Fruitkweker bouwt gemaal om tot woning Ontslagen ambtenaar krijgt gelijk iHB \1? m m 32 SCHOUWEN-DUIVELAND STUDEREN EN VRIJWILLIGERSWERK Lotte Simons (23) uit Renesse gaat voor zeven maanden naar Oeganda: voor studie en vrijwilligerswerk. Bach-cantate Italiaanse tv filmt in Stavenisse - Jé y [W1 /MAKELAARDIJ M IVESTEINDE NVM Fruitkweker Senny Capelle (52) uit Nieuwerkerk droomt ervan om hier met zijn vrouw te gaan wonen als hij zijn bedrijf over 'er gens tussen vijf en tien jaar' van de hand heeft gedaan. Capelle doelt op het oude stoom gemaal uit 1878 aan de Beijerse- weg in de polder bij Ouwerkerk. Zijn familie kocht het gebouw toen het in 1953, na de Ramp, bui ten gebruik werd gesteld. Capelle kocht het van zijn neef. Het stoomgemaal is niet meer dan een ruïne. 'Vandalisme en de elementen hebben het gebouw erg aangetast,' melden B en W in een brief aan de gemeenteraad. Het gemeentebestuur wil vergun ning verlenen voor de renovatie SCHARENDIJKE - In de Bethlehem- kerk in Scharendijke is zondag 25 januari om 16.30 uur een Bach-cantatedienst met het en semble Luscinia. Het gaat om de cantate nr. 72 'Alles nur nach Got- tes Willen', geschreven voor de derde zondag na Driekoningen. van het gebouw en een uitbrei ding met een garage en een schuur, annex stal. Het hele bouw werk heeft straks een inhoud van 1064 kubieke meter. De stal is nodig omdat Capelle aan de provincie heeft beloofd dat hij de omliggende vijf hectare na tuurgebied gaat onderhouden. „Ik laat er paarden, koeien en scha pen grazen. Om verdere schade aan het gemaal te beperken wordt het tijd dat ik iets ga doen." Om te beginnen heeft Capelle de verwilderde begroeiing flink uit laten dunnen, zodat het gemaal vanaf de weg weer zichtbaar is. Capelle prijst de samenwerking met de gemeente. „Dat gaat fan tastisch. Ze zijn enthousiast over mijn plan. Dat mag ook wel eens gezegd worden, vind ik." Als alles meezit wordt de omge vingsvergunning begin maart ver leend en kan de Nieuwerkerkse fruitkweker en -verpakker begin nen met bouwen. RENESSE - Het was een confronte rende ervaring vorig jaar toen Lot te Simons voor het eerst de kin dergevangenis Kampiringisa in Entebbe bezocht. „Ik heb me toen in die gevangenis wel kunnen in houden, maar 's avonds thuis heb ik de ogen uit mijn hoofd ge huild", zegt Lotte. Toch bena drukt ze in het gesprek vooraf gaand aan haar vertrek vandaag voor een tweede verblijf in Oegan da dat Afrika absoluut ook een an dere kant heeft dan: aids, honger- buiken, malaria, droogte. „Dat standaardbeeld hebben veel wes terlingen. Mijn ouders ook, maar ik hoop ze ook de andere kant te laten ervaren als ze me in maart komen opzoeken. Afrika is zo mooi, de mensen zijn er zo open. Ik hoop er ooit permanent te gaan wonen. Al besefik heel goed dat ik nooit voor 100 procent zal integreren. Ik blijf altijd een bui tenbeentje, omdat mijn huid blank is, maar ik voel me daar echt veel meer thuis dan hier." Toch sluit Lotte haar ogen zeker niet voor alle schrijnende situa ties. Om een indruk te geven van die kindergevangenis, toont zij een reportage van de Vlaamse journalist Chris Michel die Nieuwsuur in 2012 uitzond. Hij volgt het Vlaamse echtpaar Natha lie en Werner. Zij werken ter plek ke voor een opvanghuis van de in ternationale organisatie Foodstep. Het echtpaar mag wekelijks de Kampiringisa-gevangenis bezoe ken, waar circa 350 kinderen zit ten. Lotte heeft met eigen ogen ge zien wat de reportage vertelt. „De kinderen zitten daar omdat ze op straat leefden, een mango stalen om in leven te blijven. De meesten zijn zogeheten Karamo- jong-kinderen uit het noorden van Oeganda waar Joseph Kony en zijn guerillagroep LRA enorm huis heeft gehouden. Op die men sen uit het noorden wordt erg neergekeken. Het zijn veelal no madische stammen. Ze krijgen veel kinderen en om de zoveel tijd worden kinderen op de bus gezet naar Kampala om daar maar op straat te overleven." Lotte is vorig jaar een maand als vrijwilligster actief geweest in het opvanghuis van Nathalie en Wer ner. „Zij onderhandelen voortdu rend met de gevangenisdirecteur om kinderen vrij te krijgen. In Ik wil mijn ouders laten ervaren dat Afrika echt twee kanten heeft het opvanghuis krijgen ze liefde, voedsel en een opleiding. Geen luxe. Het heeft geen zin westerlin gen van ze te maken omdat ze toch weer in hun eigen maat schappij moeten functioneren. Zo zijn er bijvoorbeeld geen wasma chines, omdat de kinderen zelf hun kleren moeten wassen." Lotte's belangstelling voor Afrika werd gewekt toen zij op de mid delbare school zat en haar huidige partner Philou Louzolo leerde kennen. Hij is geboren en opge groeid in Nederland als zoon van twee geadopteerde Afrikaanse ouders. Zijn wortels zijn een mix van half Congolees, een kwart Ni- geriaans en een kwart uit Sierra Leone. „In 2011 zijn we samen naar Malawi geweest. Dat was voor hem de eerste keer in Afrika. We vonden het fantastisch. In middels heeft Philou hier een goe de baan als dj en muziek-produ- cer. Dat maakt het niet zo simpel permanent in Afrika te gaan wo nen, maar het is wel ons plan dat toch te doen zodra het kan." Lotte studeert Afrikaanse taal en cultuur in Leiden. Ze is tweede jaars en moet nu ter plekke een tweede Afrikaanse taal gaan le ren. Ghana was de bedoeling, maar zij heeft de examencommis sie kunnen overtuigen dat zij aan de universiteit van Kampala beter op haar plek zit. Zo kan zij tevens een vervolg geven aan haar vrij willigerswerk in het opvanghuis van Foodstep in Entebbe. Zondag hoopt zij de kinderen daar weer te ontmoeten. makelaar 10 jaar Succes in huis STAVENISSE - De Italiaanse televi sie maakt maandag opnames in de haven van Stavenisse. RAI3, het derde net van de publie ke omroep, maakt deze opnames voor de documentairereeks Ilfutu- ro gia qui, wat zoveel betekent als 'De toekomst is er al'. Eén afle vering van de serie gaat over wa termanagement, met Nederland als voorbeeld. De watersnoodramp van 1953 is het uitgangspunt van de docu mentaire. De Middelburgse bestuursrech ters dragen het college van burge meester en wethouders op om op nieuw een beslissing te nemen op zijn verzoek tot inzage. En daarbij moet rekening gehouden worden met de beslissing van de recht bank. Het dagelijks bestuur van de gemeente mag niet treuzelen bij het nemen van dat besluit. Vol gens de rechters moet het binnen zes weken zijn genomen. Kluijfhout stapte eind vorig jaar naar de rechtbank omdat de ge meente niet inging op zijn ver zoek via de Wet Openbaarheid Be stuur om inzage te krijgen in een groot aantal documenten en gege vens van de gemeente. Volgens Kluijfhout wilde hij als ontslagen ambtenaar zijn kennis over het functioneren van gemeenten op peil houden. Daarom had hij ook gevraagd om opdrachten. Volgens het college misbruikte Kluijfhout de wet en zadelde hij de gemeente met zijn verzoeken op met hoge kosten. Om zijn ver zoeken na te komen zouden amb tenaren zo'n vierhonderd uur al leen voor hem in touw moeten zijn, zo had het college laten bere ken. De rechtbank stelt dat het college geen enkel bewijs van kwade trouw heeft kunnen overleggen. Volgens de rechters is er ook geen bewijs geleverd dat de ontslagen ambtenaar misbruik van de wet maakt, zoals de juristen van de ge meente namens het college naar voren brachten. De rechtbank vindt ook dat er niet gekeken mag worden naar de kosten die een gemeente moet maken om in te gaan op het ver zoek van Kluijfhout. Sfeervolle vrijstaande woning staande op BflnM een perceel van 400 m2 met 3 slaapkamers en een zonnige achtertuin. ^^^^^^^^^^^^^Vraagprijs: 209.000 k.k. www.makelaardijwesteinde.nl V-m'W-'S Lotte Simons kiest bewust voor Afrika Senny Capelle (rechts) en zijn zoon in de polder bij Ouwerkerk. foto Dirl door Ton van den Nouweland OUWERKERK - „Dit is echt de mooi ste plek van Schouwen-Duiveland. Aan het water en midden in de na tuur." ël bij het voormalige stoomgemaal 1 Cjeltema door Ali Pankow Lotte Simons Info voor giften: tel. 06-13808735 (Pieter Jan Visser, voorzitter) of info@foodstepnederland.nl Wie jarig is trakteert! Hui, ,vertkoD( a a 0 0 a m a a f.o 12 0 S3 0 B - 0 - 0® Huis (ver)kopen? M2 Makelaars trakteert nu bij elke aankoop- en verkoopopdracht. Benieuwd? Bekijk uw cadeau online! Kijk op www.IOjaarm2.nl Nu een Ipad-mini cadeau bij elke verkoopopdracht VfundaA chtii door Emile Calon MIDDELBURG - De gemeente Veere weigerde ten onrechte de ontsla gen ambtenaar Piet Kluijfhout inza ge te geven in een groot aantal be leidsstukken. Veere mag niet treuzelen bij het nemen van dat besluit. Het moet binnen zes weken zijn genomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 90