Kabinet: executie kan relatie schaden €5,- BINNENLAND 7 De kans lijkt miniem dat de Nederlander Ang Kiem Soei niet wordt geëxecuteerd in Indonesië. In het buitenland geëxecuteerde Nederlanders Nederlandse verdronken in Zuid-Afrika www.dejongintra.nl/busreizen JAKARTA - „Ik heb zelden zo'n be leefde, goedgehumeurde man meegemaakt", zegt Corien Oranje over Ang Kiem Soei, de Nederlan der die in 2003 in Indonesië ter dood werd veroordeeld wegens drugshandel. Volgens de planning zal dit vonnis morgen worden vol trokken door een vuurpeloton. Oranje bezocht Soei tot 2010 meerdere malen in de Indonesi sche gevangenis, als pastoraal ge zant van Epafras. Deze stichting staat Nederlandse gevangenen in het buitenland bij. „Hij maakte zich nergens zorgen over, ook niet over de doodstraf." Soei heeft Boeddha, die hem leerde het le ven te nemen zoals het komt. „Hij had bovendien zijn doel in zijn leven bereikt: hij had een me dicijn gevonden." Van een medegevangene had hij een geneeskrachtig kruid gekre gen. Soei paste het recept aan en zou daarmee medegevangenen en bewakers hebben genezen van al lerlei kwalen. Zelfs aids zou hij kunnen genezen, was zijn overtui ging. Hij had daarmee een aparte status binnen de gevangenismuren in Ja karta, met relatief veel vrijheid. Zelfs mensen van buiten de ge vangenis mocht hij behandelen, tijdens een speciaal spreekuur. „Soms was hij daar zo druk mee, dat hij geen tijd had voor mij", herinnert Oranje zich. Soei is in 2952 in het toenmalige Nieuw-Guinea geboren. In 1975 vertrok hij naar Nederland en ging in Utrecht wonen. Hij trouw de en kreeg twee zonen en twee dochters, die nu tussen de 20 en 28 jaar oud zijn. Soei, in het bezit van een Neder lands paspoort, was in 2002 in In donesië voor zaken, als tussenhan delaar in de houthandel, zei hij eerder tegen de Volkskrant. Vol gens de Indonesische justitie was hij echter de eigenaar van een fa briek waar dagelijks 15.000 xtc-pil- len geproduceerd konden wor den. Die was kort daarvoor door de politie ontdekt. Soei ontkent el ke betrokkenheid,maar werd toch ter dood veroordeeld. In hoger be roep veranderde dit niet. Een gra tieverzoek werd afgewezen. Drugsdelicten wegen zwaar in In donesië. Vorige maand zei Joko Widodo, sinds oktober vorig jaar president van het land, dat hij nooit gratie zal verlenen aan drugsveroordeelden. Dat Soei veel goeds heeft gedaan met zijn krui denmiddel en zich voorbeeldig ge draagt in de gevangenis, hebben hem niet mogen helpen. „Kenne lijk wil Widodo daadkracht uit stralen", zegt Ruud Bosgraaf van Amnesty International. Samen met de Nederlander wor den nog vijf drugsveroordeelden ter dood gebracht uit onder meer Nigeria, Vietnam en Brazilië. La ter deze maand volgen er waar schijnlijk nog vijf. In totaal zitten er naar schatting 130 mensen in een Indonesische dodencel, onder wie de Nederlander Siegfried Mets. Hij is ook veroordeeld voor drugshandel, maar is nog niet uit geprocedeerd. In 2013 werden er voor het laatst doodvonnissen vol trokken in Indonesië. Gisteren probeerde Soeis Neder landse advocaat Bart Stapert tever geefs een nieuw herzieningsver zoek in te leveren. „Juridisch zijn er nu geen mogelijkheden meer", mailde Stapert gisteren vanuit Ja karta, „maar diplomatiek wordt er nog van alles geprobeerd." Neder land staat daarin zwak, vindt Bos graaf van Amnesty, omdat Nige ria, Vietnam en Brazilië niet of nauwelijks diplomatieke actie on dernemen. Vorig jaar kwam nog een tot levenslang veroordeelde Fransman na 14 jaar vrij, dankzij stevige diplomatie. Soeis kinderen hebben steeds in tensief contact onderhouden met hun vader, bezochten hem meer dere malen en maakten zich bij het ministerie van Buitenlandse Zaken sterk voor zijn zaak. Een paar jaar geleden werd Soei plotse ling overgeplaatst naar het gevan geniseiland Nusa Kembangan, het Alcatraz van Indonesië. „Los van de gevangenissen is het een mooi eiland", vertelt Oranje. „Zwalu wen vlogen over de gevangenis muren. In de verte hoorde je de branding van de zee. De zee die hij nooit zou zien." Minister van Buitenlandse Zaken Bert Koenders (PvdA) sprak giste ren met zijn Indonesische ambts genoot over de zaak. Soei en vijf anderen worden morgen voor een vuurpeloton gezet. Koenders sug gereert dat de executie gevolgen kan hebben voor de relatie met In donesië. Volgens de minister doet de Nederlandse regering er alles aan om het leven van Soei te red den. Ook premier Mark Rutte zou zich bemoeien met de kwestie. Organisaties, waaronder Reclasse ring Nederland en het Humanis tisch Verbond, hebben om gratie gevraagd. Internationaal klinkt veel kritiek op Indonesië. Zo heb ben de Europese Unie en mensen rechtenorganisatie Amnesty Inter national eerder deze week het land opgeroepen de doodstraf te schrappen. Voor de Nederlandse regering zal ook de uitgevoerde executie van de Nederlands-Iraanse Zahra Bah- rami in februari 2011 meespelen. Toenmalig minister van Buiten landse Zaken Uri Rosenthal (WD) beloofde in een Kamerde bat lessen te trekken uit de 'vrese lijke gebeurtenis'. Oppositiepar tijen verweten Rosenthal dat hij zich niet persoonlijk had be moeid met de zaak, terwijl hij wel stelde dat alles was gedaan 'op alle niveaus' om de executie te voorkomen. Volgens minister Koenders doet de regering er alles aan om het leven van Soei te redden Leidde een religieuze dictatuur in het Duit se Münster. Werd ge marteld en gedood. Zijn lijk hing bijna een halve eeuw aan de kerktoren in Mün ster. Vermeend spionne tij dens Eerste Wereld oorlog. Ze was de minnares van Franse officieren, die ze ge heimen zou hebben ontfutseld. Gedood door vuurpeloton. Zou uit protest tegen Hitler in 1933 het Rijksdaggebouw in Berlijn in brand heb ben gestoken. Hij werd onthoofd. Nog steeds zijn er twijfels over de schuldvraag. Werd in Irak opgehan gen. Het regime van Saddam Hussein be schuldigde hem van spionage voor Israël. Aronson verleende medische hulp in Iraaks Koerdistan. (1935-1994) Wegens heroïne smokkel opgehangen in Singapore. De Ne derlandse regering en koningin Beatrix hebben jarenlang te vergeefs geprobeerd de executie van Van Damme te voorko men. Iraans-Nederlandse vrouw werd in Iran opgehangen. In haar huis zouden cocaïne en opium zijn gevon den. Op zowel vonnis als executie kwam veel kritiek. (o)-DE ZUIDSCHOR 2de artikel Zeilkleding 10-40% Outlet: JOHANNESBURG - Een Nederlandse toeriste van 65 jaar is donderdag voor de kust van Cape St Francis in Zuid-Afrika verdronken. Dat heeft de Zuid-Afrikaanse red dingsmaatschappij gisteren laten weten. De reddingsmaatschappij kreeg donderdag laat in de mid dag een melding dat twee vrou wen in problemen verkeerden. Omstanders wisten een 58-jarige Nederlandse vrouw te redden. Hulpverleners troffen de 65-jarige vrouw ongeveer 300 meter van de kust aan. Zij probeerden haar te reanimeren, maar dat mislukte. Het Nederlandse consulaat staat de vrouw van 58 bij. Historisch Wenen 7 dagen per week open ZATERDAG 17 JANUARI 2015 tegen doodstraf door Niek Opten door Niels Klaassen DEN HAAG - De Nederlandse rege ring verhoogt de druk op Indone sië om de morgen geplande execu tie van Ang Kiem Soei alsnog af te blazen. De Nederlander werd in 2003 tot de doodstraf veroordeeld vanwege vermeende betrokken heid bij xtc-productie. Jan van Leiden (1509-1536) Mata Hari (1876-1917) Marinus van der Lubbe (1909-1934) Alexander Aronson (1934-1975) Johannes van Damme (geen foto beschikbaar) Zahra Bahrami (1965-2011) I NAUTIC LIFESTYLE WATERSPORT Op alle kleding en schoenen Uitgezonderd Dubarry; gratis accessoires fcSCONTEIL, vanaf Vliegreizen Steden reizen Busreizen Autoreizen Verre reizen Reissom excl. 17,50 reserverings- kosten, 2,50 calamiteitenfonds en eventuele vluchttoeslagen. Bel 0180-457 803 of ga naar uw ANVR reisbureau 8-daagse busreis Ontdek de culturele highlights, proef de gezellige sfeer en natuurlijk de lekkere taartjes waar Wenen om bekend staat! volgende keer weer! Stadswandeling met gids Gegarandeerd vertrek Comfort Class touringcar Reiscode: efwen03 Ook te boeken als 6-daagse vliegbusreis Reiscode: ehwen03 Zandkreekweg 5 Jachthavens Wolphaartsdijk Tel: 0113-582310

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7