Wat is het antwoord als je geloofsgenoten moordenaars worden? Drie Nederlandse moslima's praten over Charlie Hebdo en de gijzelingen in Parijs. 44 SPECTRUM 5 ging. Ik vind het wel mooi, die massale opkomst in Parijs." Over gevoelens gesproken. De Rotterdam se burgemeester Aboutaleb wordt gepre zen omdat hij heeft gezegd dat als het je hier niet bevalt, je maar moet oprotten. Een burgemeester! Hij komt dus niet met oplossingen. Ik snap niet dat men hem nu zo bewondert. Bouazza: „Het is een politicus onwaar dig. Bovendien: iedereen mag denken en voelen wat hij wil, binnen de ka ders van de wet." Bouras: „Hij heeft het ook niet over daadwerkelijke daden. Hij heeft het over mensen die het ergens niet mee eens zijn. Maar het zijn jouw burgers. Hoe ga je ervoor zorgen dat ze binnen boord blijven? „Er zijn oplossingen om mensen te deradicaliseren. Van een bestuurder, ze ker van een burgemeester, verwacht je dat hij zijn emoties in bedwang houdt." Er wordt vaak aan mij gevraagd wat wij met zulke mensen moeten doen, mensen die radicaliseren, mensen die zich ver vreemden van de samenleving. Ik heb daar geen antwoord op. Wat zouden jul lie zeggen? Bouazza: „Ik heb ook geen pasklaar ant woord. Om te beginnen, moet je kijken wat de oorzaken zijn. Als je dingen wilt oplossen, zul je toch echt moeten kijken wat de verklaring is voor de ver vreemding van mensen. Voor het feit dat ze serieus denken dat er een wij-zij Je moet het niet zien als een probleem uit het Midden-Oos ten. Het zijn jongens van hier, uit Europa samenleving is. Dat moet je eerlijk on derzoeken." Bouras: „Je moet je als samenleving af vragen: hoe is het in godsnaam moge lijk dat iemand liever wil sterven dan gewoon een rustig leventje leiden? Je moet het probleem niet zien als een probleem uit het Midden-Oosten. Nee, het zijn jongens van hier, uit Eu ropa, die uit naam van de jihad ver schrikkelijke moordpartijen plegen. Dat is wel degelijk een probleem van de samenleving." Bouazza: „Behandel het als een pro bleem dat hoort bij de samenleving. Er wordt vaak gezegd: waarom voelen ze zich geen Nederlander? Misschien moet je beginnen met hen als Neder landers te zien. Het is een kwestie van wederkerigheid. Als je mensen als ge lijken ziet, haal je in ieder geval een van de bronnen van frustratie weg. Je kunt het mensen niet kwalijk nemen dat ze zich geen deel voelen van een samenleving als je hen als aparte groep behandelt." Bouazza: „Wat ik in dat kader ook be langrijk vind en waar volledig aan voorbij wordt gegaan: het politieke ele ment. Het is veel meer politiek dan re ligie. Eén van die daders heeft letter lijk gezegd: 'We wreken de doden van Jemen en Irak.'" Bouras: „Als je mensen wilt mobilise ren, is het heel makkelijk om als ex cuus te nemen: we worden verne derd, onze profeet wordt beledigd. Wat ik heel erg mis in Nederland, is het interne debat binnen de islam. Ik zag een welbespraakte studente op tv zeggen dat er wel grenzen zijn aan sa tire. De profeet is heilig, dus daar mag niemand aankomen. De heiligheid van de profeet is niet ergens afge drukt. Het is niet in beton gegoten." Bouazza: „Je mag het allemaal heilig vinden. Maar besef dat het voor een ander niet zo is. Dat jij niet voor een ander kunt beslissen wat hij daarvan vindt en hoe hij daarmee omgaat." ZATERDAG 17 JANUARI 2015 Van links naar rechts: Majda Ouhajji, Hassnae Bouazza en Nadia Bouras. foto Maarten Hartman WAT MOETEN WIJ MET DIE TERRORISTEN? reageren? spectrum@depersdienst.nl 09. Hassnae Bouazza (Oujda, Marokko, 1973) is freelan ce journalist, pro grammamaker en schrijver. Met Femke Halsema maakte ze de do cumentaire Seks en de zonde (2014), over vrou wen in de islamiti sche wereld. Eer der schreef ze het boek Arabie ren kijken, een kijkje in de ge middelde Arabi sche woonkamer. Nadia Bouras (Amsterdam, 1981) is historica gepromoveerd op de Marokkaan se migrantenge schiedenis. Ze schreef Het land van herkomst: per spectieven op ver bondenheid met Marokko en Ma rokkanen in Neder land: de pioniers vertellen (i.s.m. Annemarie Cot- taar) Majda Ouhajji (Gorinchem, 1988) is freelan ce journalist en redacteur bij BN DeStem. Ze is het nichtje van Hassnae Bouazza. Nadia Bouras is een vriendin van beiden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 57