Ook koning kon executie Soei niet tegenhouden Dorp biedt niet voor alle inwoners een sociaal vangnet Fantastische rondreizen Korting op alle reizen! Brazilië woedend om doodstraf IN HET NIEUWS 5 579 779 679 859 1029 1159 1279 1359 Kras.nl/verre-rondreizen of bel 0900-9697, Rondreizen Zondagnacht lokale tijd 0.40 uur, tien minuten na de schoten van het vuurpeloton, verklaarde een gevangenisarts de zes mensen, vijf buitenlanders en een Indone siër, dood. Hoe vaak er op de ge vangenen is gevuurd en hoeveel kogels er zijn gebruikt, wilde een politiewoordvoerder niet zeggen. 'Onmenselijk: familie mocht schietwonden niet zien en dus lichaam niet wassen', schreef de Nederlandse advocaat Bart Sta- pert op Twitter na de crematie van zijn cliënt Ang Kiem Soei. Directrice Poengky Indarti van de Indonesische mensenrechtenorga nisatie Imparsial noemde de exe cuties mensonwaardig. Ook over het proces is ze niet te spreken. Zo zou de bewijslast tegen Soei flinterdun zijn. De 'xtc-koning', zoals hij in de Indonesische me dia wordt bestempeld, werd in 2003 veroordeeld enkel op basis van getuigenissen van agenten. De politie nam nooit de moeite een werknemer van de 'twee grootste xtc-fabrieken ter wereld' op te sporen, waar Soei volgens het politierapport de eigenaar van was. Justitie in Indonesië weiger de onder diplomatieke druk van Nederland het proces te herope nen. Ook een brief van premier Mark Rutte mocht niet baten. Ko ning Willem-Alexander heeft nog contact opgenomen met pre sident Joko Widodo om de execu tie af te gelasten, maar ook dat bleek tevergeefs. BRASILIA - In Brazilië is woedend gereageerd op de executie van Marco Archer in Indonesië. De Braziliaan werd net als de Neder lander Ang Kiem Soei gisteren geëxecuteerd wegens drugsdelic ten. De Braziliaanse regering heeft de ambassadeur uit Jakarta teruggeroepen voor overleg. De beslissing om Archer te execute ren 'beïnvloedt ernstig de relaties' tussen beide landen, aldus presi dente Dilma RoussefF. Enkele uren na voltrekking van de doodstraf liet minister Bert Koenders van Buitenlandse Za ken weten de executie te veroor delen. Hij heeft de Nederlandse ambassadeur in Jakarta terugge roepen voor overleg. Ook ont bood hij de tijdelijke zaakgelastig de van Indonesië gisteren op zijn ministerie voor tekst en uitleg. Ang Kiem Soei dreigde in 2008 en 2013 ook al geëxecuteerd te wor den. Toen kon voltrekking van het doodvonnis door middel van druk uit Den Haag voorkomen worden. Dat stelt Lotte Vermeij van het So ciaal en Cultureel Planbureau. Zij onderzocht de relatie tussen loka le binding en de inzet van dorps bewoners voor hun leefomgeving. „Mensen die fysiek aan het dorp gekluisterd zijn, zijn dat omdat ze bijvoorbeeld lichamelijk beperkt zijn of minder geld hebben. Hun binding met het dorp is geen vrij willige keuze." Het gaat dan vooral om ouderen of minderbedeelde inwoners. Zij moeten het juist hebben van het dorp, maar hebben minder socia le contacten in het dorp waar ze terechtkunnen voor gezelligheid of hulp. „Terwijl het idee bestaat dat andere dorpsbewoners vaak Ouderen of minderbedeel den hebben minder sociale contacten waar ze terecht kunnen voor hulp goed voor de ouderen zorgen. Er zijn talloze voorbeelden dat er van alles voor hen georganiseerd wordt. Maar vooral 75-plussers voelen zich buiten de gemeen schap staan", licht Vermeij toe. Tegenover deze groep staan bewo ners die niet gebonden zijn aan hun dorp maar ervoor kiezen om er te wonen. Of die mensen zich inzetten voor hun buren of buurt genoten of voor onderhoud van het landschap hangt sterk af van de binding die ze hebben met het dorp. „Lang werd gevreesd dat de lokale binding zou afnemen door de schaalvergroting van het leven. Dorpsbewoners werken, winke len en stappen veel meer buiten het dorp dan vroeger en hebben daar ook meer vrienden en ken nissen. Maar deze mensen zijn toch gehecht aan hun dorp. Daar hebben ze nog steeds tientallen contacten", zegt Vermeij. Dat een dorp dicht bij een stad ligt, leidt niet tot meer of minder betrokkenheid van de inwoners. Alleen in mooi gelegen dorpen in de buurt van een stad zijn bewo ners actiever op het gebied van de leefbaarheid, natuur en cultureel erfgoed. Vermeij suggereert dat dat komt doordat de kwaliteit van het landschap rond een stad ster ker onder druk staat dan op het af gelegen platteland. Laatste kortingsdag! 8 dagen al v.a. Tot 100 korting p.p kras.nl/kortingsdagen MAANDAG 19 JANUARI 2015 door onze correspondent Wilma van der Maten JAKARTA - Als allerlaatste wens kon den ze kiezen of ze zittend, staand of liggend doodgeschoten wilden worden. Daarna werden de zes 'drugscriminelen', onder wie de Ne derlander Ang Kiem Soei (62), tege lijkertijd door 48 politiemannen van de Indonesische mobiele een heid geëxecuteerd. L Ang Kiem Soei archieffoto NOS-Journaal door Freke Remmers DEN HAAG - Hoewel dorpsbewo ners een groot deel van hun leven buiten het dorp doorbrengen, voe len ze zich wel degelijk verbonden met hun woonplaats. Wie nauwe lijks het dorp uit komt, zet zich er minder voor in, omdat hij of zij daar minder toe in staat is. 8 dagen v.a. 11 dagen v.a. Highlights van Marokko Koningssteden, Atlasgebergte en méér. Met o.a. Casablanca, Fès, Volubilis, Dadèskloof en Marrakech. ✓Vrije dagen in de badplaats Essaouira Ind. vele maaltijden Klantbeoordeling 8,1 Zie: Kras.nl/74727 15 dagen v.a. Highlights van Sicilië Alle hoogtepunten met Cefalü, Palermo, Monreale, Agrigento, Syracuse, Catania, Taorminaen méér. Bodemprijs in maart ✓Verlenging mogelijk ✓Tip: excursie Etna Klantbeoordeling 8,4 Zie: Kras.nl/35610 Grand Tour Ierland Een must voor natuurliefhebbers! Met o.a. Belfast, Giant's Causeway, Cliffs of Moher enTheConnemara. ✓Zeer goede hotels inclusief ontbijt ✓Zéér scherpe prijs Klantbeoordeling 8,3 Zie: Kras.nl/38691 Moskou Gouden Ring Voormalig Joegoslavië Andalusië Marokko Combinatiereis met o.a. Granada, Córdoba, Sevilla, Tanger, Meknès, Fès, Beni Mellaten Marrakech. Incl. entree Alhambra Natuurtocht Midden- Atlasgebergte Klantbeoordeling 8,2 Zie: Kras.nl/38795 13 dagen v.a. Een reis vol pracht en praal. Met Moskou, Suzdal, Kostroma, St. Petersburg, Novgorod en méér. Bezoek Flermitage ✓Volop kunst en cultuur ✓Vele hoogtepunten Klantbeoordeling 8,6 Zie: Kras.nl/38496 11 dagen v.a. Nieuw! Unieke reis met Bosnië en Flerzegovina, Kroatië, Macedonië, Servië, Montenegro en Kosovo. O.a. Dubrovnik, Belgrado en Sarajevo Geschiedenis en cultuur Ontbijten 11 x diner Zie: Kras.nl/38895 12 dagen v.a. Verrassend Griekenland Eilandhoppen Azoren Route met o.a. Athene, Prespes Meren, Delphi, Meteora kloosters, de Mani streek en Thessaloniki. Cultuur en natuur Ontdek het vasteland en de Peloponnesos Ontbijten 12xdiner Zie: Kras.nl/38905 18 dagen v.a. Ontdek de schitterende natuur op de Portugese eilanden Terceira, Faial, Pico en Sao Miguel. ✓Vulkanen, natuur en cultuur Exclusief bij Kras ✓Tip: walvisspotten Zie: Kras.nl/38875 11 dagen v.a. Deze Kras-rondreizen zijn inclusief: Vlucht, hotels, ontbijt Nederlandssprekende reisleiding Fantastische excursies Al deze rondreizen worden ook aangeboden met gegarandeerde vertrekdata. /fX^- Ajyv» Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5