De afdelingen De behandelingen De acupunturist GEZOND 17 16:00 1 4:00 De afdeling versla vingszorg is niet de enige plek waar men sen met een verslaving te recht kunnen. Er worden el ke week ongeveer 16 mensen op de afdeling geholpen maar ondertussen worden er in totaal wel 500 mensen met een verslaving geholpen door ambulante zorg. Per week zijn er op de afdeling van Emergis ongeveer 4 op names. Per jaar zijn dit er tus sen de 150 en 175. Dit gaat stuk voor stuk over de opna mes van verschillende indivi duen. De terugval van de cliënten is hier niet bij in ge rekend. Op de afdeling van Emergis zijn er ver schillende mogelijk heden voor verslaafden. Zo is er een crisisopname. Dit houdt in dat er 24 uur per dag iemand kan binnenko men die acute hulp nodig heeft. Deze mensen kunnen 5 tot 7 dagen binnen het ge bouw van Emergis verblij ven. Verder is er de reguliere behandeling waarbij mensen minimaal één tot maximaal twee maanden in behande ling kunnen zijn. Daarnaast is er nog een 'Bed-op-recept' optie. Deze wordt gebruikt om een mogelijke crisis te voorkomen. Als iemand zich bijvoorbeeld niet meer staan de kan houden in de thuissi tuatie kan deze voor een BOR( bed-op-recept) naar de afdeling komen. Deze mensen mogen maximaal 72 uur gebruikmaken van de verblijfplaats maar ze mogen niet deelnemen aan de thera pieën. moeilijkste is om heel je leefstijl aan te pas sen. Maar ik ben nu goed op weg. Ik ga er he lemaal voor. Ik wil dat mijn zoontje van 15 eindelijk eens trots op mij kan zijn", vertelt de man met tranen in zijn ogen. de cliënten dit verplicht doen. Elke maan dag en donderdag controleren de verpleeg kundigen de urine van cliënten op versla vende middelen. „Ik vind het erg mooi dat ik mensen op weg kan helpen naar een nieuw leven", vertelt Suzanne. „Want dat is het echt. Als iemand verslaafd is, draait vaak heel het leven om dat ene verdovende middel. Ze staan op en gaan meteen op zoek naar bijvoorbeeld drugs. Als ze het niet in huis hebben, bellen ze met een dealer. Ze doen alles om de drugs in handen te krijgen. Als iemand af kickt moet hij zijn stijl van leven leven om gooien", legt Suzanne uit. „Dat is een hele uitdaging maar ik ben erg blij dat ik deze mensen in dat proces mag helpen." Als de cliënten naar de therapie zijn, be spreekt Suzanne met haar collega hoe de rest van de dag er uitziet. De verpleegkundi gen geven vandaag ook een therapie en er komt nog een nieuwe cliënt binnen later op de dag. Deze heeft een alcoholprobleem en is teruggevallen. Suzanne zorgt dat de ka mer klaar is voor gebruik en doorzoekt de meegebrachte tassen van de cliënt op versla vende middelen. Naast deze controle kan Suzanne ook cliënten vragen een blaastest af te leggen, als dit wordt gevraagd moeten De terugval in het proces van afkicken is iets wat bijna elke verslaafde wel meemaakt volgens Suzanne. „Omgaan met je versla ving vraagt vaak een hele andere stijl van le ven. Sommige mensen hebben vaak meerde re opnamen nodig om uiteindelijk bij hun doel te komen: het voor hun onder controle hebben van hun verslaving. Ik blijf in iedere cliënt geloven, hoe slecht de situatie er ook uitziet. Als ik er al niet in zou geloven, hoe kan de cliënt dat dan ooit zelf doen? Ik vind het ook altijd erg bijzonder om te zien dat het verschillende lagen in de bevolking raakt. Verslaving is een probleem dat zich bij ieder mens kan voordoen. Jong of oud, rijk of arm, slim of minder slim. Wij als ver pleegkundigen komen ze allemaal tegen in de verslavingszorg", zegt Suzanne. Na een dag vol gesprekken met de cliënten op de afdeling is het voor Suzanne tijd om de dienst over te dragen aan haar collega, die het gebouw binnenstapt voor de avond shift. Ze zegt gedag tegen de cliënten die on dertussen aan het helpen zijn met het voor bereiden van het eten. „Morgen weer een nieuwe dag!" Volgende week in De Prak tijk, lopen we een dag mee met Hans Visser, acupunctu rist, die al 26 jaar een Prak tijk voor Chinese Geneeskun de in Oost-Souburg heeft. Hij werkt op dinsdag, woens dag en donderdag en ont vangt dan zo'n 45 patiënten. Hij laat ons zien hoe een ge middelde werkdag eruit ziet en hoe acupunctuur, massa ge en bio-resonantiegherapie de reguliere Westerse genees kunde aanvullen. Heeft u een vraag voor de acupunturist? Stuur een brief naar de PZC, postbus 5046,4380 KA in Vlissingen. Liever via de mail? Dat kan ook, mail dan naar gezond-pzc@wegenermail.nl onder vermelding van 'De Praktijk'. De redactie maakt een keuze uit de ingezonden vragen. Het antwoord komt in een van de volgende edi ties van De Praktijk te staan. DINSDAG 20 JANUARI 2015 collega's en cliënten, foto Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17