PZC 18 19 Noorwegen Verrassende wintersport naar je eigen land 27 SERIE Rot Op Op vliegbasis Soesterberg landen geen straaljagers meer. De voormalige basis is nu een natuurgebied dat je op eigen houtje of tijdens een georganiseerde fietstocht kunt verkennen. Kicken", zeg ik hard op als ik voor de eerste keer op de start- en landings baan van de voor malige vliegbasis Soesterberg fiets. Zeg nou zelf: je trapt niet dage lijks over een strook asfalt waar Amerikaanse Fis's en Nederland se Ft6's jarenlang opstegen en landden. Wat in 1910 begon met een een voudig baantje voor de burger luchtvaart en vliegshows, groeide uit tot de bakermat van de Ko ninklijke Luchtmacht. Defensie kocht het terrein in 1913, de Duit sers legden in de Tweede Wereld oorlog het huidige banenstelsel aan en met de komst van de Ame rikanen in 1954 werd Soesterberg een NAVO-basis. De Amerikanen vertrokken in 1994. Tot de slui ting in 2008 werd de basis nog ge bruikt door helikopters en vracht vliegtuigen. Vervolgens kreeg het gebied, met een oppervlakte van duizend voetbalvelden, de bestem ming 'natuurgebied met een mu seale component'. Gids Herman van den Berg gaat ons in het bos voor naar een ste nen muur. „De schietbaan van de Duitsers, de schietschijven ston den verderop. Erachter is een heu vel waarin de kogels insloegen. Op die bulletcatcher groeit een Amerikaanse eik. Vind ik wel hu mor." Aan de achterkant van de heuvel is een monument voor 33 verzets strijders die hier in 1942 gefusil leerd zijn. Ze werden in eerste in stantie door de Duitsers in een massagraf begraven. Later zijn ze geïdentificeerd en herbegraven. In het bos staan veel bunkers. Van den Berg zou er graag een kijkje nemen, maar dat mag niet van de boswachter: er zijn vleermuizen. Overal op het terrein staan wacht huisjes, half ingegraven of boven de grond. „De Amerikanen wil den dat die door twee soldaten be waakt werden. In hun optiek kon achter elke boom een Rus zitten." Een stukje verderop in het bos lig gen 'parkeerplaatsen': „Aangelegd door Duitsers voor hun vliegtui gen. Ze gooiden er een camoufla- genet over, zodat je die vanuit de lucht niet kon zien." Het terrein van de voormalige vliegbasis bestaat uit bos, schraal grasland - waar in het voorjaar 140 paartjes veldleeuweriken broe den - en heide. Die is het domein van reptielen: zandhagedissen en hazelwormen. Van den Berg wijst naar een blusvijver. „Die is belang rijk als leefgebied voor ringslan gen, salamanders en libellen." We fietsen langs de kerosineheu- vel waarin 2 miljoen liter brand stof opgeslagen kon worden. De kerosine kwam uit de Botlek via een NAVO-pijpleiding. Zo was de toevoer gegarandeerd. Verderop staat de Amerikaanse commandobunker, gebouwd in de jaren vijftig van de vorige eeuw. „In de Koude Oorlog dacht men: we weten niet wanneer, maar de Russen kómen. Overal MUSEUM werden bunkers gebouwd die be stand waren tegen nucleaire, bio logische en chemische aanvallen." Achter een 30 centimeter dikke deur zijn muf ruikende slaapruim- ten, vergaderzalen, een machine kamer voor water en schone lucht, een communicatiecentrum en een ontsmettingsruimte ver borgen. Zestig Amerikaanse mili tairen konden er drie a vier we ken, onafhankelijk van de buiten wereld, overleven. We fietsen naar een van de zeven tien shelters; halfronde bunkers waarin Amerikanen hun Fis's par keerden. In een ervan houdt de boswachter kantoor, in een ande re bracht een schaapskudde de winter door. Een aantal ervan is ingericht voor culturele activitei ten en opengesteld tijdens de kunstfietstocht. De rest staat leeg. Dat de voormalige vliegbasis een natuurgebied is met planten en dieren die je nergens anders ziet, is op z'n zachtst gezegd verras send. Hoe kan dat, vraag je je af, met die jarenlange herrie van stij gende en landende vliegtuigen. „De dieren zaten hier juist dank zij de militaire bestemming", weet Van den Berg. „Dit is een heel groot aaneengesloten gebied. De dieren waren eraan gewend dat vliegtuigen opstegen. Verder was het heerlijk rustig." WAAR EN WAT a J l'jk- Media tekst en foto's Lutske Bonsma Naast de landingsbaan van de voormalige vliegbasis is het Nationaal Mili tair Museum (NMM) gevestigd, geopend in december 2014. Eyecatchers zijn de negentien vliegtuigen die aan het plafond hangen. Aan de hand van films en een uitgebreide collectie zwaarden, harnassen, uniformen, tanks, helikopters en pantservoertuigen kom je alles te weten over de Nederlandse krijgsmacht. Bezoekers kunnen virtueel zwaardvechten, boogschieten, paardrijden, in een tank rijden of in een F16 vliegen. Het NMM aan de Verlengde Paltzerweg 1 in Soest is geopend van dinsdag tot en met zondag. In schoolvakanties ook op maandag. Zie www.nmm.nl. Soest ligt op 19 kilometer afstand van Soesterberg Utrecht. Park Vliegbasis Soesterberg is van zonsopgang tot zonsondergang vrij toeganke- Vanaf maart zijn er fietstochten van 10 kilome ter met thema militair erfgoed, kunst of na tuur. Begeleiding door een gids van het Utrechts Landschap. Meer informatie op: www.utrechtslandschap.nl/activiteiten. Nationaal Mili tair Museum op de voorma lige vliegbasis Soesterberg. vroegere straaljager shelter biedt in de winter plaats aan een schaapskudde. Wachthuisje bij de munitie depots dat nu deel uitmaakt van de fietsroute. Gids Herman van den Berg bij een van de zeventien shel ters; halfronde bunkers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 69