Het is een poosje stil geweest rond (tri-)atleet Kevin de Pagter. Vandaag laat hij zich weer zien. In de in ere herstelde zwemloop in Vlissingen heeft hij zelfs twee taken. De 27-jarige Westkappelaar doet mee aan de wedstrijd over de korte afstand én is organisator. Hij wil meedoen zolang het nog kan. m 10 SPECTRUM interview Het is lekker rustig in hui ze De Pagter, net achter de stoere Westkappelse zeedijk. Kevins vrouw is aan het werk, de net één jaar geworden Owen is naar opa en oma en de hond is ook even uit logeren. Alleen de poes en de heer des huizes zijn thuis. De poes moet wennen aan de stilte en loopt luid miauwend door de kamer. Kevin vindt het wel prettig. Hij heeft af en toe zijn rust no dig, vaak in de vorm van een middagdutje. De Pagter heeft een zeldzame spierziekte, myotone dystrofie, die ervoor zorgt dat zijn spierkracht langzaam afneemt. Omdat de kwaal al behoorlijk heeft toegeslagen, moest hij stoppen met werken en is hij huisman ge worden. Bij myotone dystrofie geven de ze nuwen steeds minder signalen aan de spie ren af, waardoor die steeds minder sterk wor den en uiteindelijk verdwijnen. Bij De Pag ter manifesteert het zich vooral in zijn ar men en benen en ook zijn concentratiever mogen en conditie nemen af. Die spierziekte, in Nederland lijdt één op de honderdduizend inwoners eraan, zorgt er in direct voor dat de Westkappelaar in de zwemloop van vandaag een dubbele pet op heeft. Omdat hij niet meer kan werken, heeft hij tijd om de wedstrijd in goede ba nen te leiden. En als hij straks niet meer kan sporten, wil hij zich richten op het organise ren van meer wedstrijden. Dan blijft hij bij zijn passie betrokken. Hij doet mee om in conditie te blijven. „Het is belangrijk dat ik blijf trainen. Als ik niet sport, val ik terug. En alles wat ik aan spierkracht verlies, ben ik voor altijd kwijt." Kevin de Pagter weet al lang dat hij myotone dystrofie heeft. Het is een erfelijke ziekte, die circa vijftig procent van de nakomelin gen overneemt. Zijn opa had het, zijn vader en een oom hebben het ook. Maar dat hij de ziekte zo snel zou krijgen, was een bittere te genvaller. Zijn vader kreeg op zijn 36e de eer ste symptomen, Kevin hoopte er tot die tijd van verschoond te blijven. Hij kreeg het ech ter al op zijn achttiende. Het begon ermee dat de kracht in zijn handen minder werd. Daarna begon de spierkracht in zijn benen en armen af te nemen en werd hij steeds sneller moe. Het is hem aan te zien. Zijn ar men en benen zijn behoorlijk dun. „Als je spieren geen signalen meer krijgen en hun werk niet meer doen, verdwijnen ze ge woon", verklaart De Pagter. Met lopen heeft hij geen problemen, maar met zijn armen gaat het minder goed. Het kost steeds meer moeite ze op te tillen en dingen vastpakken is ook steeds zwaarder. „Gelukkig kan ik wel het huishouden doen en voor Owen zorgen. Daardoor kan mijn vrouw werken." Als de ziekte zich zo ontwikkelt als bij zijn vader, dan is hij al voor z'n veertigste veroor deeld tot een rolstoel. „Maar dat ben ik nog niet van plan", lacht hij. „Zolang ik kan hard lopen, maak ik me geen zorgen. Bovendien schreidt de wetenschap langzaam maar ze ker voort. Knappe koppen zijn er in geslaagd een gen in een cel zo te verplaatsen dat de ziekte stopt. De volgende stap is om dat in een grote groep cellen voor elkaar te krijgen. Daarmee geneest de patiënt nog niet, maar stopt de ziekte wel. Ik ga er vanuit dat het voor mij op tijd komt." Momenteel gaat het redelijk met de Westkap pelaar. Myotone dystrofie ontwikkelt zich niet in een rechte lijn, maar in etappes. De Pagter heeft de indruk dat het proces nu stil- staat. Het geeft hem tijd en energie om te trainen. Twee keer per week duikt hij het wa ter in, drie keer per week loopt hij hard en één keer per week stapt hij op de fiets. Op dat laatste onderdeel heeft hij een probleem, omdat hij niet hard genoeg meer in de rem men kan knijpen. Tijdens een triatlon vorig jaar in Maastricht ging hij lelijk onderuit om dat hij zijn fiets niet onder controle had. Was het een gevolg van zijn ziekte? „Ik twij fel, maar mijn vrouw wil liever niet dat ik nog triatlons doe. Ik wil het blijven probe ren." Want zo zit Kevin de Pagter in elkaar. Opge ven is geen optie. „Ik wil blijven sporten zo lang het kan", zegt hij. „Van sommige din gen heb ik spijt dat ik ze nog niet gedaan heb. Dat ik de Kustmarathon nooit gelopen heb bijvoorbeeld. Ik zou hem nog wel mee kunnen doen, maar m'n cardioloog heeft me gewaarschuwd dat m'n hart er na 35 kilome ter weieens mee zou kunnen ophouden. En daarna niet meer op gang kan komen..." Die cardioloog heeft De Pagter omdat hij in Sporten tot het niet meer kan door Koen de Vries Kevin de Pagter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 62