4 'Red de hoer van de pooier* Vrouw gered uit gips van kunstproject V&D zet zijn werknemers het mes op de keel met loonoffer. - Het taboe maakt sekswerk onveilig - Initiatiefwet: pooiers in de cel - Zonder papiertje geen pleziertje Loonoffer groeit in populariteit O, Propaganda in de film 10 en 11 CU wil de prostituee beschermen door het pooierschap te verbieden pagina 4 en 5: Oud-wethouder Van Rey is klaar voor zijn rechtszaak pertens knokt v^icn naar tweede ^/fonde Australian Open 34 en 35 Rustig weer met wat zon Wie een boodschap over te brengen heeft aan een groot publiek, kan van films veel leren DINSDAG 20 januari 2015 AMSTERDAM - Het heeft veel weg van paniekvoetbal, het spel dat V&D met zijn medewerkers speelt. Gisteren kregen 5000 werk nemers te horen dat ze 5,8 pro cent van hun salaris kwijtraken en dat die loonsverlaging al bin nen anderhalve week een feit is. Ook verliezen ze per 1 februari va kantie- en seniorendagen. De con tractaanpassing is eenzijdig. On derhandelen is er als het aan het bedrijf ligt niet bij. Slikken of stikken dus. „We heb ben bijdragen van al onze stake holders nodig om de toekomst van het bedrijf veilig te stellen en blijvende steun van onze aandeel houder en banken te ontvangen", zegt woordvoerster Inge van Lan- gelaar. De aandeelhouder waar over Van Langelaar spreekt, is de Amerikaanse investeringsmaat schappij Sun Capital. Die stelde gisteren ook een nieuwe topman aan bij de warenhuisketen. De snelheid waarmee de looningreep wordt doorgevoerd, duidt er volgens buitenstaanders op dat de nood bij V&D hoog is. Ook de omvang van het loonoffer duidt op een benauwde situatie, stelt Hans van der Spek, arbeids- marktdeskundige bij organisatie adviesbureau Berenschot. V&D wil niet in detail ingaan op de ernst van de situatie, maar duide lijk is dat de banken die het be drijf van financiering voorzien hun geduld verliezen. De laatste keer dat het bedrijf winst maakte, dateert van vroeg in het vorige de cennium. In 2013 bedroeg het verlies 42 mil joen euro. Het is aan de goede resultaten van restaurantpoot La Place te danken dat de verliezen nog enigs zins draaglijk zijn. Het warenhuis slaagt er niet in een overtuigend antwoord te vinden op de concur rentie van webwinkels. Een vorig jaar aangekondigde strategie, die meer 'beleving' in de winkels moet brengen, heeft niet voor de gewenste verbetering gezorgd. Vraag is nu hoe medewerkers moeten reageren op het dictaat van de bedrijfsleiding. De vakbon den accepteren het in elk geval niet zomaar. Het lagere salaris betekent dat een doorsnee voltijdsmedewerker er ongeveer 100 euro per maand op achteruit gaat. Ook de top van het bedrijf levert in. UTRECHT - Bijna een kwart van de bedrijven snijdt in de arbeidsvoor waarden als middel om het hoofd boven water te houden. Dat blijkt uit onderzoek van Berenschot. Bij ruim 10 procent wordt daarbij aan het salaris getornd, hetzij door het inleveren ervan, hetzij door af te zien van verhoging. Vooral in sectoren die in zwaar weer zitten (de financiële dienst verlening en de bouw) komt dit vaak voor. ROTTERDAM - In Rotterdam zijn maandagmiddag vijf mensen aan gehouden omdat ze op straat be zig waren met een gevaarlijk kunstproject. Een 26-jarige vrouw liet zich daarbij vrijwillig in een gipsblok gieten. „Dat bleek niet zo'n goed idee", aldus een politie woordvoerster. Het gips werd snel hard en dat bezorgde de vrouw veel pijn en ademhalings problemen. De vijf zijn korte tijd verhoord over het kunstproject en maandagavond met een boete op zak weer vrijgelaten. Vier van hen goten de vrouw in het gips op het Grotekerkplein in de binnenstad van Rotterdam. Ze zou via een buisje ademhalen, maar dat ging niet zoals gepland. „De vrouw kreeg te weinig zuur stof en moest door de brandweer uit de gipssculptuur worden ge hakt. Het viertal én de vrouw zijn aangehouden voor het verwijt baar in gevaar brengen van een mensenleven." De politie had geen goed woord over voor het project. „Ze vond dat kunstzinnig om te doen, maar wij vinden dat onbegrijpelijk. Het is heel simpel, als wij niet waren gekomen was ze gestorven", aldus de woord voerster. De politie verwijt het de groep bovendien dat de hulpdien sten niet beschikbaar waren voor andere zaken. Uiteindelijk was de brandweer zo'n half uur bezig om de vrouw te bevrijden. „We gaan kijken of we de kosten van het op ruimen op haar kunnen verha len." Of de kunstenares ook de kosten van haar eigen bevrijding moet betalen kon de politie niet zeggen. „Dat is aan het OM." 77% 23% Editie: Walcheren V&D wil loonoffer werknemer 257e jaargang nr. 16 Los nummer 1,95 Abonneeprijs 1,07 door Sander van Mersbergen DE STELLING Reageer op pzc.nl Om het bedrijf te redden ben ik bereid loon in te leveren UW MENING 436 reacties Schietende agent vervolgen is verkeerd signaal ma - vr ro EENS ONEENS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 1