaam se boeren in het Zwingebied. Weyts heeft twaalf miljoen euro uitgetrokken voor uitbreiding van natuurgebied Het Zwin, terwijl de Raad van State in Brussel en de Raad van State in Den Haag de bezwaren van tegenstanders nog niet hebben behandeld. Jan Vandepitte junior, voorzitter van de Associatie Polderboeren Knokke-Heist, voelt zich bekocht. Zijn Associatie is één van de be zwaarmakers bij de Raad van Sta te in Brussel. Minister Weyts loopt volgens hem voor de mu ziek uit met zijn beslissing alvast twaalf miljoen euro voor het Zwin-project uit te trekken. „Hij probeert ons met zijn goed nieuws-show voor het blok te zet ten", geeft Vandepitte lucht aan zijn verontwaardiging. Met de opmerking 'goed nieuws show' doelt Vandepitte op bericht geving in de Vlaamse media, inge geven door een persmededeling van het ministerie van Weyts. Dat er nog bezwaarprocedures lo pen en waarop de bezwaren zijn gestoeld, wordt door het ministe rie verzwegen. Wel wordt aange geven: „Er is al een tijd lang vraag naar een uitbreiding van het Zwin. Het bekende natuurreser vaat is immers al sinds mensen heugenis onderhevig aan verzan ding." De Vlaamse boeren verzetten zich, omdat zij goede landbouw grond dreigen te verliezen. Het Zwin moet in totaal no hectare groter worden, waarvan rro hecta re op Vlaams grondgebied. „Veel meer dan veertig hectare ruil- grond is er echter nog niet", weet Vandepitte. „En ja, het klopt dat het Zwin al eeuwenlang verzandt, maar die verzanding zal naar on ze mening niet stoppen als je het natuurgebied uitbreidt." Terwijl de bezwarenprocedure bij de Raad van State in Brussel nog loopt, is de Vlaamse regering niet alleen bezig geld uit te trekken. Ook wordt er flinke druk uitgeoe fend op de grootste grondeige naar, de Oostkustpolder, om gron den te verkopen. Voor landbouw grond wordt 75.000 euro per hec tare geboden. „Vergelijkbaar met wat goede grond in onze regio, ook in het Nederlandse Sluis, nor maal opbrengt", zegt dijkgraaf Toi- ne Wijffels, „maar de angst be staat dat dit bedrag bij onteige ning minder wordt." Dat plaatst de Oostkustpolder en enkele, klei nere particuliere grondbezitters voor een levensgroot dilemma. Nu verkopen voor 75.000 euro of later, als de zaak bij de Raad van State wordt verloren, voor een wellicht lager bedrag. De uitbreiding van het Zwin maakt deel uit van de Scheldever- dragen uit 2005, waarin Neder land en Vlaanderen de derde ver dieping van de Westerschelde hebben geregeld en ook de ontpol- dering van de Hedwigepolder. De som geld die Weyts nu beschik baar heeft gesteld, is voor verlen ging van de bestaande internatio nale zeedijk van 1,5 naar 3,9 kilo meter. Al dit voorjaar zou dit werk aanbesteed moeten worden. Voltooiing van het hele project is gepland in september 2028. Bij de Nederlandse Raad van Sta te dient de beroepsprocedure op r8 maart. Actiecomité Red onze Polders en twee bewoners heb ben die zaak aangespannen. TERNEUZEN - Een speciale eenheid van de politie Rotterdam-Rijn mond is maandagmiddag een twee-onder-een-kap-woning in de Ferlemanstraat in Terneuzen binnengevallen. Daarbij is een 56-jarige vrouw uit Terneuzen gearresteerd in ver band met overtreding van de wet wapens en munitie. Ook in Re- tranchement viel de politie voor een doorzoeking een woning bin nen. Daar zijn geen aanhoudin gen verricht. Beide invallen heb ben te maken met een al langer lo pend onderzoek, waarover een po litiewoordvoerster geen verdere mededelingen mag doen. „Dan zouden we het onderzoek echt schaden." Rond 14.00 uur startte de eenheid de huiszoeking in Ter neuzen, waarbij ook een speur hond is ingezet. De directe omge ving werd afgezet. HULST - Kledingwinkel Shoeby mag zich de Beste Zaak van Hulst 2015 noemen. Dat is bekendge maakt tijdens de Dag van de Klant. Het trotse team van de kle dingwinkel aan het Stationsplein kreeg een oorkonde van burge meester Jan Frans Mulder en een taart. Vorig jaar won Flowershop Oudeman de titel. Wetenschappers hebben uitgevon den dat de 19e januari de meest de pressieve maandag van het jaar is voor mensen wereldwijd. 'Blue mon day' doopten die lui de dag en giste ren was het zover. Maar die meest nikserige dag van het jaar bleek althans in grote delen van Zeeland stralend met een diep blauw zwerk. „Kweetnie waar of dat 'blue' van daan mot komme", knerpte die Vli- singer op het werk. „Is dat soms de kleur van depressievroeg hij, de cennia vol gevoelig zingende jazz zangeressen - „Am I blueeeee" - en bluesmuzikanten terzijde schuivend. „Ast dan vandaag blaauwe moe we zen, dan doeë ik da wel vanavond", kondigde hij aan. Proost Ron. Zeker twintig procent van het oude gedeelte van het natuurgebied Braakman is tot blubber gereden door een of meer quads. 'Besluit Zwin wel erg voorbarig' door Harmen van der Werf Tip? redactie@pzc.nl WILKOM De huidige internatonale zeedijk bij Het Zwin die meer landinwaarts moet komen voor uitbreiding van het natuurgebied, foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 25