REIZEN 21 et een beetje geluk kom ik oog in oog te staan met wisenten, Europese bizons. Met een beetje pech loop ik een wolf tegen het lijf... Vandaag wandel ik in het Nationaal Park Bialowieza in het Poolse Podlachië, een gigantisch oerbos waar roofdieren leven en bomen groeien van meer dan vijf eeuwen oud. Doorgewinterde vogelaars weten al lang dat je voor spannende ontmoetingen met bijzondere vogelsoorten naar Podlachië moet, een van de zestien provincies van Po len. Het ligt in het noordoosten, op de grens met Wit-Rusland. Wat deze provin cie bijzonder maakt, is dat er zich liefst vier nationale parken in bevinden. Park Bialowieza is er een van. De poort naar dit oerbos ligt in het gelijknamige plaatsje. Op het terrein van het openlucht museum Siolo Budy, waarvandaan je het park binnenwandelt, staan enkele huisjes die je kunt huren. Als logeerplek. Commer cie en oerbos gaan hand in hand. Vroeger werden de bossen in dit gebied door toenmalige koningen en prinsen als jachtgebied gebruikt. Een aandenken aan die tijd is het station, dat in 1903 speciaal voor tsaar Nicolaas II is gebouwd. Het is te genwoordig in gebruik als hotel-restaurant. Voordat we het oerbos binnenwandelen, bezoeken we het Natuur- en Bosmuseum. Als opwarmertje. We zien over twee ver diepingen tal van diorama's die de bijzon derheden van het oerbos prijsgeven. Het Paleispark dat grenst aan het bos is vrij toe gankelijk. Het oerbos zelf- aan Poolse kant 10.000 hectare groot, aan Russische zijde 77.000 - is uitsluitend met een gids te be zoeken. Wij boffen dat Czeslaw Okolów ons rondleidt, de gepensioneerde, voorma lige parkdirecteur. Via een lange toegangsweg bereiken we de Een bos waar de natuur volledig haar gang kan gaan, is in Europa amper nog te vinden. Wie één van de laatste grote oerbossen van ons werelddeel wil zien, moet daarvoor naar Polen. statige houten poort uit 1930. Daar wacht een bewaker, het laatste obstakel. Het is zijn taak erop toe te zien dat geen gast zon der gids naar binnen gaat, zo leren we. Na het passeren van de poort vertelt Okolów honderduit over de rottingsproces sen die in het bos plaatsvinden. Als hier een boom omvalt, blijft hij liggen. Tiental len jaren, tot er niets meer van over is. De gids wijst ons op immens grote tondel- zwammen en elfenbankjes op een stuk dood hout. We vergapen ons aan de mooi ste met mos begroeide overblijfselen. De stilte in dit mysterieus aanvoelende bos wordt alleen doorbroken door het gezang van vogels. Er leven maar liefst 120 verschil lende vogelsoorten in Park Bialowieza. Ook kunnen we er wolven, lynxen, bevers en wisenten - hét symbool van het oerbos - tegenkomen. Spannend. We moeten dus constant op onze hoede zijn. Spijtig genoeg - tenminste, het is maar hoe je het bekijkt - hebben wij vandaag geen ontmoetingen met bovengenoemde die ren. Althans, niet in het wild. Om ze toch te zien, maken we een tussenstop bij het nabijgelegen wisentenreservaat. Alle die- WAAR EN WAT ren die in het oerbos leven, worden hier 'gepresenteerd'. Ze zijn duidelijk mensen gewend. De wolf kijkt ons verveeld aan en ook de wilde zwijnen raken niet onder de indruk. Morgen beter, hopen we. Die volgende dag zijn we al vroeg uit de ve ren. We verheugen ons op onze tocht door het Nationaal Park Narew, één van de meest onaangetaste moerasgebieden van Europa. In het bezoekerscentrum in Koby lin Borzymy start een wandelroute die ons over een houten loopbrug door dit moeras gebied leidt. Links en rechts zien we riet kragen. Het park maakt deel uit van Natura 2000, het netwerk van beschermde natuur gebieden, legt de parkwachter uit. Waar we niet kunnen lopen, brengt een kano ons verder. Er zijn zelfs speciale kanorou tes aangelegd. De ontoegankelijke moerassen vormen de ultieme voed- en broedplaats voor (wa tervogels. Dat verklaart ook meteen waar om vogelaars in het voor- en najaar mas saal met hun verrekijker in dit gebied rond struinen. Vanwege de zuivere lucht kiezen veel ooievaars Podlachië als broedplaats. Overal in het landschap zien we de karakte ristieke nesten. Al in Bialowieza, de plaats waar we gisteren waren, begint de zoge noemde ooievaarsroute, een 412 kilome ter lange fietsroute langs de nesten van de ze langpotige vogels. Ook in Park Narew horen we het geklep per van hun snavels. Ik blijf een tijdje kij ken naar een stel ooievaarsouders die hun jong willen leren vliegen. Pa en ma klap wieken om beurten met hun vleugels voor de snavel van het jong. Maar de kleine geeft geen krimp en blijft gewoon zitten. Geduld. Het komt vast wel goed. ZATERDAG 17 JANUARI 2015 Kobylin I Borzymy POLEN Warschau door Ank Herstel Met het vliegtuig naar Warschau en daar een auto huren is het gemakkelijkst. Wie met de auto wil: de afstand Amsterdam-Bia- lowieza is ruim 1.420 kilometer. Houd er re kening mee dat de Poolse autowegen niet al lemaal in goede staat zijn. Fietsen zijn over al te huur. Voor toeristische informatie, zie www.pod- laskieit.pl en www.augustow.pl. Hoofdfoto: Nationaal park Bialowieza, een oerbos in Polen met eeuwenoude bomen, foto Getty Images Kleine foto's, van links naar rechts: Wisenten in het wild. foto Getty images Op het terrein van Siolo Budy staan enkele huizen die worden verhuurd. Narewvallei, moeras, foto's Ank Herstel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 73