Facebookactie voor fatsoenlijke begrafenis Biervliet is koploper in oecumene SERVICE 43 Dansers geven workshops op Scheldemond Q&A met Roel Reine verplaatst naar 27 januari 3D ni ken werk Haar (financiële) situatie was al weinig rooskleurig. Drie maan den geleden bleek tot overmaat van ramp dat de 58-jarige onge neeslijk ziek is. Zij heeft nog enke le maanden te leven. Riepsaame verkeerde in de veronderstelling over een uitvaartverzekering te beschikken, maar dat bleek een misverstand te zijn. Haar laatste maanden worden nu nog zwaar der door de wetenschap dat ze haar kinderen zou moeten belas ten met de kosten van een uit vaart. Die zouden zij dat niet kun nen dragen, geeft Riepsaame op de Facebookpagina aan. In een emotioneel betoog roept de zieke moeder op om geld te storten op een door dochter Pris cilla beheerd rekeningnummer. 'Zodat ik een normale en fatsoen lijke begrafenis kan krijgen', want haar schrikbeeld is een begrafenis van gemeentewege, 'in alle stilte, VLISSINGEN - Het lesrooster van de leerlingen van het Scheldemond College zag er gisteren anders uit. Hun dag stond geheel in het te ken van dans. Dansers van 155 wa ren naar Vlissingen gekomen om voorstellingen en workshops te geven met als doel: het bewegen door de scholieren stimuleren. In totaal deden 225 eerstejaarsleerlin gen mee. 155 is een formatie van creatieve vrienden met een break- danceachtergrond. De dansdag werd georganiseerd in samenwer king met de Stichting Kunstedu catie Walcheren. zonder kinderen, familie en vrien den. Geen kennisgeving, geen dienst, geen bloemen, helemaal niets'. Navraag leert dat het zover niet hoeft te komen. Zeeuwse gemeen ten bieden erfgenamen, bloed- en aanverwanten de kans bijzondere bijstand aan te vragen als zij niet genoeg geld hebben voor een uit vaart. Voor gehuwden en partners is een lening mogelijk. De schen king of lening moet worden aan gevraagd in de gemeente waar de nabestaande woont. Voor het begraven van gemeente wege, als de nabestaanden niet kunnen of willen betalen, is de woonplaats van de overledene be palend. In het geval van Elly is dat Hulst. In Hulst wordt altijd geko zen voor crematie, omdat dit het goedkoopst is. Elke gemeente heeft haar eigen beleid; zo kiest Terneuzen voor begraven en laat Vlissingen de keus aan de nabe staanden. Als die de sobere uit vaart toch iets willen aankleden, is dat op eigen kosten mogelijk, geven de gemeenten aan. In Zeeland zijn meerdere uitvaart ondernemers die budgetuitvaar ten aanbieden. De website www. zeeuwseuitvaartverzorging.nl bij - voorbeeld biedt een sobere crema tie aan voor 2350 euro, en een be grafenis (exclusief grafkosten) voor 1650 euro. VLISSINGEN - De Qjjuestion) and A(nswer) van Goesenaar Rai- mond van Soest met Roel Reiné, regisseur van de film Michiel de Ruyter is verplaatst naar 27 janua ri. De Q_ en A was morgen ge pland in Cinecity Vlissingen. Roel Reiné zit nog midden in de montage van de film Michiel de Ruyter. Hij heeft Cavak (centrum voor audiovisuele amateurkunst) gevraagd om de Q&A te verplaat sen naar de dag van de Zeeuwse première. Die bijeenkomst op 27 januari is van 13.30 tot 15.30 uur. Van Soest heeft storyboards (uit getekende shots van filmscènes) gemaakt voor Michiel de Ruyter. Aartsbisschop Wim Eyck verklaarde in de cember in Trouw er rekening mee te hou den dat in het bis dom Utrecht, dat behalve de ge lijknamige provincie ook Gelder land, Overijssel, een stukje Dren the en de Noordoostpolder om vat, over vijftien jaar mogelijk nog slechts twintig van de driehon derd kerken open zullen zijn. Dat komt neer op 6,6 procent. Omgerekend naar Zeeland zou den er hooguit drie katholieke kerkgebouwen resteren. Zeg maar die in Goes, Hulst en Domburg. Ook de Rooms-Katholieke Kerk in Zeeland wordt geconfronteerd met sluitingen. Het gevolg is dat gelovigen soms heel ver moeten reizen als ze een viering willen bijwonen. Dat vooruitzicht hadden ze ook in Biervliet. Daar werd vorig jaar voor het laatst Kerstmis gevierd in de kerk en op zondag 14 februa ri aanstaande is daar de laatste vie ring. Dus zouden de parochianen dan aangewezen zijn op Breskens, Philippine en Oostburg. De rooms-katholieke kerken in Schoondijke en IJzendijke staan namelijk ook op de nominatie om aan de eredienst te worden ont trokken, zoals dat officieel heet. „Dat nooit!", hebben ze in Bier vliet gedacht, „we zoeken wel een andere oplossing." Dus werden de koppen bij elkaar gestoken en kwam er een originele uitweg. Voortaan worden er om de week op zaterdag diensten gehouden in de plaatselijke protestantse kerk. De morgen daarop houdt de Pro testantse Gemeente dan haar tweewekelijkse dienst. Heel han dig bekeken, want dan behoefje ook maar een keer te stoken. Ik zou dit het model-Biervliet wil len noemen, dat elders navolging verdient. Vandaag begint de week van de kerkelijk eenheid. Met het oog daarop worden er ook in Zeeland tal van oecumenische diensten ge houden. De wereldwijde oecume ne tussen protestanten en katho lieken schiet nog niet zo op, maar in Biervliet laten ze zien dat dit niet zo erg behoeft te zijn. Kun je namelijk kerkelijk niet samen smelten, dan kun je het wel sa men met één gebouw af. En zo gaan oecumene en verstandige Zeeuwse zuinigheid hand in hand. ZATERDAG 17 JANUARI 2015 zeehonden door Ondine van der Vleuten HULST - Via een Facebookpagina proberen om genoeg geld bij el kaar te krijgen voor een fatsoenlij ke begrafenis. Elly Riepsaame uit Kloosterzande greep afgelopen week onder meer via haar dochter Priscilla ten Hoor (Facebook-pagina Pris ten Hoor) naar dit ongewone middel, omdat zij geen uitweg meer zag. video op www.pzc.nl/video Frits de Kaart kijkt in zijn column vooruit naar de Provinciale Staten verkiezingen van 18 maart. Dan mag het volk zich uitspreken over het functioneren van politici en de verschillende partijen. www.pzc.nl monnikenwerk door Willem Staat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 43