Theater paar jaar nodig als overgang naar Zep' Zelfstandig wonen doe je samen met buren 34 SCHOUWEN-DUIVELAND REÜNIE De examenklas van 1986 van de Prins Willem Alexander Mavo uit Vlissingen heeft reünie op TV. QScA met Roel Reiné verplaatst naar 27 januari „We moeten eerst aan artiesten en bezoekers laten zien dat we een goed alternatief hebben. Pas daarna kan de schouwburg wor den gesloopt", benadrukt hij. Want Lievens heeft het eerder ge zegd en vindt het belangrijk het nog maar eens te benadrukken: „Ze denken dat het bij een schouwburg alleen om techniek, geld en stenen gaat, maar het gaat óók om gevoel. Het moet geloof waardig blijven naar de artiesten en de bezoekers." De komende maanden wordt ver der gesproken over de toekomst van de schouwburg en de kosten van elke oplossing. De gemeente laat daarvoor adviezen maken door externe bureaus. Mocht de gemeenteraad daarna besluiten de schouwburg niet te renoveren maar alle voorstellin gen te verplaatsen naar Studio A58 van Lievens op Zep, dan is dat technisch wel mogelijk, zegt hij. Achter de hal bezit hij ook een stuk grond van duizend vier kante meter waarop de voor een theater noodzakelijke voorzienin gen gebouwd kunnen worden, zo als een toneeltoren en faciliteiten voor artiesten. Maar de sfeer die in het gebouw hangt is voor hem net zo belang rijk. En die moet de tijd krijgen om te groeien. Het tijdpad zou er zo kunnen uitzien, schetst Lie vens: voor de zomer van dit jaar een besluit; in het najaar begin nen met de bouw en inrichting op Zep die dan medio volgend We moeten eerst aan de artiesten laten zien dat we een goed alternatief hebben jaar klaar is; het nieuwe theatersei zoen 2or6/20i7 gebruik maken van Studio A58 én de schouw burg aan het Molenwater. „En in 2017 een definitief besluit nemen over het lot van de oude schouw burg." Die wil hij dan nog enkele jaren openhouden als een 'cultuurwerk plaats' voor vernieuwend, avant-gardistisch toneel, cabaret. „Let wel, donderdagavond had den we het Nationaal Toneel in Middelburg. Daar lijd ik verlies op. Maar ik haal ze wel, want als ze niet in Middelburg staan, dan komen ze helemaal niet naar Zee land. In Middelburg zaten 140 mensen, in Goes of Terneuzen zouden het er nog minder zijn. En ik vind het belangrijk dat we zulke voorstellingen in Zeeland wel houden. Je moet ook de fijn proevers onder de Zeeuwen bedie nen. Dat is belangrijk voor je leef klimaat." Lievens kocht de evenementen hal op Zep als 'entreebewijs' naar de exploitatie van de nieuw te bouwen schouwburg. Hij gaat meedenken over verplaatsing van alle voorstellingen naar Zep. „Zo als ik ook al heb meegedacht over de nieuwe schouwburg en over de renovatie van de huidige. Dit zou het derde akkoord worden." Volgens Lievens kan het alleen maar een succes worden als kwali tatief hoog wordt ingezet. „Over techniek, sfeer en de zakelijke kant moet allemaal nog goed ge sproken worden. We moeten nu wel echt doorpakken, want meer smaken hebben we niet." VLISSINGEN - Een reünie, daar za gen ze niets in. De leerlingen uit de examenklas van 1986, 82 man, hebben er nooit aan gedacht. Na het examen aan de Prins Willem Alexander Mavo in Vlissingen, ging ieder zijns weegs. Soms kwam een enkeling nog eens iemand tegen bij de voetbal, het Bevrijdingsfestival of met jon ge kinderen bij de avondvierdaag se. Dan was het hoi en gedag en nooit ging het over een reünie. Maar in die examenklas zat ook Won Yip, die kort na het examen met het hele gezin naar Goes ver trok, waar hij al snel in de horeca groeide. Inmiddels is Won een horeca- en vastgoedmagnaat, die opereert vanuit Amsterdam. Succesvol en bekend genoeg voor de KRO om rond zijn persoon het programma De Reünie te bouwen. Morgen avond wordt het uitgezonden op NPOi. „Jammer genoeg konden van de 82 leerlingen uit onze examenklas maar 14 mensen meedoen in het KRO-programma. Er kunnen er niet meer in de studio, omdat de camera de hele groep moet kun nen filmen en ook omdat je in een klein uurtje geen 82 mensen aan het woord kunt laten." Sjacco Joziasse heeft desondanks genoten tijdens de opnamen. „Niet alleen omdat we vooraf, tij dens een lunch, en naderhand tij dens een diner konden bijpraten, maar ook omdat het echt leuk is om zoiets mee te maken. Extra aardig was het feit dat de presenta- VLISSINGEN - De (Question) and A(nswer) van Goesenaar Rai- mond van Soest met Roel Reiné, regisseur van de film Michiel de Ruyter is verplaatst naar 27 janua ri. De Q_en A was morgen ge pland in Cinecity Vlissingen. Roel Reiné zit nog midden in de montage van de film Michiel de Ruyter. Hij heeft Cavak (centrum voor audiovisuele amateurkunst) gevraagd om de Q&A te verplaat sen naar de dag van de Zeeuwse première. Die bijeenkomst op 27 januari is van 13.30 tot 15.30 uur. Van Soest heeft storyboards (uit getekende shots van filmscènes) gemaakt voor Michiel de Ruyter. Voor de gemiddelde jongere die op zich zelf gaat wonen, zijn dit niet de allermoeilijkste vragen. Maar voor leerlingen die praktijk onderwijs hebben gevolgd, kun nen dit wél lastige kwesties zijn. Om deze jongeren, die vaak kam pen met leerachterstand en/of ge dragsproblemen, beter op een zelf standig leven voor te bereiden, heeft het Calvijn College in Krab bendijke een woontraining in het praktijkonderwijs opgenomen. Je buurman goed kunnen aanspre ken voor een kopje suiker of een andere hulpvraag, is voor deze groep die moeite heeft met zelf standigheid belangrijker dan voor leeftijdsgenoten. Reden dat hier in de woontraining ruim aan dacht aan wordt gegeven. Het project is in 2013 als proef be gonnen, vertelt woontrainer Fre- derik Dekker. „In het derde jaar krijgen de leerlingen twee uur per week woontraining. Het eer ste half jaar in de praktijk, met gastlessen van onder andere poli tie en brandweer. De tweede helft vindt plaats in een echte wo ning." In dit huurhuis van R&B Wonen aan de Nieukerckestraat leren ze in de praktijk hoe je bij voorbeeld je huis schoonmaakt. Gisteren werden de buren van de woning uitgenodigd voor een brunch bij zorgcentrum Nieulan- de. Het feestelijke maal was voor een groot deel door de leerlingen zelfbereid. Behalve de buren, waren ook de leden van het 'sociaal team' van Krabbendijke uitgenodigd. Dit team is een initiatief van de ge meente Reimerswaal met verte genwoordigers van maatschappe lijke organisaties, zoals zorgaan bieders en kerken. Doel is om verbindingen te leg gen en zo te zorgen dat burgers minder snel zijn aangewezen op allerlei voorzieningen. Ook het Calvijn College maakt deel uit van het sociaal team. Zo gaan de leerlingen van het woonproject in de toekomst op visite bij eenzame mensen. Deze adressen worden weer aangeleverd door de kerken. „Een positieve verandering in de samenleving", vond burgemees ter Jan Huisman. „Leren en hel pen wordt hier gecombineerd." De waarde van de woontraining is ook buiten Krabbendijke opge merkt. Het initiatief won onlangs de provinciale onderwijsprijs en gaat nu op voor de landelijke titel. Reünisten hebben Van links naar rechts én van voor naar achter: presentator Patrick Lodiers, Johnny Saija, Ben de Putter, Lidian Ize- boud, Esther Viergever, Jolanda Verhage, Karin Joosse, Marina Paardekoper, Angelique Geertse, Won Yip, Ries de Nooijer, Jolanda Wielemaker, Sjacco Joziasse, Jeroen Wisse, Andre van Rhijn en Koen Hillebrand. door Maurits Sep MIDDELBURG - De schouwburg aan het Molenwater moet nog zeker enkele jaren open blijven. Ook als een mogelijk nieuw theater op Zep klaar is, is de oude schouwburg no dig voor een 'transitiefase', stelt ex ploitant Frans Lievens. Frans Lievens, theaterexploitant Directeur Frans Lievens van Zee landtheaters: „Het gaat bij een schouwburg ook om gevoel." door Mieke van der Jagt door Joeri Wisse KRABBENDIJKE - Hoe verwelkom je de buren als je ergens komt wo nen? Wat kun je ze wel vragen en wat juist niet? En als de buren een keer op visite komen, wanneer bied je ze dan eigenlijk voor een tweede keer wat te drinken aan? Leerlingen van het praktijkonder wijs, burgemeester Jan Huisman, mensen van het sociaal team en buren van de praktijkwoning geno ten samen van de brunch, foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 92