u Litouwers melden zich massaal om tegen de Russen te vechten. Het vrijwilligers legioen groeit gestaag. „Je moet weten wat veilig is en wat niet." 12 SPECTRUM buitenland De maat was vol voor Kristijonas Vizbaras, toen hij zag hoe de Rus sen De Krim inlijf den. „Ik wilde iets nuttigs doen", zegt de Litouwse natuurkundige. Hij is een van bijna duizend nieuwe le den die de Litouwse Fuseliersunie (LSS) in 2014 verwelkomde. „Eerlijk gezegd wist ik niet dat de LSS nog be stond, totdat de situatie in Oekraïne uit de hand liep." Zeventig jaar na de deportatie van zijn overgrootvader naar Rusland be sloten Vizbaras (30) en zijn twee broers toe te treden tot het vrijwilli gerslegioen waarvan hun voorvader ook al lid was. Toen het Rode Leger in 1944 de Duitsers uit de Baltische lan den verjoeg, werden honderden Li touwse nationalisten gevangen geno men en gedeporteerd. Als collabora teurs van de fascisten waren ze de aartsvijanden van de communisten. Onder hen was ook de overgrootvader van de Vizbaras-broers. Zijn bestem ming werd Vorkoeta, een berucht Goe- lagkamp in het onmenselijk barre noorden van Rusland. Daar bezweek hij twee jaar later aan de honger. Viz baras: „Mijn grootouders sloten zich daarna aan bij de partizanen die na de Tweede Wereldoorlog nog een tijd ver zet boden aan de Sovjets. Wij komen uit een patriottistische familie." De LSS telt nu zo'n achtduizend le den. Dat zijn er iets meer dan het regu liere Litouwse leger aan beroepsmili tairen heeft. Hoeveel van hen klaar zijn voor de strijd, wil de LSS niet zeg gen. Het legioen kent een lange historie. Li touwen was net een jaar onafhanke lijk, in 1919, toen het als zeer nationa listische militie werd opgericht in Kaunas, de toenmalige hoofdstad. In de Sovjettijd was het legioen streng verboden, maar in 1989 werd de LSS heropgericht. Het krappe hoofdkwar tier en commandocentrum van de unie is weer gevestigd in Kaunas, nu de tweede stad van Litouwen. Vizbaras en zijn broers runnen samen een bedrijf in halfgeleiders en laser technologie. In de avonduren en week- Litouwen is mijn vaderland. Ik wil niet dat Poetins Rusland hierheen komt enden trekken ze met de LSS de onme telijke bossen van Litouwen in om te trainen. „Alles was compleet nieuw voor mij", zegt Vizbaras. „Toen we net begonnen, was het flink aanpoten. Het is heel goed om te weten hoe je je op een slagveld moet bewegen en wat veilig is en wat niet." De LSS-leden krijgen schiettrainingen en leren omgaan met militaire kaar ten, strategiën en tactieken. Ze leren hoe ze moeten overleven in het bos en wat te doen, als er een atoombom is gevallen. Behalve geweren en kogel werende kleding heeft de LSS geen uitrusting of materieel. Als er werke lijk oorlog uitbreekt, zal de LSS acuut onderdeel worden van de reguliere landmacht. Die voorziet ook voor een deel in de kosten van het vrijwilligers legioen. Daarnaast krijgt de LSS staats subsidie en giften van bedrijven. „Litouwers zijn niet bang uitgeval len", verzekert luitenant-kolonel Lui- das Gumbinas (40), opperbevelhebber van de LSS en oud-militair. „Ze zijn er weer aan herinnerd dat ze niet in een veilige hoek van Europa wonen." Litouwen heeft een roemruchte ge schiedenis als onderdeel van het Als Iwan komt, staat door Koen Verhelst Vladimiras Ivanovas, fotograaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 64