Hoewel de kijk op mensen met psychiatrische aandoeningen vanaf de 18e eeuw geleidelijk veranderde, sloot men geesteszieken nog lange tijd op in dol- en gekkenhuizen. Sommigen wisten keer op keer te ontsnappen, anderen hadden andere middelen om op vrije voeten te blijven. 14 SPECTRUM geschiedenis In Hamburg geeft hij zich uit als admiraal van de Elbe, in Eemnes als Heer van Soest- dijk en 'Baron van de Heijli- gen Bergh', in de kerk van Al- tena veroorzaakt hij oproer en in het Godshuis van Via- nen ontkleedt hij zich tijdens de dienst. Ook in Berlijn, Amsterdam en Veere haalt hij gekheden uit en is daarbij soms gewelddadig. Hij wordt meerdere keren opgesloten, maar Ja cob Muijssart ontpopt zich als een ont snappingskunstenaar. Totdat hij in 1717 brand sticht in het Utrechtse 'Huys van Gemak', waarbij zeven mensen om het leven komen en hij definitief achter de tralies verdwijnt. In een bewaard gebleven advies van de juridische faculteit van Utrecht worden tal van voorbeelden genoemd van Muijssarts 'buijtensporigheden, razernij en dolligheid'. Toch oordelen de opstellers van het betreffende stuk betrekkelijk mild over hem en schrij ven dat zijn 'furiosus en krankzinnig heid' weliswaar niet strafbaar zijn, maar dat hij wel ter bescherming van zichzelf en anderen levenslang opge sloten dient te worden. Wat Muijssart precies mankeerde, we ten we niet. Hij was simpelweg krank zinnig, een medisch etiket dat genees heren tot aan het begin van de 20ste eeuw op een bonte verzameling van gedragsgestoorden plakten, onder wie zowel epileptici, notoire dronkaards, melancholici, hysterici als mensen met een verstandelijke beperking vie len. Hoewel de psychiatrie zich in de afgelopen eeuw met rasse schreden heeft ontwikkeld, zijn de oorzaken van veel psychische aandoeningen nog steeds niet goed bekend. Dit is het kernprobleem van de psychiatrie. Behandelaren hanteren daarom nu een ziekte-indeling die uitgaat van een aantal symptomen, samenge bracht in twintig hoofdcategorieën, zoals bijvoorbeeld schizofrenie, de pressies en neurale ontwikkelings stoornissen, waar ADHD en aan autis me verwante aandoeningen onder val len. Al deze stoornissen zijn gebun deld in de vijfde editie van de Dia gnostic and Statistical Manual of Men tal Disorders, het lijvige handboek voor de classificatie van psychische stoornissen, kortweg DSM-5 ge noemd. Dit handboek dient overigens niet alleen als classificatiesysteem voor geestesstoornissen, maar wordt ook 'misbruikt' als vergoedingssys teem bij zorgaanspraak binnen de geestelijke gezondheidszorg. Wie komt er wel voor vergoeding van een behandeling in aanmerking en wie niet. Door het juridische rapport over Jacob Muijssart ken nen wij een deel van zijn buitensporige levenswan del. Over andere geesteszieken uit de r8e eeuw is nauwelijks iets bekend. Een uitzondering vormt Pieter de la Ruë, die opklimt tot rekenmeester van Zeeland, maar in zijn latere le vensfase nooit alleen de straat op mag. De la Ruë is bovendien een bege nadigd dichter en schrijver en bouwt niet alleen een omvangrijk oeuvre op van stichtelijke poëzie en biografische woordenboeken, maar laat ook een uit gebreide autobiografische nalaten schap achter. Daartussen zitten zijn 'Aanteikeningen omtrent mijne ziels strijd' en die gunnen ons een inkijkje in zijn zielenroerselen. Pieter de la Ruë ziet in 1695 in Middel burg het levenslicht. Hij is de jongste zoon van Pieter de la Ruë, een gefortu neerde Middelburgse koopman die zijn vermogen vergaart met kaapvaart en smokkelhandel en Maria van de Claver. Hij groeit op in een gelovig ge zin. Volgens eigen schrijfsels gaat hij pas laat praten en brabbelt daarna nog lange tijd onverstaanbare zinnen. In zijn kindertijd is hij 'zeer eigenzinnig en schuw van menschen, dog zeer be- geerig naar boeken met printverbeel dingen van historiën'. De jonge Pieter is een pientere knaap, geeft blijk van een vlugge geest en behoort tot de be sten van zijn klas. Hij doorloopt de Franse school, de Latijnse school en wordt op 17-jarige leeftijd toegelaten tot de Leidse Universiteit. Daar stu- Niet alle krankzinnigen door Ruud Paesie Portret van Pieter de la Ruë (Collectie Zeeuws Genootschap)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 66