Blad is elke keer weer anders Pittig maar niet keihard Je moet knokken voor je plek Kerstbomen in rivieren en meren als schuilplaats voor vissen Onderzoek: leegloop platteland minder erg dan wordt gevreesd BINNENLAND 9 Beau van Erven Dorens (tv-presentator) Frits Bolkestein (politicus) Theodor Holman (journalist en radiopresentator) Loe de Jong (historicus) Bernard 'Willem' Holtrop (cartoonist) pharosreizen Winters sprookje in „Eigen meningen van jonge mensen zijn er tot vervelens toe, maar zelden zijn ze slim, oorspronkelijk, laat staan goed ge schreven. Dus ik hoop dat het blad, dat voor veel redacteuren een bakermat is geble ken, in deze tijd over leeft. Het blad veran dert elke keer, omdat er dan een redacteur uittreedt, dan een nieuwe redacteur in treedt. Soms is het harder, dan weer grappiger. In de jaren '6o en '70 werd er meer over politiek ge schreven. Ik vond het er aangenaam, span nend. Ik was de enige vrouwelijke redac teur, maar dat maakte niet uit. Er is veel ge lachen. Het kon be hoorlijk tegendraads zijn, en zo hoorde het ook. Redacteuren wa ren het ook niet altijd met elkaar eens. Dankzij de korte ver halen die ik publiceer de, werd ik door uit gever Thomas Rap en uitgeverij De Arbei derspers benaderd." „Ik was de jongste van de redactie, dus ik werd geacht de jon ge hond uit te han gen. Dat is me deels gelukt. Ik heb een keer tijdens een voor stelling in Carré hard geroepen 'jongens, thuiskomen, eten!'. Wij waren destijds vrij literair, pittig maar niet keihard. We kwamen na Vic van der Reijt en Theo- dor Holman, die echt ontzettend tekeer zijn gegaan. Bijna iedereen die ik toen heb leren ken nen, heeft iets voor mij betekend. Ik ont moette er Ivo de Wijs. Die had geen tijd om iets te schrij ven voor Nol Havens (van VOF De Kunst), toen heb ik Eén kopje koffie geschreven. Tegenwoordig heb je minder grote institu ten om tegen aan te schoppen. Misschien wordt het wel een heel filosofisch blad. Een gedrukt blad, met zo'n geschiede nis als PC, behoudt z'n gewicht." In diepe meren, plassen en rivie ren, waar niet altijd begroeiing aanwezig is, is dat niet zo eenvou dig. Sportvisserij Oost Nederland heeft er daarom iets op bedacht: een vissenbos van afgedankte kerstbomen. Goed voor de vis stand, goed voor de natuur. En de kerstbomen krijgen ook nog eens een tweede leven. In de Bijkersplas nabij Nieuwleu- sen begint vandaag een experi ment met een onderwaterbos van kerstbomen. De afgelopen weken zijn ruim honderd bomen huis-aan-huis ingezameld en naar de rand van de plas vervoerd. Nu is het tijd ze met een lang touw aan elkaar te knopen en in het water te laten afzinken. En nee, dat de kerstbomen inmid dels alle naalden hebben verloren is geen enkel probleem. „Het gaat om het hout, dat zorgt voor de schuilplekken", zegt directeur Ed Piek van Sportvisserij Oost Neder- „Elke redacteur schrijft nog steeds over zelfgekozen on derwerpen. Alles komt zonder censuur in het blad. Ik vind het wel prettig dat er tegenwoordig meer vrijheid bestaat. In de jaren 60 waren er nog veel meer gecon troleerde media en gold een hogere fat soensnorm. Nu zijn er nog steeds stukken die wel in de PC kun nen, niet in Trouw, maar misschien wel in de NRC. Er geldt nog steeds een stren ge selectie voor de re dactie. Bij PC moet je knokken voor je plek. Als je bij PC hebt ge werkt, is de kans groot dat je later iets in de media gaat doen. In de redactie zijn wij er niet zo mee bezig heilige huisjes omver te schoppen. Er zijn ook steeds minder heilige huisjes. We voeren geen kruistocht tegen het een of ander, we delen slechts af en toe een plaagstoot uit." Het voorzieningenniveau in klei ne kernen is vergelijkbaar met de rest van Nederland. De werkgele genheid is er naar verhouding zelfs harder gegroeid dan het lan delijk gemiddelde. Ook klopt het beeld niet dat jongeren in kleine kernen vaker dan elders hun woonplaats verlaten. Dit alles stellen drie onderzoekers van het Planbureau voor de Leefomgeving en de Vrije Univer siteit Amsterdam. Zij laten zien dat het platteland geen eenheids worst is. Dorpen in de buurt van de Randstad ontwikkelen zich an ders dan dorpen die daar verder vandaan liggen. Ook zijn er ver schillen tussen de allerkleinste kernen (tot tweeduizend wonin gen) en de grotere dorpen (tot achtduizend woningen). Dorpen bij de Randstad hebben In kleinste kernen buiten de Randstad is werkgelegen heid harder gegroeid dan in de rest van Nederland de laatste tien jaar veel meer wo ningen erbij gekregen dan kernen verder weg. Qua voorzieningen als scholen en winkels, heeft in de 'randstaddorpen' de verschra ling juist het hardst toegeslagen. „Het worden echte woondorpen voor mensen die in de stad wer ken", zegt onderzoekster Femke Daalhuizen. In de kleinste kernen buiten de Randstad, en dan vooral aan de rand van het land, is de werkgele genheid harder gegroeid dan in de rest van het land. De onderzoe kers vermoeden dat de banen groei deels kan worden toege schreven aan kleine, creatieve be drijven aan huis met een bovenlo kale afzetmarkt. In grotere dorpen blijft de banen groei achter bij het landelijk ge middelde. Ze vergrijzen en zien een deel van de jongeren vertrek ken. Per duizend inwoners zijn daar wel meer winkels en huisart sen dan gemiddeld in Nederland. Nederland telt 1406 kleine ker nen en 231 grote kernen. In 16 klei ne kernen is de afgelopen tien jaar de laatste school gesloten. In 95 kernen zijn alle winkels ver dwenen en in 74 kernen zit geen horeca meer. De grootste kaalslag vond plaats bij bankkantoren. Ge middeld is in kleine kernen bui ten de Randstad ruim 60 procent van de bankkantoren verdwenen. land. Eén keer eerder heeft Sport visserij kerstbomen in een diepe visplas tot een bos geknoopt. Dat was in de Onnaplas bij Steenwijk, die ooit is ontstaan door zandwin ning. Onderzoekers hebben afge lopen najaar vastgesteld dat rond om de bomen grote hoeveelhe den vis zwemmen, schuilen en fourageren. „Een vissenbos heeft meerdere voordelen. De structuur van het kerstbomenbos zorgt dat waterdiertjes er kunnen leven, dat is voedsel voor de vissen. Ook is er ruimte om te paaien", zegt Piek. Als het aan hem ligt, blijft het niet bij deze twee plekken in Oost-Nederland. zoek boekcode 98222 Inbegrepen ZATERDAG 17 JANUARI 2015 Mensje van Keulen schrijver en PC-redac- teur 1970-1972: Erik van Muiswinkel cabaretier en PC-redac- teur 1982-1984: door Lilian Dominicus NIEUWLEUSEN - Vis moet zwem men, toch? Ja, maar het is een hal ve waarheid. Een vis die zomaar ronddobbert is overgeleverd aan de vraatzucht van visetende vogels als aalscholvers. Vis moet ook kun nen schuilen. door Wilma de Cort Daan Doesborgh dichter en nu redacteur bij Propria Cures: DEN HAAG - Het is met het platte land van Nederland niet zo droevig gesteld als alle berichten over leeg loop en leegstand doen geloven. AUTOVAKANTIES VAN ANWB aniub (o- of 3-claag£ wmf&r- arrang&w&nf, Doc,i&rnfijfc. Geniet in stijl van uw wintersport vakantie in een middeleeuws kasteelhotel! De pistes liggen op ca. 2 km van uw hotel in Fieberbrunn en voor optimaal skiplezier en blauwe, rode en zwarte afdalingen bent u in het skigebied van Walchsee aan het goede adres. In de nabij gelegen plaatsen Kitzbühel, St. Johann en Ellmau is volop gezelligheid te vinden. Ontspant u na een heer lijke dag skiën in de sauna? U logeert in het sfeervolle Schloss Rosenegg. Het ligt op ca. 1,5 km van het centrum van Fieberbrunn. Schloss Rosenegg heeft een res taurant en een wellnesscentrum met o.a. binnenzwembad, sauna, stoombad en whirlpool. Informatie Reserveringen www.pharosreizen.nl/wegener of via 023-55 42 870 (lokaal tarief) met zoek- code 98222 of ga naar een van de reis bureaus van VakantieXperts. euro p.p. 5 of 7x overnachting met ontbijt 4 of Sx lekkernij 5 of 7x diner of themabuffet met saladebar (ook kindermenu) welkomstdrankje gebruik wellness en binnen zwembad kinderclub gebruik wifi in openbare ruimtes Periode 6 dgn 8 dgn 01/02 28/02 399 559 01/03 04/04 289 439 05/04 11/04 329 489 Kinderkorting (bij 2 volbeta- lenden op de kamer) 0 t/m 5 jaar: gratis 5 t/m 12 jaar: 50% korting Prijzen in p.p. Niet inbegrepen: reserve- ringskosten (€20,-), toeristenbelasting (€1,50 p.p.p.n. vanaf 15 jaar) en bijdrage Calamiteitenfonds (€2,50).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9