Cocu met bijna fitte groep naar Vitesse Ron Bos is al blij als mensen bij de Feyenoord zit in een nieuwe fase 44 SPORT EREDIVISIE Ajax boekt moeizame zege op Groningen. Mike van der Hoorn is vooral blij dat zijn ploeg geen doelpunt tegen krijgt. Bij de afsluitende training voor de krachtmeting met de Arnhem mers ontbraken drie PSV'ers. Jor- rit Hendrix kampt met een blessu re, Oscar Hiljemark keert daarvan terug en speelde gisteravond bij Jong PSV, Stijn Schaars revali deert al maanden van knieblessu res. Trainer Phillip Cocu hoeft door de fysieke problemen in de Gelre- dome geen moeilijke keuzes te maken. Ijs en weder dienende be ginnen vanavond Andrés Guarda do, Adam Maher en Georginio Wijnaldum bij de titelkandidaat in het hart van de ploeg. Het is een middenveld waarmee PSV veel punten pakte, al mag ook de inbreng van Hendrix in de eerste seizoenshelft niet onderschat wor den. De jonge en sobere controleur bracht op moeilijke momenten rust op het middenveld. Guarda do is in de voorfase van bijna elke aanval sturend aanwezig, vrijwel alles loopt via de Mexicaan. Zelfs tijdens het toernooi in Maspalo- Daarna kan duidelijk zijn welke rol er dit seizoen nog voor Feye noord is weggelegd. Aangezien de achterstand op koploper PSV liefst twaalf punten bedraagt, hoeft niet meer over een inhaalra ce te worden gesproken. „Dat kun nen we wel even loslaten", zei Jens Toornstra. „Maar misschien is het over vier, vijf weken weer anders." De aanvallende midden velder begint morgen weer aan de rechterkant. In een zwervende soort van vrije rol, waarbij hij Ka- rim El Ahmadi, Jordy Clasie en Lex Immers kan ondersteunen. Dat trio staat vast en heeft zijn waarde al bewezen. Het heeft voor hoofdbrekens gezorgd bij Tonny Vilhena, het talent dat de bank warm houdt. De net twintigjarige Vilhena wil vertrekken, zo liet hij technisch directeur Martin van Geel on langs weten. Zijn zaakwaarnemer kreeg gisteren echter te horen dat Vilhena niet weg mag. Tot genoe- mas werd de aanvoerder van Mexi co gekroond tot beste speler. Hij durft in balbezit risico's te ne men. Vaak leidt het tot een verras sende opening of nuttige verplaat sing. Een enkele keer gaat het mis en ontstaat dreiging van de oppo nent. Tegen Vitesse zijn Marcel Ritzmaier en jongeling Rai Vloet de eerste opties bij het uitvallen van een van de drie basisspelers. Cocu noemt het duel in Gelder land een 'topwedstrijd'. „Als je kijkt naar de stand op de ranglijst misschien niet, Vitesse is een heel goede ploeg. Een duel waarin we direct scherp moeten zijn." Het wegvallen van Hendrix is een te genvaller voor de trainer. Cocu liet wel doorschemeren dat hij geen lange absentie van de bijna twintigjarige speler uit eigen kweek verwacht. Het gaat om klachten in de liesstreek. „Over termijnen is op dit moment niks te zeggen." De trainer waagde zich niet aan voorspellingen voor het einde van de competitie. De weg naar het einde is lang en we moeten zorgen dat we geen steken laten vallen gen van Rutten. „Spelers als We sley Sneijder en Rafael van der Vaart hebben aan het begin van hun loopbaan ook wel eens zulke fases gehad. Bij een club als Feye noord hebben zaken zoals die nu rond Tonny spelen meteen een grote impact. We denken vaak dat het allemaal zoals bij Messi gaat. Dat is dus niet zo. Heel veel spe lers hebben vaak even een wat mindere fase in hun carrière. Dat is een ervaring die je ook weer mee moet nemen." Rutten weet dat spelers na een te leurstelling vaak sterker terug ko men. Hij begrijpt de onvrede ook wel bij Vilhena. „Maar ik moet aan het belang van Feyenoord denken. En als er morgen wat ge beurt met een speler, dan heb ik Tonny heel hard nodig. Ik weet ook zeker dat hij de komende tijd aan zijn wedstrijden gaat ko men." Dat zou wel meteen een be loning zijn voor de arbeid die Vil hena blijft leveren. „Met zijn in stelling is niets mis", aldus Rut ten. „Ik kan geen onvertogen woord over hem zeggen." De situatie zoals nu met Vilhena, laat Rutten doorschemeren, dat is iets waar veel Feyenoorders nog aan moeten wennen. De club is fi nancieel weer gezond en de con currentie binnen de selectie is toe genomen. Een basisplaats verove ren en vasthouden is voor veel spelers niet meer zo eenvoudig als in voorgaande jaren. Feye noord zit in meerdere opzichten in een nieuwe fase. AMSTERDAM - Scoren liet hij dit keer aan anderen over. Mike van der Hoorn weet dat hij nu einde lijk bij Ajax een paar weekjes op rij moet bewijzen dat-ie ook kan verdedigen. Bij de herstart van de eredivisie viel de verloren gewaan de zoon in ieder geval niet door de mand. Ajax zette tegen FC Gro ningen de achtervolging op PSV in met een 2-0-zege. Van der Hoorn hield de nul, precies zoals hij zich anderhalfjaar terug voor nam toen hij naar Amsterdam kwam. Mocht Van der Hoorn (22) aan het begin van het seizoen nota be ne in de basis beginnen omdat Joel Veltman na het WK wat extra rust had gekregen, richting de winterstop leek zijn carrière wederom in het slop. Hij kroop op de bank met de week verder in elkaar. Bij Excelsior, in de laatste wedstrijd voor de kerst, werd Van der Hoorn echter in de slotfase succesvol ingezet als stormram. 'Mikey' was zowaar hoofdrolspe ler in de spreekkoren, hetgeen De Boer de legendarische woorden 'ze wisten zijn naam nog' ontlok te. Op trainingskamp in Qatar volg de meer 'voorspoed'. Veltman viel in het oefenduel met Schalke 04 uit met een hamstringblessure, juist enkele dagen ervoor was Ste- fano Denswil aan Club Brugge verkocht. „Balen voor Joel natuur lijk, maar nu moet ik zorgen dat ik er sta", sprak Van der Hoorn po litiek correct in aanloop naar het duel met FC Groningen. Dat De Boer nauwelijks specifie ke aandacht aan de wisseling had besteed, sterkte Van der Hoorn in de gedachte dat hij er klaar voor is. „De trainer wekte de indruk; je redt je wel." Van der Hoorn zegt zelf in anderhalf jaar veel bijge leerd te hebben. „Ik heb hier van de trainers dingen aangereikt ge kregen, die ik niet snel ergens an ders leer." De Boer denkt dat ook, noemt de Almeerder er nu wél klaar voor. Het begin van Van der Hoorn was gisteravond ongemakkelijk. Hij wist natuurlijk ook alle aandacht op zich gevestigd. Iedereen gunde hem deze kans, maar dat het feite lijk zijn laatste was, besefte Van der Hoorn ook maar al te goed. Jarchinio Antonia wist in de der de minuut voor hem te kruipen en schoot maar net over. In het vervolg maakte de centrale verde diger zo nu en dan, zonder erg, wel een onlogische keuze. In de rug gesteund door het publiek (dat hem wél regelmatig een KARAKTERISTIEK open doekje gaf) én een vlotte voorsprong was Van der Hoorn na een kwartiertje echter over de ergste zenuwen heen. En met hem heel Ajax. De ope ningsgoal gaf ook alle reden tot optimisme. De pass van Lasse Schone, met buitenkantje rechts, was al fraai, de afronding door Ri- cardo Kishna, met buitenkantje links, zo mogelijk nog subtieler. Als je zo speelt, dan haal je PSV nog wel in, dacht de hele Arena. Groningen had thuis op 31 augus tus Ajax nota bene de laatste com petitienederlaag (2-0) toege bracht, maar wist na de 1-0 direct dat het moeilijk zou worden nu het de verdedigende stellingen moest verlaten. Na de pauze lieten de bezoekers wel zien dat Ajax - met Bazoer en Viergever voor Klaassen en Riede wald - nog zeker niet in kam- pioensvorm verkeert. Antonia had namens Groningen zelfs de 1-1 op zijn schoen, maar er kwam geen scheur in het bastion van Moisander en Van der Hoorn. De bezoekers hadden veruit het meeste balbezit en drongen Ajax ver achteruit. Maar de gelijkma ker, die in de lucht hing, bleef uit. In blessuretijd werd het tegen de verhouding in zelfs 2-0 door een eigen goal van Kappelhof. Mike hield de nul. Zoals hij zich lang geleden al had voorgenomen. Bos doet dit weekend al voor de negentiende keer mee aan de Supercross, die toe is aan de 23e editie. Gisteren hobbelde hij mee in de hobbyklasse, vandaag be proeft hij zijn geluk bij de nation- alen SXi. „Hoe goed ik rijd, maakt me niet zo veel uit", vertelde hij nadat hij achtste was geworden in de eerste voorronde en daar door werd verwezen naar de Van der Hoorn koestert de nul door Rik Elfrink EINDHOVEN - PSV was voor aan vang van de competitie goed bezet op het middenveld. Op papier stre den misschien wel acht spelers om de drie plekken in het middenrif van de ploeg. Cisteren om kwart voor elf bleek dat er bij de hervat ting van de competitie tegen Vites se maar vijf middenvelders uit de A-selectie klaar zijn voor een plek in de wedstrijdploeg. door Barry van der Hooft ROTTERDAM - Voor het begin van de winterstop liet Fred Rutten doorschemeren dat hij overwoog om wat met zijn opstelling te gaan experimenteren. Een maand later is er bijzonder weinig veranderd in de basiself van Feyenoord. De num mer drie van de eredivisie hervat de competitie morgen met de thuiswedstrijd tegen FC Twente, terwijl volgende week het bezoek aan Ajax wacht. Phillip Cocu, trainer PSV door Edward Swier Ajax - FC Groningen 2-0 (1-0). 15. Kishna 1-0, 90. Kappelhof 2-0 (e.d.). Scheidsrechter: Wiedeme- ijer. Aantal toeschouwers: 50.441 Gele kaart: Hateboer (FC Gronin gen). Ajax: Cillessen' Riedewald (59. Viergever), Van der Hoorn, Moisan- der en Van Rhijn' Klaassen (61. Ba zoer), Schone en Serero' Milik, An dersen en Kishna (81. El Ghazi). FC Groningen: Padt; Botteghin, Ha teboer, Kappelhof, Burnet (72. Van Nieff), Kieftenbeld (82. Vd Vel den); Rusnak (72. Mahi), De Leeuw, Tibbling' Antonia, Chery. den is voor mij ook maar bijzaak", zei hij. „Ik vind de Supercross fan-tas-tisch. Het is er altijd gezel lig. En de mensen hebben elke keer een goed woordje voor me over. Dan zeggen ze dat ze het mooi vin den dat ik er weer bij ben." Hoewel Ron Bos voorzichtig was, durfde de Goesenaar nog wel over enke le bulten te schansen, foto Johan van der Heijden door Roeland van Vliet GOES - Een tikkie voorzichtig reed Ron Bos gisteravond zijn rondjes door de Zeelandhallen. De 47-jari- ge Goesenaar is niet meer zo'n dur fal na al die motorcrossongelukken van de laatste jaren. „Joh, het rij-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 44