4 IN HET NIEUWS TERREUR Nederlandse en Belgische jihadisten 'gaan goed samen'. In Syrië, maar ook hier, stellen onderzoekers. SYRIE-GANGERS VAN EUROPESE KOMAF BRUSSEL DEN HAAG - In Molen beek, zijn wijk in Brussel, werden donderdag tijdens de grote an ti-terreuractie negen mensen ge arresteerd; waarvan een in een pand vlakbij. „Hij werd wegge haald door drie agenten met zwa re wapens. Het leek wel oorlog hier", zegt Montasser Alde'emeh, een Palestijns-Belgische onderzoe ker van jihadisme. Hij zag de afge lopen jaren steeds meer jongens uit 'zijn' Molenbeek naar Syrië en Irak vertrekken. Het waren, vermoedelijk, twee uit Syrië teruggekeerde jihadisten die donderdagavond werden doodgeschoten in Verviers. Ze hadden als plan politieagenten op straat aan te vallen. Hetzelfde plan had een in oktober in Am sterdam gearresteerde jihadist. Al de'emeh: „Voor hen is de politie een echt doelwit. In Irak en Syrië is de politie ook vaak doelwit van aanslagen. Zo laten ze zien dat het hier ook oorlog is." Alde'emeh zocht de Syriëgangers op in Aleppo. Daar zag hij dat Ne derlandse en Belgische strijders veel samen optrokken, en ook sa menwoonden. „Dat heeft voor de Vlamingen met de taal te maken, maar ook met het feit dat veel van hen van Marokkaanse afkomst zijn. Ze gaan goed samen." De anti-terreuractie van donder dag was volgens het Belgisch par ket dan wel 'hoofdzakelijk een Bel gische zaak', de jihadisten hebben contacten in heel Europa. Die ban den worden al jarenlang aange haald en versterkt tijdens de geza menlijke strijd in Syrië en Irak. Die banden blijken nu ook in de rechtszaal. In het grote Belgische terreurproces, waarin over een maand uitspraak wordt gedaan, staan naast zo'n veertig Belgen ook twee Nederlanders terecht: Abu Osama el Hollandi uit Utrecht en Abu Bara uit Naarden. Zij streden samen met de Belgen in Syrië. Abu Bara is er nog, Abu Osama is waarschijnlijk overle den. Omgekeerd spelen in de Neder landse rechtbank ook Belgen een rol. De Belgische ex- Syriëganger Jejoen Bontinck heeft verklarin gen afgelegd over meerdere Neder landers. Antropoloog en universitair on derzoeker Martij n de Koning pu bliceerde recent een onderzoek naar Nederlandse en Belgische ji- hadistische groepen. Het ging on der meer over de (recente) samen werking tussen de actiegroepen Sharia4Holland en Sharia4Bel- gium. „Maar in salafistische krin gen is er al tien, vijftien jaar uit wisseling tussen Nederland en Vlaanderen." De Koning hecht weinig waarde aan berichten dat Nederlandse jihadisten in 2013 een 'trainingskamp' belegden in een plaatsje vlakbij Verviers. „Wat ik begrepen heb, waren ze meer een beetje aan het x-boxen en lezingen luisteren dan dat ze met kalasjnikovs in de weer wa ren." Het is niet duidelijk of er toen contact was met extremis tische 'collega's' in Verviers. Montasser Alde'emeh was niet verbaasd dat de politie donderdag moest ingrijpen om een aanslag te voorkomen. „Het wordt nog veel erger", vreest hij. De Neder landse en Belgische samenlevin gen polariseren verder. „Laat de re geringen eens goed kijken naar hun buitenlands beleid in Syrië, Libië en Mali. Want dat is ook wat deze jongens boos maakt. We moeten met teruggekeerde Syriëgangers in dialoog gaan. Druk ze niet in een hoekje. Haat helpt niet, menselijkheid wel." In de Pakistaanse stad Peshawar verbranden demonstranten de Franse vlag. De verbranding maakte gisteren deel uit van demonstraties tegen de publicatie van de voor moslims kwetsende car toons in het satirische blad Charlie Hebdo. foto Mohammad Sajjad/HH Jihad gaat grenzen over Aantallen jihadisten gebaseerd op officiële cijfers en schattingen, inclusief degenen die zijn teruggekeerd of stierven. Maximum aantal Minimum aantal Finland Noorwegen Zweden Ierland Denemarken Nederland Bosnië Duitsland 570 Frankrijk 950 Servië Kosovo 60 Oostenrijk Macedonië Albanië ,4. door Cyril Rosman Minder dan 10 strijders Montenegro infographic DPd, GN I bron The Brookings Institution

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4