66 Mijn omgeving kent me als emotionele muts. Mensen die me niet kennen, zeggen: wat een takketrol 66 ledereen die ons land binnenkomt, staat direct op een blacklist. Draai het eens om zet ze op een whitelist kijktip zondag 17.10 uur Podium Witteman In Rot op naar je eigen land zijn zes gewone Nederlanders even vluchteling. Schaven ze hun me ning bij? Ze zaten uren in de donkere laadruimte van een vracht wagen, verstopten zich in het stinkende vooronder van een vissersbootje en werden hard aangepakt door de Ser vische politie. In het nieuwe EO-programma Rot op naar je eigen land er varen zes Nederlanders hoe het is om een vluchteling te zijn. In drie weken reizen ze vanuit een Nederlands detentiecentrum te rug naar het startpunt van menig vluchte- lingenreis: het door oorlog verscheurde Midden-Oosten. De deelnemers hebben een ding gemeen: een uitgesproken mening. Willeke (48) liet de handtekening van Geert Wilders en het PW-logo op haar armen tatoeëren en loopt trots rond in haar PW-jas. Werkloze heftruckchauffeur Martin (46) is van me ning dat de grenzen dicht moeten, omdat Nederland anders failliet gaat aan 'al die buitenlanders'. Ook de mening van Yernaz (27), zelfverklaard kapitalist en egoïst, liegt er niet om: een vluchteling heeft nergens recht op. Bij huisvrouw Sandra (50) is de nuance vol ledig zoek. Wat haar betreft, worden alle 'habbiebabies', oftewel 'iedereen met een kleurtje', verbannen naar een onbewoond eiland. „Koepel erover, slot erop, sleutel weggooien en verder gaan met je leven." Het tegengeluid komt van de idealistische Fareeda (24). Zij is van mening dat ieder een recht heeft op geluk, wil de grenzen wijd openzetten. Communicatiespecialist Rick (26), vindt dat nieuwkomers een eer lijke kans verdienen. „Iedereen die binnen komt, staat meteen op een blacklist. Draai het eens om en zet ze op een whitelist." Een programma met de titel Rot op naar je eigen land schreeuwt om reacties. Een paar uur na de aankondiging werden de eerste Kamervragen al ingediend door PVV-Ka- merlid Martin Bosman die het programma als een poging zag zijn partijgenoten te 'be keren'. Eindredacteur Jacomien Nijhof: „Al die heftige reacties betekenen dat we een open zenuw raken." Ze hoopt dat het pro- ROT OP NAAR JE EIGEN LAND gramma tot nadenken aanzet. Cruciale vraag daarbij: „Blijf ik bij mijn mening als ik ervaar wat vluchtelingen meemaken?" Martin, die vanwege een extreme reactie op een muggenbeet eerder afhaakte, vindt nog altijd dat de grenzen potdicht moeten. „Mijn mening is onveranderd. Ik zeg wat een hoop Nederlanders niet durven zeg gen. Als je alles binnenhaalt, staan we straks met z'n allen bij de voedselbank." Uitgesproken Sandra kronkelt juist van schaamte als ze de eerste aflevering ziet. „Als ik mijn uitspraken hoor, denk ik, 'Oei, had het niet wat genuanceerder gekund?' Mijn omgeving kent me als een emotione le muts. Maar mensen die me niet kennen, zullen zeggen: 'Wat een takketrol'." Ze legt zich er maar bij neer. „Mijn mening was gebaseerd op wat ik wist en om me heen zag. Het is goed eens verder te kijken. Toen ik in dat bootje moest stappen, wilde ik niet, maar heb ik het toch gedaan. Echte vluchtelingen hebben die keuze niet, besef ik nu. Ik sta nog steeds deels achter mijn uitspraken. Maar dat van die koepel, dat hoeft niet meer. Ik heb leren relativeren." Rot op naar je eigen land wordt gepresen teerd door oud-judoka Dennis van der Geest. Hij hoefde geen ontberingen te door staan zoals de kandidaten, maar de reis liet ook hem niet onberoerd. „Ik kende het vluchtelingenprobleem, maar had geen idee hoe groot het was." Hij kwam ontgoo cheld terug. Het probleem is nog veel gro ter dan hij dacht. „Misschien zelfs onoplos baar." Toch is nietsdoen geen optie, vindt hij. „Nederland kan een steentje bijdragen om het in ieder geval voor een groep iets draaglijker te maken." Maar, zegt hij erbij: „Als Willeke zegt 'Het moet eigenlijk daar opgelost worden', dan ben ik het daar ook wel mee eens." De eerste aflevering begint op Schiphol. Een pesterijtje, want vluchtelingen nemen over het algemeen niet het vliegtuig. Ze hebben ook nauwelijks geld en weinig con tact met het thuisfront. Dus: mobiel en por temonnee inleveren. Het detentiecentrum, de eerste halte van de omgekeerde reis, ver oorzaakt meteen stress bij Willeke. Als de celdeur sluit, ontdekt zij dat de sleutel van haar koffer nog in haar ingeleverde porte monnee zit. Ze moet zonder tandenbor stel, nachtcrème en pyjama de nacht in. En dat is maar een klein voorproefje van de ontberingen die ze zal moeten doorstaan. Media door Rivka Croenier Deelneemster Sandra (50) 'Dit raakt een open zenuw' De zes deelnemers aan het nieuwe EO-programma Rot op naar je eigen land. Met de klok mee, vanaf linksboven: Sandra, Martin, Fareeda, Rick, Willeke en Yernaz. foto's PR De EO pakt flink uit met Rot op naar je eigen land. Het programma start op maandag 19 januari met een opwarmer van 10 mi nuten (NPO 2, 21.40 uur). Vanaf dinsdag 20 januari is het dagelijks te zien om 21.15 uur. Op zaterdag worden alle afleveringen nog eens achter elkaar uitgezonden (op NPO 2, 13.10 uur), gevolgd door een slotdebat in het discus sieprogramma Arena van Tijs van den Brink (NPO 2, 21.15 uur), waarin alle deel nemers aanschuiven. Deelnemer Rick (26) reageren? media@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 79