Popprijs voor een incompleet duo Kamer tobt over machtige zorgverzekeraar 6 BINNENLAND s;>' I f?; Huismus meest gezien bij telling De huismus staat opnieuw op de eerste plaats van de Nationale Tuinvogeltelling, meldt de Vogelbescherming. 45.000 mensen telden zater dag en gisteren 775.000 vo gels in 35.000 tuinen. De koolmees staat op de twee de plaats, gevolgd door de merel. De spreeuw werd nipt tiende. Door het zachte winterweer is er een record aantal tjiftjaffen geturfd. Nederlander gedood door lawine Een 51-jarige Nederlandse wintersporter is in Oosten rijk door een lawine ge dood. De man werd vrijdag off-piste gegrepen door de sneeuwmassa. Het ongeval deed zich voor bij de plaats Nauders in Tirol. De man overleed zaterdag in het zie kenhuis van Innsbruck. Gis teren werd in grote delen van Tirol het dreigingsni veau voor lawines verhoogd. Toerist mijdt duur Zwitserland Het toerisme in Zwitserland Ilse DeLange geniet van de traditionele bierdouche na het winnen van de Popprijs, foto Raymond van Olphen/HH heeft last van de explosieve stijging van de koers van de frank. Het aantal boekingen uit Nederland en Duitsland is ingestort, zei Jürg Schmid, directeur van het Zwitserse Bureau voor Toerisme, giste ren. De Zwitserse regering probeert het leed voor de branche te verzachten en zint op belastingvoordelen. 117.000 bezoekers voor Vakantiebeurs Ruim 117.000 mensen heb ben de afgelopen dagen in spiratie opgedaan voor hun vakantie op de Vakantie beurs in de Jaarbeurs van Utrecht. Volgens de organisatie waren dat er meer dan verwacht. Bezoekers van de Vakantie beurs verwachten in 2015 per persoon gemiddeld 3100 euro uit te geven aan vakan ties. De laatste zin van het rapport blijkt de nekslag voor de andere gegadigden voor de prestigieuze prijs. Succesvolle rappers als Mr. Probz of Typhoon vallen buiten de boot en ook Kensington moet genoegen nemen met een plaats in de wachtkamer. Want dat de Utrechtse band een toekomstige winnaar is van de prijs staat bui ten kijf. Het bronzen beeldje van Theo Mackaay en 10.000 euro gaan dus naar een incompleet duo. Zeker, The Common Linnets heeft een doorstart gemaakt, maar het suc ces is vooral toe te schrijven aan de broeierige synergie tussen Ilse DeLange en Waylon. Zij waren sa men verantwoordelijk voor die onverwachte tweede plek op het Eurovisie Songfestival met Calm After The Storm, zij zongen samen het succesvolle debuutalbum van The Common Linnets vol. Daarna volgde al snel de breuk tussen De- Lange en Waylon. Wellicht voelt daarom de toekenning van de Pop prijs ongemakkelijk. Ilse DeLange laat zich de traditio nele bierstortbui die losbarst na de bekendmaking van de winnaar goed smaken. Terwijl haar band de luwte van het podium kiest, stapt de zangeres moedig naar vo ren en daagt het biergooiende pu bliek uit. Het lijkt erop, dat ze het zo ook het liefst heeft. Alleen aan het front met aandacht die je niet hoeft te delen. Hoe dan ook, ze gaat een stuk sportiever om met het gooi- en smijtwerk dan pre sentator Giel Beelen. De geïrriteer- de dj spreekt over een gebrek aan respect, wat hem een stevig boe geroep oplevert. Zo komt er een tumultueus eind aan Eurosonic Noorderslag, dat verder die avond een mix van ge vestigde namen en aanstormend talent presenteert. Dotan, Jett Re bel, Typhoon en de gekunstelde combinatie Guus Meeuwis en New Cool Collective zuigen beur telings de Grote Zaal vol. De span nende bandjes zijn te vinden in de grote en kleine bijzaaltjes. De eighties-pop van het piepjonge Yuko Yuko valt op, net als de psy chedelische trip van de rockband PAUW. En in de stampvolle Klei ne Zaal laat de eigenzinnige zan geres Kovacs er geen twijfel over bestaan dat in haar een toekomsti ge Popprijswinnares schuilt. De partijen praten vandaag met patiëntenclubs, hoogleraren én de verzekeraars. GroenLinks-Kamer- lid Corinne Ellemeet is initiatief nemer: „Ik wil zorgverzekeraars niet in een kwaad daglicht stel len. Het gaat erom dat de verzeke raars de zorg die ze aanbieden se lecteren op kwaliteit en niet op de kosten. Bovendien creëren ze een wirwar aan polissen wat ver gelijken lastig maakt." Wilna Wind van patiëntenfedera tie NPCF: „Het lijkt een industrie vooral gericht op het binnenha len van nieuwe klanten, gezonde weliswaar. Daar verdienen verze keraars aan." Het landelijk plat form GGz (LPGGz) vindt dat ook: „Veel patiënten met een ernstige psychische stoornis durven niet over te stappen naar een andere verzekeraar. Ze mogen officieel niet geweigerd worden, maar dat idee krijgen ze wel door de spot jes die gericht zijn op gezonde mensen. Dat beperkt de keuzevrij heid behoorlijk", aldus een woord voerder. Het probleem gaat verder dan risicoselectie, vindt de LPGGz: „Verzekeraars sluiten zul ke beperkte contracten af dat wachtlijsten ontstaan, 42 procent moet acht weken of langer wach ten op een intake, blijkt uit ons onderzoek." Zelfstandigen in de geestelijke zorg klagen dat verzekeraars niet meer met hen in zee gaan, omdat ze duurder zijn in vergelijking met grotere aanbieders. Dus selec teren ze op prijs in plaats van kwa liteit. Kamerlid Lea Bouwmeester (PvdA): „Prima als verzekeraars scherpe keuzes maken, maar dan moeten ze wel inzichtelijk maken waarop ze selecteren." Ook huisartsen zijn ontevreden over de contractonderhandelin gen met de verzekeraars. Velen voelen zich gedwongen contrac ten af te sluiten waar ze niet ach ter staan, bleek gisteren uit een enquête van de Landelijke Huis artsen Vereniging. Bestuurder Wim van der Meeren Verzekeraars moeten inzichtelijk maken waarop ze selecteren van verzekeraar CZ vindt het 'ont zettend jammer' dat er zo'n ge brek aan vertrouwen is. „Wij heb ben de taak de premie zo laag mo gelijk te houden, dus sluiten we te dure aanbieders, maar ook kwa litatief slechte zorgverleners uit." Van der Meeren ontkent dat wachtlijsten GGZ-patiënten in de weg zitten: „Soms willen meer pa tiënten naar een hulpverlener dan het aantal voor wie we een contract hebben. Dan zorgen we voor passende andere zorg." De topman hekelt het beeld van de verzekeraars die premiegeld op potten: „Wij hebben vorig jaar 400 miljoen reserves gebruikt om de premie te verlagen." v' ZEIST NAUDERS ZÜRICH UTRECHT door Erik Krebbers GRONINGEN - In een volle Ooster poort is zaterdagavond de Popprijs uitgereikt aan The Common Lin nets. Het juryrapport: 'De Neder landse pop, rock, hiphop en dance Floreerden ook dit jaar weer, maar er was één naam die eruit sprong. Een naam die een jaar geleden nog bij niemand bekend was'. De Pop prijs 2014 gaat naar een duo dat ei genlijk niet meer bestaat. De laatste zin van het jury rapport blijkt de nekslag voor de andere gegadigden voor de prestigieuze prijs door Francine Wildenborg DEN HAAG - Torenhoge winsten, wervingsacties om zoveel mogelijk gezonde klanten binnen te halen, een oerwoud van polissen. Het wantrouwen in zorgverzekeraars groeit, zeker sinds de vrije artsen keuze in het geding is. Tijd voor een stevig gesprek, vinden Groen- Links, CDA, D66 en de PvdA. Lea Bouwmeester, Kamerlid PvdA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6