WD zoekt oplossing voor schouwburg Oplossen vete Terneuzen vraagt om specialisten George Baker voor goede doel 66 Bij zandsuppleties meer rekening houden met de economische belangen 20 WALCHEREN ZANDSUPPLETIE Stichting Strandexploitatie Veere nodigt Kamerleden uit in de hoop dat strandbeleid wordt aangepast. Aangehouden na mishandeling van portier Volgens hem is dat misschien mo gelijk als de schouwburg op de zelfde manier verbouwd wordt als de schouwburg in Venray. „Daar staat een schouwburg die even oud is als de Middelburgse. Dat gebouw is vijf tot zes jaar gele den ook grondig verbouwd voor een bedrag van vijf miljoen euro. Als een dergelijk bedrag daar vol doende was, is het misschien hier in Middelburg ook mogelijk de schouwburg op te knappen voor een bedrag dat ligt tussen de acht en negen miljoen euro." Nieuwen huis gaat aanstaande donderdag, tijdens het reguliere overleg met de Middelburgse fractievoorzit ters, voorstellen om het besluit dat de gemeenteraad moet ne men over de schouwburg met een maand uit te stellen. „Zodat we op een zo kort mogelijke ter mijn in overleg kunnen met de mensen van de schouwburg in Venray om te kijken of we lessen kunnen leren uit hun aanpak." Volgens berekeningen van het Middelburgse college van burge meester en wethouders kost op knappen van de schouwburg aan het Molenwater acht tot twaalf miljoen zodat het tien tot 25 jaar mee kan. Dat bedrag wordt door een ruime meerderheid van de Middelburgse politiek als onaan vaardbaar beschouwd. Nieuwenhuis zegt duidelijk dat voor hem een bedrag van acht miljoen nog aanvaardbaar is om ervoor te zorgen dat de schouw burg in de binnenstad blijft. Maar hij accepteert geen besluitenloos- heid over de schouwburg. „Ko men we er niet uit, dan kiest de WD voor het ZEP-terrein." Daar heeft exploitant Frans Lie- vens de beschikking over Studio A58, waar ook voorstellingen in kunnen worden gegeven. BENEFIETCONCERT DOMBURG - Weggegooid geld, zo noemt Lucas Fransen van de Stichting Strandexploitatie Veere (SSV) de manier waarop nu de kust wordt versterkt door het strand op te spuiten. Als voor beeld wijst hij naar Domburg waar het strand net is opgespo ten, midden in het seizoen dat het stormt en de kans dat het op gespoten zand weer in zee ver dwijnt, het grootst is. Hij zou het liefst zien dat kort voor het toeristenseizoen dat werk wordt uitgevoerd. Dat is vol gens hem en gunstig voor de re creatie en de veiligheid. Dat op spuiten van zand, oftewel zand- suppleties, vinden gemiddeld om de twee jaar plaats. Om de Neder landse stranden op te hogen en te versterken, zo ook de Veerse stran den. Rijkswaterstaat besteedt de uitvoering daarvan uit. In deze aanbestedingen wordt, aldus Fran sen, het exacte moment van zand- suppletie overgelaten aan de be treffende aannemer. Gevolg is dat er vaak zandsuppleties worden uitgevoerd op momenten die niet aansluiten op economische en toe ristische belangen in het betref fende gebied, zoals in het najaar. In het najaar opgespoten zand is vaak voor het volgende toeristisch strandseizoen weer deels wegge slagen. Dit heeft tot gevolg dat er op de stranden te weinig ruimte overblijft voor de noodzakelijke veiligheidsvoorzieningen omdat het strand te smal is, Ook, zo ver volgt hij, liggen de stranden er daardoor minder mooi bij voor de strandbezoeker. Aangezien toeris me van groot economisch belang is voor Walcheren is dit een direc te economische bedreiging, zo stelt hij met nadruk. Daarnaast maakt de SSV veel extra kosten om het strand geschikt te maken voor het plaatsen van de veiligheids- en toeristische voor zieningen die op het strand aan wezig dienen te zijn. Als voor beeld geeft hij aan dat de SSV op eigen kosten het strand moet op hogen om de badhokjes te kun nen plaatsen en de reddingspos- ten. „Dat gebeurde onder andere in het voorjaar van 2013." Omdat het strand soms veel te laat wordt opgespoten is het gedu rende het hoogseizoen zo smal dat auto's, bij hoog water, niet meer over het strand kunnen, al dus Fransen. „Dan kunnen we dus niet te hulp schieten." Met nadruk stelt hij dat het niet een typisch Walchers probleem is. „Maar doet zich voor langs de de hele Nederlandse kust." De SSV zou graag zien dat bij de plan ning van de zandsuppleties meer rekening wordt gehouden met het recreatief belang. Dat kan bij voorbeeld door met de aannemer af te spreken dat hij de stranden suppleert in het voorjaar en niet in het najaar. Om dat te bereiken heeft de SSV een aantal Kamerle den uitgenodigd om hen ervan te overtuigen dat de suppleties an ders moeten. Nu is volgens hem Rijkswaterstaat, door bezuinigin gen gedwongen, om zo contrac ten af te sluiten waarin niet aange geven kan worden dat het strand op een bepaald moment opgespo ten moet worden. Hij hoopt dat de politiek inziet dat het huidige beleid uit het oogpunt van en vei ligheid en economie veranderd moet worden. De Kamerleden komen 30 januari naar Domburg waar ze tussen 11.00 en 14.00 uur van gedachten kunnen wisselen met de SSV. Dat gebeurt in strandpaviljoen Oase. Vertegenwoordigers van Rijkswa terstaat en bestuurders van de pro vincie en de gemeente Domburg zijn daar ook bij aanwezig. Frans- sen hoopt dat het lukt de politici zover te krijgen dat ze Rijkswater staat opdracht geven om het be leid te veranderen. Voor de aanpak wordt onder meer gebruik gemaakt van het In- formatie- en Expertisecentrum RIEC, dat is gespecialiseerd in de aanpak van georganiseerde crimi naliteit. „Vorig jaar dachten we ook dat het rustig genoeg was om de mogelijkheid voor preventief fouilleren te beëindigen. Maar daarna laaide het geweld toch weer op. We moeten dus heel alert en actief blijven", vertelt bur gemeester Jan Lonink. „Ik krijg wel signalen dat mensen in de twee groepen tot bezinning ko men. Maar dat is allerminst een re den om de beleidsmatige aanpak te verminderen." Er worden twee sporen gevolgd. Enerzijds wordt de groepsvor ming in beeld gebracht. Aan de andere kant wordt op een aantal mensen ook een persoonsgerichte aanpak toegepast. „In dat traject worden bijvoorbeeld invloeden op broers, zussen en vrienden van deze personen in beeld ge bracht. Het is nu al zo dat uit bei de groepen kinderen al op jonge leeftijd naar elkaar reageren. We proberen dus via verschillende lij nen de angel uit dit conflict te ha len." Volgens Lonink wordt er ook vaak spontaan hulp aangebo den om te bemiddelen. „Via de fa milie Verhelst (de ouders van Gi deon Verhelst, die eind november bij de eerste schietpartij in de Brouwerijstraat om het leven kwam) is er contact met een do minee in Goes. En zo zijn er meer initiatieven. Maar de aanpak van deze problematiek vraagt echt een hoog professioneel gehalte." Lonink proeft dat het veiligheids gevoel onder inwoners weer gro ter wordt. „De horeca zag in de eerste week na de tweede schiet partij een flinke terugloop in het aantal bezoekers, maar mede door de goede organisatie bij het nieuwjaarsfeest in de Veerhaven is het gevoel van veiligheid bij het uitgaanspubliek weer gegroeid. Je merkt dat een gevoel van onveilig heid heel snel groot is, maar net zo snel weer zakt. Overigens zijn daarop ook zaken van invloed die elders spelen. Denk maar eens aan de gebeurtenissen in Frank rijk en België." Voor de dodelijke schietpartij in de Brouwerijstraat zitten een 25-jarige en 37-jarige Terneuze- naar in voorarrest. Voor de geloste schoten in de Iepenlaan is nog nie mand opgepakt. Daarbij raakte een 27-jarige Terneuzenaar, die wordt verdacht van betrokken heid bij de eerste schietpartij, zwaargewond. Over zijn gezond heidstoestand worden geen mede delingen gedaan. VLISSINGEN - Aan het Bellamypark in het centrum van Vlissingen is zondagmorgen een portier van een horecagelegenheid mishan deld. De politie heeft daarna een 22-jarige inwoner van Vlissingen aangehouden. Rond 03:00 uur werd, aldus de po litie, een opstootje gemeld bij een café aan het bewuste park. Daar bij zou de 22-jarige Vlissinger de beveiligingsmedewerker een klap hebben gegeven. Het slachtoffer deed ter plaats aan gifte en wees de dader aan. Die kon direct worden ingerekend en worden overgebracht naar een po litiecel, aldus de politie. door Emile Calon MIDDELBURG - Fractievoorzitter Benno Nieuwenhuis (WD, Middel burg) ziet nog één mogelijkheid om de schouwburg aan het Molen water in Middelburg te behouden. Dat is opknappen tegen een be perkt bedrag. r r* MIDDELBURG - George Baker trad zaterdagavond op in café Ut Babbelaertje aan de Vlasmarkt in Middelburg. Die avond traden in vijf cafes een flink aantal artiesten op. Tijdens die benefietconcerten werd geld ingezameld om de ar moede in Zeeland te kunnen bestrijden, foto Izaak Verkeste 'Hoog strand op vlak voor het seizoen' door Emile Calon Lucas Fransen door Raymond de Frel TERNEUZEN - Sinds de schietpartij in de lepenlaan half december is het rustig in Terneuzen, maar dat betekent niet dat politie, justitie en de gemeente Terneuzen gas terug nemen in de aanpak van een ge welddadige vete tussen twee groe pen inwoners.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20