Iets om bij stil te staan: 50 jaar geen eiland meer Oplossen vete Terneuzen vraagt hoge expertise 20 SCHOUWEN-DUIVELAND LUBFEST Na 27 jaar komt er een einde aan Muziekcafé 't Lub in Renesse. Dat gebeurt met een groots 'Lubfest'. Dorpsraad roept op tot reacties busverbinding „Dat is toch een mooie aanleiding om deze regio op specifieke wijze onder de aandacht te brengen", vindt Ria Geluk, voorzitter van o.m. Museum Goemanszorg, Film theater FiZi en bestuurder bij meerdere maatschappelijke orga nisaties. Zij doet al veel, wil ook aan veel dingen meewerken, maar vind niet dat ze in dit geval speci fiek de kar moet gaan trekken. Daarom informeerde zij kort gele den bij gemeentearchivaris Huib Uil of er plannen waren voor acti viteiten in het kader van '50 jaar geen eiland meer'. Toen dat niet het geval bleek te zijn, klampte zij tijdens de nieuwjaarsreceptie van de provincie burgemeester Ge rard Rabelink even aan met die zelfde vraag. „Hij keek verrast op en zou het eens aan de orde stel len in het overleg met de fractie voorzitters, maar daar heb ik ver- der nog niks van gehoord", zegt Geluk, die nou eenmaal graag voortgang ziet nadat ze een idee heeft geopperd. Bovendien is de tijd om iets op touw te zetten vrij kort. De opening van de Zeeland- brug op 15 december in 1965 was natuurlijk ook een hoogtepunt, maar specifiek die opening van de Grevelingendam geldt volgens Ge luk als markeringspunt in de ge schiedenis van Schouwen-Duive- land. „Het betekende dat je vanaf die dag op elk moment dat je zelf wilde naar en van het eiland af kon. Voor die tijd leefde je altijd met de tijden van de pont Zij- pe-Anna Jacobapolder. Wat bete kende dat voor het leven van alle dag?" Geluk zou er best een prak tisch onderzoek naar uitgevoerd willen zien, bijvoorbeeld door stu denten van de University College Roosevelt (UCR). Maar ook de vraag welke invloed de ontslui ting heeft gehad op culturele, geestelijke, sportieve, maatschap pelijke, economische ontwikkelin gen zou een boeiend symposium kunnen opleveren. Volgens Geluk zijn er talrijke invalshoeken te be denken. Even bladeren in de Kran tenbank Zeeland levert allerlei ideeën op: Jan van Aartsen, minis ter van Verkeer en Waterstaat opende om 3 min. voor 15.30 uur op 1 april 1965 de poort van kar ton samen met vier als geuzen verklede leerlingen van het Ly ceum in Zierikzee. Of hoe ver ging het bruid T. Hoogerwerf uit Herkingen en bruidegom A. C. Klaasse uit Dreischor die speciaal op die dag in het huwelijk traden? renesse - ,,'t Lub dicht? Dat kan toch niet zomaar?", bedacht Raldo in de Weij zich toen hij hoorde dat er vanaf dit jaar hier geen mu- ziekoptredens meer geprogram meerd worden. Horeca-ondernemer Ludo Vlaan der stelt nuchter vast dat er tegen woordig minder rockers zijn en dus te weinig klandizie om zijn muziekcafé nog langer voort te zetten. Hij heeft besloten er een wijnbar van te maken waar ook speciale bieren en bijpassende hapjes verkrijgbaar zijn. Natuur lijk bewaart hij zelf als enorme muziekliefhebber ook warme her inneringen aan al die bijzondere optredens in dit muziekcafé dat als uitbouw aan zijn restaurant 'Het wapen van Zeeland' een heel andere doelgroep trok. Raldo weet daar alles van. Die an dere doelgroep zijn grote liefheb bers van het alternatieve rockcir- cuit, zoals hij zelf. Dat waren er vroeger inderdaad meer dan nu, maar al die rockers van toen - zowel muzikanten zelf als de bezoekers - koesteren hun ervaringen in 't Lub. „Het waren altijd geweldige avonden. Daar zijn ook vriendschappen en rela ties ontstaan." Björn Schamle, jarenlang pro grammeur bij 't Lub vult hem aan: „Voor aankomende bands was het een mooie gelegenheid zich te laten horen. Ze zijn Ludo daar nog steeds dankbaar voor." Ramon Verseput, trouwe bezoe ker van weleer en persoonlijk vriend van Ludo, evenals Martine Kaldenberg, medewerkster in 't Lub knikken instemmend. „En al tijd gratis toegang voor het pu bliek", voert het viertal aan. Ze zijn het er roerend over eens dat Ludo Vlaander wel een be dankje verdient voor zoveel jaren muziekcafé. Dat gebeurt zaterdag 21 februari in het Dorpshuis in Renesse met een Lubfest waar tien bands spontaan hun mede werking aan hebben toegezegd. „Er zijn zelfs enkele bandjes bij die een betaald optreden ervoor hebben afgezegd om hier van de partij te kunnen zijn", zegt Björn. De organisatoren zijn blij met alle positieve reacties op de uitnodi gingen. „We hebben geen budget, dus al les moet vrijwillig en met sponso ring en dat lijkt goed te lukken", constateert Martine. Het viertal besefte wel dat 'stil houden voor Ludo als verrassing tot 21 februari' geen optie was. Zij hebben hem kort geleden op de hoogte gesteld met de overhandi ging van een Vip-toegangskaart. „Hij was er even stil van en dat is echt heel bijzonder, want dat ge beurt vrijwel nooit", lacht Raldo. Voor de aanpak wordt onder meer gebruik gemaakt van het In- formatie- en Expertisecentrum RIEC, dat is gespecialiseerd in de aanpak van georganiseerde crimi naliteit. „Vorig jaar dachten we ook dat het rustig genoeg was om de mogelijkheid voor preventief fouilleren te beëindigen. Maar daarna laaide het geweld toch weer op. We moeten dus heel alert en actief blijven", vertelt bur gemeester Jan Lonink. „Ik krijg wel signalen dat mensen in de twee groepen tot bezinning ko men. Maar dat is allerminst een re den om de beleidsmatige aanpak te verminderen." Er worden twee sporen gevolgd. Enerzijds wordt de groepsvor ming in beeld gebracht. Aan de andere kant wordt op een aantal mensen ook een persoonsgerichte aanpak toegepast. „In dat traject worden bijvoorbeeld invloeden op broers, zussen en vrienden van deze personen in beeld ge bracht. Het is nu al zo dat uit bei de groepen kinderen al op jonge leeftijd naar elkaar reageren. We proberen dus via verschillende lij nen de angel uit dit conflict te ha len." Volgens Lonink wordt er ook vaak spontaan hulp aangebo den om te bemiddelen. „Via de fa milie Verhelst (de ouders van Gi deon Verhelst, die eind november bij de eerste schietpartij in de Brouwerijstraat om het leven kwam) is er contact met een do minee in Goes. En zo zijn er meer initiatieven. Maar de aanpak van deze problematiek vraagt echt een hoog professioneel gehalte." Lonink proeft dat het veiligheids gevoel onder inwoners weer gro ter wordt. „De horeca zag in de eerste week na de tweede schiet partij een flinke terugloop in het aantal bezoekers, maar mede door de goede organisatie bij het nieuwjaarsfeest in de Veerhaven is het gevoel van veiligheid bij het uitgaanspubliek weer gegroeid. Je merkt dat een gevoel van onveilig heid heel snel groot is, maar net zo snel weer zakt. Overigens zijn daarop ook zaken van invloed die elders spelen. Denk maar eens aan de gebeurtenissen in Frank rijk en België." Voor de dodelijke schietpartij in de Brouwerijstraat zitten een 25-jarige en 37-jarige Terneuze- naar in voorarrest. Voor de geloste schoten in de Iepenlaan is nog nie mand opgepakt. Daarbij raakte een 27-jarige Terneuzenaar, die wordt verdacht van betrokken heid bij de eerste schietpartij, zwaargewond. Over zijn gezond heidstoestand worden geen mede delingen gedaan. DREISCHOR - 'Help ons het open baar vervoer op een fatsoenlijke manier voor elkaar te krijgen'. Die oproep doet de Dorpsraad van Dreischor via facebook aan allen die belang hechten aan behoud van de busverbinding naar en van Dreischor. Volgens voorzitter Leo ne van der Sar van de dorpsraad is het belangrijk dat een ieder die van het openbaar vervoer gebruik wil maken zijn zorgen over ophef fen van de busverbinding bij de provincie neerlegt. De dorpsraadvoorzitter roept dan ook op te bellen naar: 0118-631011 of te mailen naar: mme.bud- de-vanhommerig@zeeland.nl Het betonnen verankeringsblok van de kabelbaan herinnert als een monu ment aan de aanleg van de Crevelingendam. foto Dirk-Jan Cjeltema door Ali Pankow ZIERIKZEE - Voor Schouwen-Duive- land biedt 2015 een belangrijk her inneringsfeit waar best even bij stil gestaan mag worden: de ontslui ting van het eiland als laatste van de Zeeuwse archipel met de ope ning van de Crevelingendam op 1 april 1965. Straks 50 jaar geleden dus. Op 1 april 2015 is het vijftig jaar geleden dat Schou- wen-Duiveland als eiland werd ontsloten. Muziekcafé 't Lub verdient waardig slot door Ali Pankow Day Broke is een van de tien bands terdag 21 februari in het Dorpshuis die optreden tijdens het Lubfest op za- in Renesse. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Sinds de schietpartij in de lepenlaan half december is het rustig in Terneuzen, maar dat betekent niet dat politie, justitie en de gemeente Terneuzen gas terug nemen in de aanpak van een ge welddadige vete tussen twee groe pen inwoners.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 49