MEDIA 29 Een voetbalclub waar liefde voor het spel vooropstaat. Waar het ruikt naar gras en mooie zeges, zonder de meur van geld. Kortom: De Hollandse school, voetbalclub in oprichting brandt van ambitie. Een zompig veld, een tribune die op instorten staat en hang sloten op de hekken. Het voor malige stadion van het roem ruchte HFC Haarlem - in 2010 failliet gegaan - oogt treurig op deze loodgrijze regendag. Maar dat gedegen drainagesysteem kómt er, ver zekert Viggo Waas. En die tribunes gaan - eenmaal opnieuw opgebouwd - geheid vol lopen met supporters. Samen met Peter Heerschop en Raoul Heertje vormt Waas de raad van commissa rissen van De Hollandse school, voetbalclub in oprichting. Passend gestoken in marine blauw pak, oranje stropdas en matching schoenen. Zelfs het DHS-logo ontbreekt niet. Kwestie van vooruitlopen op de feiten, want de club bestaat nog niet. In het humo ristische programma De Hollandse school on derzoekt het drietal of zo'n nieuwe club een haalbare zaak is. En wat voor een club. Een die niet puur draait om poen, maar waar het 'product voetbal' weer emotie wordt. „In dat opzicht is het wel serieus be doeld", zegt Heerschop, gezeten in de kanti ne, pal naast de drassige velden. „Het Ne derlandse clubvoetbal haalt het niet meer in de grote toernooien. Wij koesteren nog steeds de herinneringen aan de Europese ti tels van Ajax, Feyenoord en PSV." Heertje: „Daar teren we nu nog op." Waas: „We dachten: we willen iets terug doen. Voor het voetbal en voor de liefheb ber. En dit is na zelf voetballen het al- ler-leukste: eindeloos lullen over de sport." Dus kwam er een tv-programma, van het zelfde trio dat twaalf jaar geleden het voet balprogramma De vrienden van Van Swieten maakte. De opzet is min of meer hetzelfde: (semi)serieuze gesprekken en sketches wis selen elkaar af. Kantinejuffrouwen die audi teren, speeddaten met mogelijke suppor ters, spelersvrouwen over het nut van spe lersvrouwen, een hilarische rondleiding met asielzoekers door het Hollandse school museum. Maar dus ook 'strategische' ge sprekken met Johan CruijfF, Mark van Bom mel en Pierre van Hooijdonk, om maar een aantal coryfeeën te noemen. Want zij delen dezelfde nostalgie. Het is, zo zegt Heerschop, de hang naar de tijd dat ome Jan en tante Hannie heersten over kan tine en club. De tijd dat er nog overal écht gras lag en spelers uit liefde bij hun dup pie bleven. Heertje: „Het grappige is: ieder een uit de voetballerij die we hiervoor spre ken, snapt dat het televisie is. Maar ze zeg gen ook: jullie hebben wel iets te pakken. Dit speelt echt." Heerschop: „We moeten terug naar de ziel van het voetbal. Naar de liefde, met jeugd die zich betrokken voelt, een club met een eerste elftal dat niet jaarlijks uit totaal ande re mensen bestaat." Waas: „Amateurclubs spelen tegenwoordig ook profclubje. Hun A-junioren komen never nooit in het eer ste, omdat ze spelers van andere clubs ko pen. Dat slaat nergens op." Het programma-idee werd geboren tijdens het WK in Zuid-Afrika in 2010. „We zaten er vijf weken, omdat Nederland maar niet werd uitgeschakeld. De raad van commissa rissen van de KNVB was er ook, al die tijd. Die baan leek ons wel wat." Heertje: „Al had RTL dit programma niet gekocht, dan was het nog geen verloren tijd: we hebben er zo veel lol om gehad." Heerschop: „In dat geval hadden we tóch el ke twee weken vergaderd. In deze pakken." De verdeling van de functies wordt nog een lastige. Heerschop vindt zichzelf wel een capabele teamleider. Hij voetbalt niet meer. „Mijn lichaam is afgekeurd voor voet bal, maar mijn geest... Wat ik 's nachts alle maal wel niet droom over mijn unieke pres taties. Ik word dan van de tribune geroe pen om in te vallen. En dan scoren, hè?" Waas heeft zichzelf genomineerd voor de coachfunctie. „Als bestuurder en als mens ben ik een aanwinst." Heertje: „Ik ben de enige die elke week nog speelt. Als we het team gaan opzetten, ga ik ervan uit dat het om mij heen wordt ge bouwd. In ieder geval bedenken we slim me trucs om spelers aan ons te binden. Je wordt hartstikke creatief als je geen poen hebt. Als club moet je niet willen concurre ren met een Russische maffiabaas die een paar miljard in zijn club pompt. Maar je kunt wel op het gebied van sfeer en bezie ling dingen doen waardoor je opvalt. Van Gaal had op het laatste WK echt niet de beste spelers, maar maakte er wel het beste team van. Dat kan ook op clubniveau." Waas: „Op den duur moet hier een ander stadion komen. Een waar je dicht op de spelers zit. Je moet ze ruiken." Heerschop: „Een nieuw stadion? Onzin!" Waas: „Jawel, niks megalomaans, maar iets knus, met een dak boven je hoofd." Heertje: „Géén dak. Als het regent, regent het." Heerschop: „Wel een dak. Je ziet, we zijn het vooralsnog over niks eens." ZATERDAG 17 JANUARI 2015 Viggo Waas, Raoul Heertje en Peter Heerschop (vlnr) gaan met De Hollandse school terug naar de ziel van het voetbal, foto William Rutten door Monique Brandt De Hollandse school. Elke maandag op RTL 7, 22.00 uur. reageren? media@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 81