hield ik me de dag ervoor rustig GEZOND 19 Hersengym voor behoud spierkracht Patiënt draagt te vaak een roze bril Geen uitzaaiing tumor door biopt hoort echter wel spontaan te her stellen. Uit onderzoek blijkt dat bij de meeste mensen na een paar maanden aanzienlijke verbete ring optreedt, maar ongeveer een derde van de patiënten herstelt niet en blijft aanhoudend moe." En juist voor die aanhoudende, ernstige vermoeidheid is geen me dische verklaring. Ook is er nau welijks verschil tussen de soorten kanker en het optreden van ver moeidheid. Leeftijd speelt hierin eveneens geen rol. Extreme ver moeidheid heeft vaak grote gevol gen, omdat het functioneren aan zienlijk kan worden belemmerd. Mensen zijn soms niet meer in staat om buitenshuis of in de huis houding te werken. Knoop: „Het is niet even op de tanden bijten, flink zijn en weer doorgaan. Mensen komen in een vicieuze cirkel terecht. Omdat ze moe zijn, gaan ze meer rusten waardoor hun slaap-waakpatroon verstoord raakt. Of ze willen heel flink zijn en gaan zichzelf force ren met alle gevolgen van dien. Ook is er soms angst voor terug keer van de kanker die iemand volledig in beslag kan nemen en kan uitputten." Zo zijn er meerdere factoren die de vermoeidheid kunnen beïn vloeden. Om op een andere ma nier met die vermoeidheid om te gaan en het herstel te bevorderen is er een gedragstherapie ontwik keld, die per individu bekijkt wel- Het is niet even op de tanden bijten, flink zijn en weer doorgaan „Het is alweer 23 jaar geleden dat er bij mij een non-Hodgkinlym- foom in mijn wervelkolom werd geconstateerd. Dat konden ze des tijds niet helemaal verwijderen, dus kreeg ik 6 chemokuren en 35 bestralingen, waarvoor ik iedere dag van Gorcum naar Rotterdam moest reizen. Dat beheerste toen mijn hele leven. Na al die behandelingen, een half jaar later, dacht ik: nu is het klaar. Nu kan alles weer worden zoals het vroeger was. Maar dat bleek niet zo te zijn. Ik kreeg onder meer last van een rare vermoeid heid die niets met inspanning te maken had. 's Morgens werd ik moe wakker of ik werd door ver moeidheid overvallen. Ik heb toen een cursus gevolgd om met die vermoeidheid om te gaan. De belangrijkste les die ik daaruit heb geleerd is dat je moet luisteren naar je lichaam. Niet for ceren. Als ik les moest geven, hield ik me de dag daarvoor heel rustig om energie op te bouwen. Na al die jaren is er nog steeds die vermoeidheid, het heeft invloed op mijn dagelijks leven maar niet langer negatief. Wat ik overigens wel vreemd vind, is dat de oor zaak van vermoeidheid na kanker nog steeds niet is gevonden. Het is onverklaarbaar en niet tegen te houden. Maar ik heb ermee leren leven, het ligt tenslotte aan je instelling hoe je ermee omgaat. Ik leef nu volgens de stelling: ik doe alleen nog dingen die leuk genoeg zijn om er moe van te worden." ke factoren een rol spelen in zijn of haar vermoeidheid. „Herstel van de vermoeidheid blijkt dan mogelijk", vertelt Knoop. „Meer dan de helft van de mensen die zo'n therapie gevolgd hebben voor vermoeidheid na kanker, is niet langer ernstig moe." Niet iedere vermoeide ex-kanker- patiënten knapt dus op. Maar het voorkomen dat mensen zo moe worden, daar is nog nauwelijks onderzoek naar gedaan. Daarom is het volgens Knoop belangrijk dat kankerpatiënten in een vroeg stadium, tijdens of na de behande ling, informatie krijgen en dat ze er goede hulp voor krijgen als de vermoeidheid aanhoudt. „Oncolo gen en verpleegkundigen erken nen het probleem, maar vaak wordt de vermoeidheid in een laat stadium onderkend en dan komen patiënten pas na jaren bij ons terecht. Ten aanzien van de aanpak van vermoeidheid valt er dus nog een hoop te winnen." Inmiddels heeft het NKCV naast de reguliere cognitieve gedrags therapie met steun van Pink Rib bon ook een internettherapie 'Op weg naar herstel' ontwikkeld voor vrouwen met borstkanker die lijden aan ernstige vermoeid heid. Vanuit huis zo'n therapie met meerdere sessies volgen is minder belastend. In ieder geval is het volgens Vonk voor iedere kankerpatiënt raadzaam om bij aanhoudende vermoeidheid aan de bel te trekken: „Wanneer na drie tot zes maanden na de behan deling voor kanker de vermoeid heidsklachten aanblijven, wordt het tijd met de specialist of huis arts hierover in gesprek te gaan." DINSDAG 20 JANUARI 2015 Gips? Beweging visualiseren helpt. Wie na een ongeval in het gips be landt, doet er goed aan zijn hersenen te gebruiken. Door jezelf regelmatig zo levendig mogelijk voor te stellen dat je de arm, het been, de pols (of wat er dan ook in het gips is gezet) ac tief gebruikt, kun je het verlies aan spierkracht dat optreedt tijdens de pe riode in het gips enigszins beperken. Amerikaanse onderzoekers lieten bij 29 vrijwilligers een hand en pols gedu rende vier weken in het gips zetten. Veertien van hen moesten dagelijks 'hersengymnastiek' doen. Hierbij stel den zij zich voor dat ze de gegipste pols gedurende enkele seconden met maximale kracht zouden buigen. Na dat het gips na vier weken was verwij derd, werd bij alle deelnemers de (res terende) spierkracht van de pols ge meten. Bij degene die geen hersen gymnastiek hadden gedaan, was de kracht van de pols met gemiddeld 50 procent afgenomen, bij de proefperso nen die wel hersengymnastiek had den gedaan met slechts 25 procent. Bron: Journal of Neurophysiology De gemiddelde patiënt is een rasopti mist, zo blijkt uit Australisch onder zoek. De meerderheid van patiënten overschat doorgaans de positieve as pecten van een test, van een scree ning of van een medische behande ling. De kans dat de test, de screening of de medische ingreep (ook) negatie ve gevolgen zal kunnen hebben, wordt door een meerderheid van de patiënten juist onderschat, conclude ren de Australiërs uit diverse studies. Slechts bij enkele ingrepen en testen (beter zien na een staaroperatie, de nauwkeurigheid van een uitstrijkje voor baarmoederhalskanker, de nood zaak van een bril na een staaropera tie, de kans op een miskraam na een vruchtwaterpunctie) maakte een meerderheid van de patiënten een rea listische inschatting van de kans op positieve of negatieve gevolgen. Volgens de onderzoekers draagt deze 'roze bril' van de patiënt bij aan de vraag tot 'steeds meer' in de gezond heidszorg. De onderzoekers roepen de artsen op patiënten beter voor te lichten over zowel mogelijke voorde len als mogelijke nadelen van medi sche tests en ingrepen. Bron: JAMA Internal Medicine Als een tumor wordt aangeprikt met een holle naald om zo tumormateriaal te krijgen voor onderzoek (biopt), is het niet ondenkbaar dat er enkele tu morcellen uit de aangeprikte tumor ontsnappen en elders een uitzaaiing veroorzaken. Die vrees is niet terecht. Op basis van de gegevens van meer dan 2.000 patiënten met alvleesklier kanker concluderen onderzoekers dat het aanprikken van de tumor voor on derzoek niet leidt tot uitzaaiingen of meer kans op overlijden. Eerder is het omgekeerde waar: dankzij het biopt is meer bekend over de tumor en kan de behandeling hierop worden afge stemd. Bron: Gut Hans Knoop, psycholoog www.borstkanker.nl; www.radbou- dumc.nl/onderzoekvermoeidheid www.herstelenbalans.nl www.hematon.nl reageren? gezondheid@depersdienst.nl Anke Stamkot (64) Was non-Hodgkinpatiënt, is gepensio neerd lerares en vrijwilliger bij Hema- ton, een vereniging voor patiënten met lymfeklierkanker. Anke Stamkot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19