K, Q Q K, K O X SPECTRUM 7 Lust de kiezer de PvdA nog wel? gen: van al dat negatieve gebeuren worden we in Friesland niet vrolijk. Eind vorig jaar was er driemaal intern gedonder binnen drie weken. Dat heb ben we lang niet meegemaakt." Osman Suna, nu op plaats zes bij de Provin ciale Statenverkiezin gen in Utrecht, kan er over meepraten. De lo kale lijsttrekker voelde zich 'politiek gelyncht' nadat hij tijdens de gemeen teraadsverkiezingen door PowNews beschuldigd werd van het ronselen van stemmen in een moskee in Soest. 'Die komt er bij ons niet meer in', rea geerde Samsom op de landelijke tele visie. Onderzoek van de rijksrecher che wees uit dat Suna niets onoor baars had gedaan. Wat Suna vooral stak, was dat de partijleider zijn oor deel al klaar had voordat er bewijs was geleverd. „Hij zei nog net niet: 'Suna moet oprotten'. Dat zette kwaad bloed." De affaire is kenmerkend, zegt hij. „Soms worden te snel conclusies ge trokken. Intern mag je keiharde uit spraken doen, maar naar buiten toe moet je goed je woorden kiezen." 'Ka meraden' gaan zo niet met elkaar om. „Je moet sussen in plaats van de boel laten escaleren. Wij zorgen niet goed voor onze mensen." Politici moeten tegen een stootje kun nen, vindt senator Adri Duivesteijn, zelf gepokt en gemazeld in de poli tiek. Toch is voorzichtigheid geboden. „Een van de grootste kwaliteiten van onze samenleving is de rechtsstaat", laat hij schriftelijk weten. „Dat moet ook voor een partij gelden. Daar beho ren politici met zorg behandeld te worden. Juist publieke personen heb ben daar recht op. Dat is te weinig ge borgd wanneer een voorzitter te zeer vanuit een eigen moraal gaat opere ren." Hij pleit voor het instellen van onafhankelijke commissies binnen de partij die 'echt' onderzoek doen bij misstanden. „Zodat hoor en weder hoor kan worden toegepast." Ook in Groningen kijken ze met ge mengde gevoelens terug op een in greep van het landelijk partijbestuur na een bestuurscrisis in de stad. De hele lokale Pvd A-partij top werd er in 2012 de laan uitgestuurd. Het was ook een zooitje, erkent Hans Duijneveld, destijds voorzitter van gewest Gronin gen. Een verziekte cultuur. „Wat voor al is blijven hangen: er moesten en zouden koppen rollen. Bijltjesdag. Per soonlijk vond ik dat wel heel rigou reus. Mijn strikt persoonlijke mening is dat Spekman soms doorslaat. Hij was een geweldige wethouder, maar ik betwijfel of zijn hele stevige optre den als voorzitter applaus oplevert." Zijn collega uit Brabant, Wim Luijen- dijk, noemt Spekmans kruistocht te gen topsalarissen en bonussen 'op zich heel goed, heel zuiver'. „Hij is zelf absoluut integer en oprecht, dus hij heeft recht van spreken. Maar ik denk weieens: Hans, Hans, een beetje kalm aan." Soms verliest hij de nuance uit het oog, zegt de regiovoorzitter. Er kun nen persoonlijke omstandigheden zijn om bijvoorbeeld wel wachtgeld aan te vragen. „Dan hoeft iemand niet meteen een klaploper te zijn." Wil de Nederlandse kiezer nog wel met de PvdA in zee? De partij kijkt met angst en beven naar de Provin ciale Statenverkiezingen van 18 maart. De landelijke malaise krijgt zijn weerslag op de uitslagen, zo vrezen veel socialistische politici in de polder. Ze hopen dat de beroemde eindspurt, die de partij al eerder vanuit een kansloze positie om hoog stuwde, de PvdA kan redden. Maar valt het tij nog te keren? De partij komt vandaag en morgen bijeen op een partijcongres in Utrecht. Er valt genoeg te bespre ken. Zo is de PvdA intern verdeeld over de huidige inhoudelijke koers. Ook het leiderschap van Diederik Samsom staat onder druk. En om de chaos compleet te maken: er heerst onder partijprominenten gro te ontevredenheid over de kandida tenlijst voor de Eerste Kamer. Tijdens het congres presenteren le den een waslijst aan voorstellen om de koers bij te sturen. De vraag blijft of alle kritiek in een paar we ken tijd nog is weg te poetsen. „Misschien is er toch latente loyali teit voor de PvdA aanwezig bij de de kiezer", zegt Hans Duijneveld, oud-regiovoorzitter in Groningen, voorzichtig. ZATERDAG 17 JANUARI 2015 bij ltj esaag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 59