Laat een clubje radicalen niet de baas worden, zegt Ibrahim Wijbenga tegen Marokkanen èn PW'ers. „Het gif moet uit de samenleving." AANSLAGEN PARIJS 2 SPECTRUM Besef: de islam is here to stay. Zelfs in Emmeloord zijn inmid dels twee moskeeën Kan dat nu niet? „Toen ik een jongetje was en nog op school zat, was de juf oprecht geïnte resseerd in de islam. Ze vastte zelfs een dag mee tijdens de ramadan. Maar wat als je nu een moslimjonge tje van 7 bent? Dan groei je op met al dat PW-geschreeuw over minder, minder Marokkanen. Dat is haat zaaien. Het is zaak, zegt Wijbenga, te voorkomen dat de 'flanken in een samenleving de baas worden'. „De jihadisten in de moslim gemeenschap vertonen sektarische trekjes. De aanhang van de PW radi caliseert echter ook. Zij zien de we reld om zich heen veranderen en soms snel ook. Dat kunnen mensen moeilijk accepteren. Maar besef: de is lam is here to stay. Zelfs in Emme loord zijn inmiddels twee moskeeën. Maar dat 'zij, de moslims' de baas zijn in Nederland is echt onzin. „Mensen die op Facebook een bericht gaan liken over branden in Zweedse moskeeën en erbij zetten dat ze ho pen dat ook in Nederland de moskee ën zullen branden: doe even normaal, man! Denk gewoon heel even na voor dat je iets op Facebook post. Wat ik wel begrijp, is het gevoel dat het soms schuurt. Bijvoorbeeld tij dens die demonstratie in Den Haag af gelopen zomer, waar moslimjongens 'Dood aan de Joden' hebben geroepen en de politie toekeek." Een paar uur voor dit inter view was Ibrahim Wijben ga in Maastricht. Om met betrokkenen te praten over Sultan Berzel, de 19-jarige jongen uit die stad die zich zelf in november opblies bij een politiebureau in Bagdad. In naam van de Islamitische Staat. Met Sultan vonden twintig mensen daar bij de dood. Hoe kun je voorkomen dat zoiets nog een keer gebeurt? Wij benga: „De krachten die zo'n jongen tot die daad zetten, dat is het gif in on ze samenleving. Daar moeten we met zijn allen tegenwicht aan bieden. En dan heb ik het over meer dan alleen zo nu en dan een pamfletje op een website van een moskee zetten." Ibrahim Wijbenga (37) maakt zich zor gen over Nederland. De Amsterdamse jongerenwerker en radicaliseringsex pert reist deze weken kriskras het land door. Om met gemeenten, ouders en organisaties te praten over hun jongeren en hoe te voorkomen dat ze afreizen naar de strijd in Syrië en Irak. Hij is ook één van de voor naamste stemmen in het urgente de bat over de rol die de Marokkaanse ge meenschap moet spelen in Neder land. Mocht Nederland worden getrof fen door een aanslag, dan staat Wij benga op een lijstje met mensen die worden verzocht direct naar Den Haag te komen. Om te praten over welke toon er moet worden aangesla gen om de boel bij elkaar te houden. „Maar laten we hopen dat het zover nooit zal komen." Hij is van de lijn Aboutaleb. De burge meester van Rotterdam trok wereld wijd aandacht door zich als 'woeden de moslim' te keren tegen jihadaan- hangers in het land. „Aboutaleb roept op tot moreel leiderschap. Dat is goed. Want hoeveel Nederlandse Marokka nen hoor je nu precies in het debat? Een stuk of vijf, dan heb je het wel ge had. „De Marokkaanse gemeenschap moet haar verantwoordelijkheid nemen en veel weerbaarder worden. Neem de Turken als voorbeeld. Toen ik nog in Eindhoven woonde, kwamen er een Turkse vader en oom naar de moskee. Ze hadden zorgen over hun zoon en neef die dreigde te radicaliseren. Kwa men ze gelijk mee naar de moskee. Dat zouden ouders uit de Marokkaan se gemeenschap ook meer moeten doen. Want we kijken nog steeds weg bij radicalisering. Ook de moskeeën moeten meer doen: begeleid jongeren beter, stap zelf eens naar de gemeente in plaats van te wachten tot de ge meente naar jou toe komt." Ibrahim Wijbenga is een radicalise ringsexpert die soms aan tafel schuift in een net pak, maar vaker rondreist met een petje van de Glasgow Ran gers Football Club op en een trui van het merk Kenzo aan. Tijdens het ge sprek eet hij een broodje bij Döner Ke bab en drinkt hij koffie bij Starbucks. De in Eindhoven opgegroeide CDA-politicus (Nederlandse vader, Marokkaanse moeder, belijdend mos lim) is kort en stevig van postuur. En hij is niet snel bang. Het afgelopen jaar deed hij vier keer aangifte van be dreiging. Extremisten maken hem uit voor ongelovige en melden dat 'de Is lamitische Staat jacht op hem gaat ma ken'. Het weerhoudt hem er niet van zijn werk te blijven doen. Misschien nog wel een tandje fanatieker. U was vorige week niet bij een van de bijeenkomsten waar de aanslag op Char lie Hebdo werd herdacht. Waarom niet? „Ik was aan het werk, zat op dat mo ment in de trein. Maar ik hoef ook niet zo nodig te demonstreren of per soonlijk afstand te nemen. Ik ben boos over de aanslagen in Parijs, maar ik denk niet dat mijn buren er behoef te aan hebben dat Ibrahim langs komt om persoonlijk te zeggen dat hij af stand neemt van die aanslagen. Daar gaat het volgens mij niet om. Het gaat om je verantwoordelijkheid nemen en ervoor te zorgen dat dergelijke din gen in de toekomst niet meer kunnen voorkomen." Vindt u het vervelend steeds als moslim te worden aangesproken na weer een incident? „Ja, maar we hebben het zelf ook zo ver laten komen. De oproep die ik doe, is daarmee ook een oproep aan mezelf. Want ik wil in dit land ook een beetje normaal kunnen wonen, sa men met vrouw en kind." Ibrahim Wijbenga. foto Bram Saeys/HH 'LAAT DE INANS OPSTAAN' door Cyril Rosman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 54