Zwemloop 66 Van sommige dingen heb ik spijt dat ik ze nog niet gedaan heb. Dat ik de Kustmarathon nooit gelopen heb bijvoorbeeld. Ik zou hem mee kunnen doen, maar m'n cardioloog heeft me gewaarschuwd dat m'n hart er na 35 kilometer weieens mee zou kunnen ophouden. SPECTRUM 11 Voor het eerst sinds 13 januari 2008 wordt in Vlissingen weer een zwemloop gehou den. Drie weken later, op 1 maart, werd in Kapelle de laatste wedstrijd in Zeeland gehouden. Vandaag wordt de zwemloop in Zee land in ere hersteld. In Vlissingen zijn wedstrijden voor de jeugd en voor senioren. De start is in het zwembad, de finish even verderop op de atletiekbaan. Misschien is het de aanzet om ook weer een triatlon in Zeeland te orga niseren. Sinds het verdwijnen in 2013 van de triatlon Zeeland zit de provin cie zonder triatlon. Kevin de Pagter broedt samen met de mede-organisa toren van de zwemloop op plannen om volgend jaar een triatlon te orga niseren in de buurt van Arnemuiden. Zeeland had in 1986 overigens de we reldwijde primeur van de zwemloop. De TVZ, Triatlon Vereniging Zee land, wilde zijn leden ook in de win ter iets sportiefs bieden. Vanwege de kou werd het fietsen geschrapt en ble ven zwemmen en hardlopen over. Nadien werden wedstrijden gehou den in Vlissingen, Middelburg, Kapel le, Oostburg en Terneuzen. Ook Bra bantse plaatsen sloten zich aan, waar na de nieuwe tak van sport ook in België en Polen vaste voet aan de grond kreeg. het verleden ook nog met hartritmestoornis sen kampte. Een pacemaker heeft het pro bleem min of meer opgelost, maar de spier ziekte heeft er natuurlijk geen goed aan ge daan. De ingreep in 2009 kostte trainingstijd, net als de enkelbreuk die hij in 2007 opliep bij een scooterongeluk. „Door de spierziekte kost herstel van dit soort dingen veel meer tijd dan bij gezonde mensen. Soms duurt het wel vier keer zo lang." Inmiddels is De Pag ter weer 'wedstrijdfit'Wedstrijden heeft hij nog steeds nodig. Het is de aard van het beestje. Hij is altijd op zoek naar tegenstan ders, naar een doel, een uitdaging. Vroeger trainde hij tien keer per week en streed hij bij crosses, stratenlopen, duatlons, triatlons en zwemlopen met de besten mee. Hij werd drie keer Zeeuws crosskampioen, won het Zeeuwse Stratenloopcircuit, werd twee keer tweede in het Zwemloopcircuit, won zware wedstrijden als de Hobbeldebobbelloop en schreef ook de Aagtekerkerun op zijn naam. „Dat vond ik wel m'n mooiste overwinning. Het was in 2008 en ik versloeg voor het eerst Niels Koole, een van m'n grote voorbeelden. Daar was ik trots op." Inmiddels heeft hij zijn ambities bijgesteld. De Pagter probeert zijn tijden van de jaren ervoor te evenaren, maar dat lukt niet vaak. Ook al niet omdat hij tijdens het hardlopen problemen had met zijn armen. Die kon hij niet mee mee laten bewegen en hingen als poppenkastpoppen langs zijn lichaam. Podo- loog Lous Wondergem, die De Pagter samen met Niels Koole bij de organisatie van de zwemloop assisteert, heeft twee braces ge maakt, waardoor de armen weer in de loop houding komen. „Het is wel eens confronte rend", erkent De Pagter. „Mijn tegenstanders worden sterker terwijl ik zwakker word. Soms zou ik wel eens willen weten waar ik zou hebben gestaan als ik die ziekte niet had gehad. Maar dat heeft geen zin, daar maak je het jezelf alleen maar moeilijk mee. Waarom zou je niet genieten zolang het nog kan? Ik vind het nog steeds hartstikke leuk om te doen. Ja, ik heb soms hulp nodig. Ik heb bij voorbeeld moeite om m'n badmuts op te doen. Maar daarbij helpen m'n schoonvader en zwager. Da's wel prettig. En ik heb nu een gezin zodat ik besef dat er ook andere dingen in het leven zijn. Gelukkig maar. Voor mij is het nu zo: zolang ik niet laatste word, kan ik mee blijven doen." Maar zo ver is het nog niet. De Pagter gaat vandaag van start op de korte zwemloop, 500 meter zwemmen en 5000 meter hardlo pen. Als het even kan, wil hij de volgende keer 1000 meter zwemmen en ro.ooo meter hardlopen. „Ik ben nog steeds op zoek naar uitdagingen en dat is die zwemloop nu voor mij. Ik voel me ook helemaal niet zielig. Waarom zou ik me zielig voelen als ik nog gewoon aan wedstrijden mee kan doen? Oké, ik ben wel eens verdrietig, ik ben wel eens wanhopig. Laatst wilde ik een kop soep in de magnetron zetten, maar liet die vallen omdat ik te weinig spierkracht in m'n han den had. De volgende keer doe ik die kop ge woon wat minder vol. Ik zou m'n grenzen liever naar boven verleggen, ik moet ze naar beneden bijstellen. Het is niet anders." ZATERDAG 17 JANUARI 2015 Dankzij twee braces kan Kevin de Pagter weer wat makkelijker hardlopen. foto's Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 63