16 GEZOND 8:00 9:00 Als verpleegkundige Suzanne Lous (25) in de vroege och tend het gebouw verslavings zorg van Emergis binnen loopt, liggen de cliënten nog op één oor. Ze lost haar colle ga af die nachtdienst heeft ge draaid. Samen bespreken ze de nacht, die rustig is verlopen. Daarna klopt Suzanne bij de cliënten aan: „Goedemorgen, kom je zo aan de ontbijttafel zitten?" Van de achttien bedden in de kliniek zijn er vandaag zestien bezet. In het gebouw worden mensen gehol pen die verslaafd zijn aan alcohol, drugs, me dicatie en gokken. De kliniek omvat twee groepen: de detoxgroep en de behandel- groep. In de detoxgroep worden de mensen die in crisis zijn, opgenomen. Hier ligt de fo cus vooral op het nuchter worden. Bij de be- handelgroep staat het afkicken ook centraal maar wordt er nog meer gekeken naar de toekomst van de cliënt. Hoe gaat deze het af kicken volhouden in de thuissituatie bij voorbeeld? Suzanne is vandaag de verpleeg kundige van de detoxgroep en haar collega neemt de behandelgroep voor haar reke ning. De detoxgroep zit klaar voor het ontbijt. Veel van de cliënten hebben een zware nacht gehad en zitten er met kleine oogjes bij. Suzanne eet gezellig met de groep mee en bespreekt alvast het programma van die dag. Op de afdeling worden verschillende therapieën aangeboden. Zo worden de cliën ten geholpen met hun sociale vaardigheden, leefstijl en zelfcontrole. Maar is er ook ruim te om te sporten of lekker creatief bezig te zijn. Na het ontbijt hebben de cliënten de tijd om rustig wakker te worden en zich bij voorbeeld even te douchen. gen en toen viel ik eindelijk in slaap. Tussen door ben ik nog een paar keer zwetend wak ker geworden. Ik voel me vooral heel onrus tig", vertelt een van de cliënten. Gedurende de dagopening blijkt ook dat slapen lastig is als je aan het afkicken bent, iedereen heeft er moeite mee. „De mensen met een verslaving gebruiken vaak middelen om in slaap te komen. Hier worden die middelen van ze afgenomen. Zonder een glaasje alcohol of een joint is het voor deze mensen erg moeilijk om nor maal in slaap te komen. Ook de constant wisselende lichaamstemperaturen is een veel voorkomende bijwerking in het afkick- traject. Daarnaast heeft elke verslaving na tuurlijk nog zijn eigen bijwerkingen. Zo hebben mensen die proberen te stoppen met alcohol last van trillingen", vertelt de verpleegkundige die al drie jaar werkzaam is in de verslavingszorg. Suzanne schuift aan bij de ochtendvergade ring. Dit is een multidisciplinair overleg tus sen de verschillende werknemers in de ver slavingszorg. Naast de verpleegkundigen zijn ook de psycholoog, verpleegkundig spe cialist, verslavingstherapeut en arts aanwe zig bij het overleg. In de vergadering wor den alle individuen besproken. Hoe ver loopt de behandeling? Hoe gedraagt de cliënt zich? Ook worden er praktische din gen besproken. Zo wil een cliënt graag kle ding thuis ophalen. Mag dat? En zo ja, wie gaat er met hem mee? Er wordt dan geke ken naar het behandelplan van diegene en er wordt overlegd of deze cliënt, met bege leiding van een medewerker de straat op kan. Ondanks dat de afdeling niet gesloten is, zijn er wel regels waar iedereen zich aan moet houden. En zo gaat de vergadering nog een tijdje door totdat iedereen weer op de hoogte is van de cliënten en hun bijzon derheden. Naast de therapieën vindt er elke dag een dagopening en een dagafsluiting plaats. Tij dens de dagopening wordt er besproken hoe de cliënten het afkicken ervaren. Suzanne leidt de dagopening: „Wil jij vertel len hoe je hebt geslapen?", vraagt ze aan een van de cliënten. „Ik heb erg slecht geslapen. Tot ongeveer vier uur 's nachts wakker gele- Op maandag wordt tijdens de dagopening besproken hoe het weekend is verlopen. De cliënten gaan met verlof in het weekend. „Wij stimuleren dit heel erg. Cliënten kun nen hier wel zijn afgekickt, zodra ze in de thuissituatie terugkomen, belanden ze vaak weer terug in hun oude gewoontes. Door de cliënten in het weekend naar huis te laten gaan, kunnen ze het afkicken ook doorvoe ren in hun thuissituatie", zegt Suzanne. Een van de verslaafde mannen heeft die terug val in de thuissituatie al een aantal keer meegemaakt. „Ik gebruik al drugs en alco hol sinds ik 16 jaar was. Nu ben ik 42 en vind ik het de hoogste tijd om eens met die troep te stoppen. Ik heb dit al meerdere ke ren geprobeerd, maar telkens belandde ik weer met een witte neus in de kroeg. Het Speed, cocaïne, heroïne, can nabis en alcohol. Het is op zijn zachtst gezegd allemaal erg slecht voor je lichaam, ze ker als je er verslaafd aan bent. De werknemers van de afdeling verslavingszorg bij Emergis in Kloetinge, helpen mensen die te veel van dit soort middelen gebruiken, van hun verslaving af. Verpleegkundige Suzanne Nous voert tijdens haar werkdag gesprekken met wm Verslaving de baas worden door Denise van Minnen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 16