kritisch over harde lijn Spekman PvdA'ers 8 BINNENLAND PROPRIA CURES Studentenblad Propria Cures neemt, net als Charlie Hebdo, macht en religie op de hak; al 125 jaar. BN'ers die ooit redacteur bij PC waren Ro\ obv Hugo Brandt Corstius (schrijver) Hella S. Haasse (schrijver) Henk Spaan (sportjournalist) John Re id, Bastiaan Geleijnse en Jean-Marc van Tol (tekenaars van Fokke en Sukke) Tim Krabbé (schrijver en schaker) Renate Rubinstein (schrijver) Godfried Bomans (schrijver) AMSTERDAM - Bij de dood van Har ry Mulish pinkte zelfs de redactie van Propria Cures een traantje weg. Sinds zijn debuut in 1952 was de schrijver een geliefd mik punt van spot voor opeenvolgen de redacteuren van het oudste Ne derlandse studentenblad, dat dit weekend zijn 125-jarige bestaan viert. „De man met meer levens dan magen is niet langer. En daar mee sterft ook onmiskenbaar een stukje van PC, dat het de komen de jaren zonder erfvijand zal moe ten doen", schreef de redactie in 2010. Harry Mulisch, wiens vuilniszak ken door de toenmalige PC-schrij- vers Beau van Erven Dorens en Rik Lambers werden doorzocht, was lang niet het enige slachtof fer van het satirische Amsterdam se studentenblad. Jezus Christus moest het in 1965 ontgelden. Het tijdschrift kreeg een boete we gens godslastering, toen het die een 'door actieve zelfstudie opge klommen timmermanszoon' had genoemd. Propria Cures laat zich in zijn publicaties met kritiek op macht, religie en zelfvoldaanheid net zo min beperken door de grenzen van goede smaak als het Franse Charlie Hebdo. Aat Veld hoen tekende een premier Joop den Uyl die seks had met konin- gin Juliana. In 1992 publiceerde het blad een bewerkte foto van Leon de Winter in een massagraf, omdat hij volgens de redacteuren te veel koketteerde met zijn jood se afkomst. PC laat zich erop voorstaan dat haar medewerkers zonder cen suur kunnen verkondigen wat ze willen. In 2015 is het niet meer het enige medium waar gezegd kan worden wat elders nog taboe is. „Kritiek kan je nu ook spuien op internet", zegt oud-redacteur en PC-historicus Bob Polak. „Propria Cures moet nadenken over haar positie. Hoe pak je nu nog die kritiek en de vrijgevoch tenheid aan?" PC heeft concurren tie van bijvoorbeeld GeenStijl of De Speld. Het een is vaak net zo grof, de ander vaak net zo sati risch als het Amsterdamse tijd schrift. GeenStijl heeft zelfs nog oud-PC- redacteuren in haar gele deren. „GeenStijl is rechts, terwijl de positie van PC wisselt van iets rechts tot uiterst links, afhanke lijk van de redactie", werpt hui dig PC-redacteur Daan Does- borgh (26) tegen. „Bij GeenStijl is er altijd gezeur over Marokkanen of de politiek, terwijl je bij PC ver rast kan worden. Ook hebben PC-stukken altijd een literaire sjeu. We zijn misschien niet meer de enige plek waar je geen blad voor de mond hoeft te nemen, maar we hebben een unieke stijl." Het blad was en is nog steeds een broedplaats van talent. Hugo Brandt Corstius, Mensje van Keu len, Hella S. Haasse, Erik van Muiswinkel, Beau van Erven Do rens, zelfs Fokke en Sukke begon nen hun carrière bij het studen tenblad. „Studenten van de Uni versiteit van Amsterdam hebben altijd al meer in de wereld ge staan", verklaart universiteitshis toricus Peter Jan Knegtmans het feit dat het blad zoveel bekende Nederlanders heeft voortge bracht. „In Amsterdam was bui ten de studentensociëteiten meer te doen, dus was er meer contact met journalisten en kunstenaars." Nog steeds houdt de mediawe reld het blad in het oog om talent vroeg te spotten. De redactie mist Harry Mulisch niet meer. Ze heeft een nieuw slachtoffer gevonden in Joost Zwa german. Een satirisch stuk over zogenaamd door de schrijver ont vangen subsidies werd vorig jaar door media serieus genomen. Doesborgh: „Toen hebben we wel in ons vuistje gelachen. Zo zetten we toch weer de boel op scherp." „Ik zou het zeker genuanceerder willen", zegt Wim Luijendijk, ge westelijk voorzitter in Brabant. Er kunnen persoonlijke omstandig heden zijn om bijvoorbeeld wachtgeld aan te vragen, zegt hij. „Die mensen hoef je niet weg te zetten als klaplopers." Spekman heeft tijdens zijn aantreden drie jaar geleden aangekondigd de be zem door de partij te halen, voor al als integriteit, loyaliteit of ge drag in het geding zijn. Sindsdien zijn diverse PvdA'ers in de lande lijke en lokale politiek hard afge serveerd. Dat gebeurde met onder anderen Kamerleden, een Euro parlementariër, een raadslid en een wethouder in Utrecht en de partijtop in Groningen. Henk Korthof van gewest Fries land heeft er, net als veel andere partijleden, begrip voor dat het be stuur scherper aan de wind zeilt. „Maar je hebt wel te maken met leden die zich voor de partij inzet ten. Het heeft de voorkeur om soms gewoon te praten als er iets mis gaat." Zijn oud-collega in Gro ningen Hans Duijneveld: „Spek man gaat er nog wel eens met een gestrekt been in. En dan gaat hij niet voor de bal." Senator Adri Duivesteijn vindt dat publieke fi guren recht hebben op een zorg vuldige behandeling. Dat is 'te weinig geborgd wanneer een voor- zitter te zeer vanuit een eigen mo raal gaat opereren', zegt hij. Spekman wijst in een reactie op de erecode van de PvdA. Die ver meldt dat mensen die namens de partij een functie bekleden de ere code 'in hun persoonlijk, politiek en bestuurlijk optreden zichtbaar naleven'. „Politici hebben een pu blieke rol, een voorbeeldfunctie, en moeten zich daarvan bewust zijn. Het partijcongres heeft dat bepaald en ik vind dat ik daar als voorzitter streng op moet toezien. Uiteraard heeft het partijbestuur de plicht door een onafhankelijke commissie zorgvuldig te laten on derzoeken wat er aan de hand is - en dat gebeurt ook." PvdA'ers hebben ook moeite met de 'respectloze' wijze waarop het partijbestuur de kritische senator Ruud Koole heeft gepasseerd voor de Eerste Kamer. Volgens partijcoryfee Ed van Thijn is er in de PvdA 'een cultuur ontstaan dat senatoren geen lastpakken mogen zijn'. Duivesteijn zegt dat de 'ideo logisch verzwakte PvdA het zich niet kan permitteren om juist die politici te laten gaan die de partij top op koers houden'. Spekman wil in de media niet rea geren op de discussie rond Koole, zegt hij. Studenten op het randj e door Freke Remmers De voorpagina van de Propria Cu res die vandaag verschijnt met daarop een getatoeëerde rug van koning Willem Alexander. fotomontage Thomas Krause door Sandra Donker DEN HAAG - PvdA-partijvoorzitter Hans Spekman loopt te hard van stapel tegen PvdA-politici die on voldoende loyaal zijn aan de partij of integriteitsregels schenden. Ge westelijk partijvoorzitters, de poli tieke bazen in de regio, vinden dat hij bij conflicten soms 'de nuance' uit het oog verliest. Nadat Spekman had aange kondigd de bezem door de partij te halen, zijn diverse PvdA's hard afgeserveerd Zie verder Spectrum: Elke dag bijltjes dag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8