64 Hij had te maken met een dronken bestuurder, die zich onvoorspelbaar gedroeg en niet meewerkte 4 IN HET NIEUWS ALI OUAALIT interview Als een agent naar zijn dienstwapen grijpt, kan het vreselijk misgaan. Ali Ouaalit zit in een rolstoel, omdat hij doorreed na een alcoholcontrole. Vrijdag 24 augustus 2012. Het is half acht 's och tends als Ali Ouaalit in zijn auto wordt aangehou den door twee agenten op een mountainbike. Ze willen dat hij blaast. Ouaalit is die nacht uitgeweest in Rotter dam. Hij is onderweg naar huis met een vriend en een vriendin op de achterbank. De blaastest pakt slecht voor hem uit: hij heeft te veel gedronken. In de minuut die volgt, verandert het leven van de dan 29-jarige boekhouder uit Bode graven ingrijpend. De agent vraagt hem uit te stappen. Ouaalit zegt dat hij zijn auto eerst aan de kant van de weg wil zetten. De andere agent blokkeert met haar moun tainbike de voorkant van de auto. Ouaalit rijdt een stukje achteruit, draait zijn stuur en rijdt vooruit. De agente duwt haar fiets tegen de auto, maar het lukt haar niet de wagen te stoppen. Ze springt aan de kant en gooit de mountainbike van zich af. Haar collega heeft het vuur dan al ge opend. De eerste kogel raakt Ouaalits rug- genwervel, waardoor hij direct verlamd is. Als de auto doorrijdt, loopt de agent zo'n 40 meter mee. Hij schiet nog twee keer. De kogels vliegen rakelings langs de passagiers op de achterbank. Ouaalit wordt geraakt in zijn borst. Na een paar honderd meter botst de auto op een stilstaande Ford Fo cus. Als hij later wakker wordt in het zieken huis, zit er een agent voor de deur van zijn kamer. Hij wordt bewaakt. „Ik werd ver dacht van poging tot doodslag, ik had een agent willen doodrijden. Mijn ouders mochten me niet zien." Volgens Ouaalit doet de politie er alles aan de schietende agent de hand boven het hoofd te houden. „Het is simpel: ik ben Ma rokkaan, ik heb te veel gedronken, dan moet ik wel een zware crimineel zijn. Met dat stigma heb ik sinds die dag moeten le ren leven. Maar die agent zat fout." Vorige maand kreeg Ouaalit gelijk van de rechter in Rotterdam: de vurende agent is veroordeeld tot een maand cel en 240 uur werkstraf. De agente met de mountainbike voor de auto verklaarde dat Ouaalit zacht jes reed en dat zij geen moment vreesde voor haar leven. Als de straf voor de agent in hoger beroep standhoudt, is het de eer ste keer in achttien jaar dat een schietende agent de gevangenis in moet. Schietende agenten worden vaker voor de rechter gesleept. Zeker vijf politiemensen zijn de afgelopen twee jaar veroordeeld voor schietincidenten, terwijl dit daarvoor zelden gebeurde. „Rechters trekken nu een grens", zegt Jaap Timmer, politieweten schapper aan de Vrije Universiteit Amster dam. Volgens Timmer schieten Nederland se agenten steeds minder vaak uit nood weer. „Ze mogen hun wapen al trekken als een verdachte mogelijk vuurwapengevaar lijk is of wordt verdacht van een ernstig ge weldsmisdrijf. De korpsleiding stimuleert daadkrachtig optreden." Volgens Jaap Timmer krijgen agenten te weinig training. „Een agent moet 32 uur per jaar oefenen met het dienstwapen. De helft van die tijd gaat op aan verplichte toetsing. Quaalit: „Ik weet heel goed dat ik niet met drank op achter het stuur had moeten zit ten. Maar nu zit ik in een rolstoel. Ik slaap slecht, ik kom mijn huis nauwelijks uit en ik vecht tegen gekmakende gedachten." Ali Ouaalit is geestelijk kapot. Hij heeft PTSS, een posttraumatische stressstoornis. Zijn 4-jarige dochtertje ziet hij nauwelijks. Het Openbaar Ministerie en de schietende agent zijn in hoger beroep gegaan tegen de uitspraak van de rechter. „Daardoor duurt het allemaal nog langer. Nog meer pijn." De agent werkt nog altijd bij de politie: op het bureau, zonder wapen. In afwachting van het hoger beroep spant Ouaalits advocaat binnenkort een kort ge ding aan om een voorschot te krijgen op een schadevergoeding. „Dat geld gaat mij niet gelukkig maken", zegt Ouaalit. „Maar ik moet nu rondkomen van een bijstands uitkering. Financieel zit ik aan de grond." Ouaalit vindt dat agenten te weinig trai ning krijgen om met hun dienstwapen om te gaan. „Ik weet er inmiddels alles van: ze trainen nog geen vier dagen per jaar. Als je een agent een wapen in handen drukt, moet hij daar mee kunnen omgaan. Mijn le ven is kapotgemaakt door iemand die niet goed genoeg was getraind. Een simpele ziel die kon besluiten over leven of dood. Ik was een sterke jongen, maar nu begin ik af te takelen. Dat is zijn schuld." De veroordeelde agent wil niet reageren op dit interview. Wel laat zijn advocaat weten dat voor de agent vaststond dat Ouaalit op de an dere agent had willen inrijden. „Hij had te ma ken met een dronken bestuurder die zich on voorspelbaar gedroeg en niet meewerkte", al dus advocaat Rosa van Zijl. „De schietende agent wilde de deelnemers aan de och tendspits van Rotterdam beschermen." 'Ik was een sterke jongen, ik af te takelen. Dat is zij n nu begin schuld' Ali Ouaalit heeft een dwarslaesie. „Ik weet goed dat ik niet met drank op achter het stuur had moeten zitten." foto Taco van der Eb/HH door Peter Winterman Rosa van Zijl, advocaat van de agent

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4