Kruiningen herdenkt Ramp wel op zondag Stalen remmer eist opnieuw slachtoffer Oplossen vete Terneuzen vraagt hoge expertise 20 BEVELANDEN en THOLEN VOORPRET Het valt niet mee om elk jaar met carnaval origineel te verschijnen. Geen nood: daar is een beurs voor. Belangenbehartiger slechtzienden houdt inloopspreekuur over lezen Aangehouden na mishandeling van portier Opvallend is dat het comité in Kruiningen voor de zondag heeft gekozen. De Dodenherdenking werd vorig jaar een dag eerder ge houden, op 3 mei. Voorzitter Sjaak van Loo legde toen uit dat rekening werd gehouden met de mensen uit reformatorische kring, die herdenken wellicht in strijd vonden met de zondags rust. Dat de herdenking van de Waters noodramp wel op zondag wordt gehouden, daarover wil Van Loo nu alleen maar kwijt dat de Ramp Een 34-jarige inwoner van Borsse- le raakte zwaar gewond toen hij bij het obstakel de macht over het stuur verloor. De man werd, voor dat hij met een ambulance naar Rotterdam werd gebracht, eerst gereanimeerd door personeel van de ambulance en de traumahelico- pter. De ronde, stalen verkeers- GOES - Koninklijke Visio, de instel ling die hulp en expertise biedt voor blinden en slechtzienden, houdt de komende maanden in loopspreekuren voor slechtzien den die moeite hebben met lezen en wat ze daar aan kunnen doen. Visio heeft een keur aan hulpmid- zelf ook op zondag was. Vorig jaar toonde hij zich erg teleurgesteld toen een aantal veteranen de Do den in Kruiningen toch op 4 mei ging herdenken toen de bloemen van de dag ervoor nog vers waren. De bedoeling van het comité is juist eenheid en verbondenheid te scheppen in het dorp, in het bij zonder omtrent algemeen gedeel de hoogte- en dieptepunten in de geschiedenis. De herdenking van 1 februari be gint om 16.00 uur in de Johannes- kerk in Kruiningen. Schoolkinde ren zullen de namen van de slachtoffers voorlezen en er is een ooggetuigenverslag. In de dienst is plaats voor bezinning, poëzie en muziek ingeruimd. Ook zullen foto's en dia's worden getoond. Na afloop worden bloemen en kransen gelegd bij het monument in de tuin van de kerk. remmer eiste vorig jaar oktober op dezelfde manier een gewonde. Het rek is in de 's-Heerenhoek- sedijk geplaatst om te voorkomen dat verkeer uit de richting van Borssele en Ovezande met grote snelheid het dorp in komt vlie gen. De remmer staat er niet al tijd. Voor evenementen als de car navalsoptocht en de wielerronde, kan hij worden weggehaald. De weg moest zondagochtend lange tijd worden afgesloten. De politie gaat de toedracht van het ongeluk onderzoeken. delen en geeft over het gebruik daarvan gratis advies. De inloopspreekuren zijn op de donderdagmiddagen 22 januari, 19 februari en 19 maart. Visio is gevestigd aan het Stations park in Goes, telkens tussen 13 en 16 uur. 'S-HEERENHOEK - De vastenavond zit er weer aan te komen en echte carnavalvierders moeten aan de slag. Want een met flauwekul vol gehangen boerenkiel is niet meer genoeg. Een mens moet origineel voor de dag komen. Jeanet Welleman, werkzaam bij Sportfondsen in De Stenge in Heinkenszand en gespecialiseerd in de organisatie van kledingbeur- zen, heeft daar drie jaar geleden iets op gevonden. „Toen De Jeugd- hoeve bij Sportfondsen kwam, leek het mij een goed idee om een tweedehands carnavalbeurs te houden. We zitten hier per slot van rekening in het Bevelandse centrum van het carnaval: 's-Hee- renhoek oftewel het Paerehat." Samen met Marion Steenbakker stelde ze vlot de regels vast: Men sen kunnen spullen inbrengen die schoon en heel zijn, voorzien van een plakbandje met een indi vidueel nummer en de prijs. Twee- of meerdelige outfits moe ten aan elkaar worden genaaid. Jeanet en Marion hangen alles overzichtelijk bij elkaar: broeken bij broeken, pijen bij pijen en jur ken bij jurken. Zaterdagochtend, de laatste lood jes van de beurs, bemant Jeanet de kassa. Geholpen door Mara Steenbakker handelt ze de admini stratie af. Als iemand wil afreke nen schrijft Mara de nummers en de prijzen netjes op een klad blaadje. Jeanet rekent af. Om elf uur, een uur voordat de beurs sluit, heeft Jeanet een flinke sta pel kladblaadjes voor haar neus. Dat wordt nog behoorlijk uitzoe ken voordat de inbrengers volgen de week om hun centen en de overgebleven spullen komen. Jea net: 70 procent is voor de inbren gers en dertig procent houden wij om de onkosten te dekken. Het gaat niet om grote bedragen; het moet wel heel bijzonder zijn, wil het meer dan een tientje kosten." In de zaal scharrelen veel moe ders en kinderen rond, en ook opa's en oma's. Een jongetje toont zich zielsgelukkig met zijn zojuist gekregen Starwarspak. Zijn zusje is over-de-kop-gelukkig met een stel vleugeltjes. In een buggie zit een peuter van 13 maanden. Hij is hier al voor de tweede keer met zijn moeder en Voor de aanpak wordt onder meer gebruik gemaakt van het In- formatie- en Expertisecentrum RIEC, dat is gespecialiseerd in de aanpak van georganiseerde crimi naliteit. „Vorig jaar dachten we ook dat het rustig genoeg was om de mogelijkheid voor preventief fouilleren te beëindigen. Maar daarna laaide het geweld toch weer op. We moeten dus heel alert en actief blijven", vertelt bur gemeester Jan Lonink. „Ik krijg wel signalen dat mensen in de twee groepen tot bezinning ko men. Maar dat is allerminst een re den om de beleidsmatige aanpak te verminderen." Er worden twee sporen gevolgd. Enerzijds wordt de groepsvor ming in beeld gebracht. Aan de andere kant wordt op een aantal mensen ook een persoonsgerichte aanpak toegepast. „In dat traject worden bijvoorbeeld invloeden op broers, zussen en vrienden van deze personen in beeld ge bracht. Het is nu al zo dat uit bei de groepen kinderen al op jonge leeftijd naar elkaar reageren. We proberen dus via verschillende lij nen de angel uit dit conflict te ha len." Volgens Lonink wordt er ook vaak spontaan hulp aangebo den om te bemiddelen. „Via de fa milie Verhelst (de ouders van Gi deon Verhelst, die eind november bij de eerste schietpartij in de Brouwerijstraat om het leven kwam) is er contact met een do minee in Goes. En zo zijn er meer initiatieven. Maar de aanpak van deze problematiek vraagt echt een hoog professioneel gehalte." Lonink proeft dat het veiligheids gevoel onder inwoners weer gro ter wordt. „De horeca zag in de eerste week na de tweede schiet partij een flinke terugloop in het aantal bezoekers, maar mede door de goede organisatie bij het nieuwjaarsfeest in de Veerhaven is het gevoel van veiligheid bij het uitgaanspubliek weer gegroeid. Je merkt dat een gevoel van onveilig heid heel snel groot is, maar net zo snel weer zakt. Overigens zijn daarop ook zaken van invloed die elders spelen. Denk maar eens aan de gebeurtenissen in Frank rijk en België." Voor de dodelijke schietpartij in de Brouwerijstraat zitten een 25-jarige en 37-jarige Terneuze- naar in voorarrest. Voor de geloste schoten in de Iepenlaan is nog nie mand opgepakt. Daarbij raakte een 27-jarige Terneuzenaar, die wordt verdacht van betrokken heid bij de eerste schietpartij, zwaargewond. Over zijn gezond heidstoestand worden geen mede delingen gedaan. VLISSINGEN - Aan het Bellamypark in het centrum van Vlissingen is zondagmorgen een portier van een horecagelegenheid mishan deld. De politie heeft daarna een 22-jarige inwoner van Vlissingen aangehouden. Rond 03:00 uur werd, aldus de po litie, een opstootje gemeld bij een café aan het bewuste park. Daar bij zou de 22-jarige Vlissinger de beveiligingsmedewerker een klap hebben gegeven. Het slachtoffer deed ter plaats aan gifte en wees de dader aan. Die kon direct worden ingerekend en worden overgebracht naar een po litiecel, aldus de politie. Een originele carnavalsoutfit voor weinig door Mieke van der Jagt KRUININGEN - Het herdenkingscomi- té voor de Watersnoodramp van 1953 herdenkt zondag 1 februari de 58 Kruiningers die in de ramp nacht verdronken. Dat gebeurt in tal van Zeeuwse plaatsen. 'S-HEERENHOEK - De stalen ver keersremmer op de 's-Heerenhoek- sedijk aan de rand van 's-Heeren- hoek heeft zondagmorgen vroeg opnieuw een slachtoffer geeist. door Mieke van der Jagt Voor een aantal klanten is het ook een gelegenheid om zich eens lekker te verkleden. Keus genoeg, foto Johan van der Heijden door Raymond de Frel TERNEUZEN - Sinds de schietpartij in de lepenlaan half december is het rustig in Terneuzen, maar dat betekent niet dat politie, justitie en de gemeente Terneuzen gas terug nemen in de aanpak van een ge welddadige vete tussen twee groe pen inwoners.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 59