Kogelvrij vest voor agenten in België Operatie verraste ook politie IN HET NIEUWS 3 Dat zijn enkele concrete gevolgen van de verijdelde terroristische aanslag donderdagavond in Bel gië, waarbij twee vermoedelijke ji- hadisten werden gedood en vijf tien verdachten, van wie twee in Frankrijk, werden opgepakt. Premier Charles Michel maakte gistermiddag bekend direct twaalf maatregelen in te voeren in de strijd tegen terreur. „Het le ger wordt ingezet om de politie bij te staan", zei hij nadat hij de politie- en antiterreurdiensten had bedankt voor hun 'correcte' actie. „Er is geen indicatie dat een nieuwe aanslag op til is. Waak zaamheid is geboden, maar pa niek is niet nodig." De regering wil bankrekeningen bevriezen van vermoedelijke jiha- disten, identiteitspapieren van Syriëgangers en personen die een risico vormen kunnen intrekken, en afreizen 'naar het buitenland voor terroristische doeleinden' strafbaar stellen. Het aantal opspo ringsspecialisten 'wordt gevoelig uitgebreid', zei minister van Bin nenlandse Zaken Jambon. Ze mo gen sneller telefoons aftappen. Volgens Belgische media zijn de twee in Verviers omgekomen mannen de Belgen Redouane Ha- gaoui en Tarik Jadaoun. Ze zou den samen voor IS hebben gevoch ten en eind 2014 zijn terugge- keerd.De 25-jarige Marouane E., die werd gearresteerd tijdens het vuurgevecht, was voor een drugs deal in het huis, stelt hij. De poli tie trof in de woning vier kalasjni- kovs, explosieven, politieunifor- men en veel geld aan.Gisteravond werden tien van de dertien ver dachten vrijgelaten. de politie, noch de burgemeester was naar eigen zeggen van tevo ren gewaarschuwd dat in Verviers een anti-terreureenheid in op dracht van het Landelijk Parket in Brussel tot actie zou overgaan. Dat strookt met verklaringen van buurtbewoners, die niet geëvacu eerd werden, maar alleen enkele minuten voor de actie te horen kregen dat ze achter in hun wo ning moesten schuilen en ramen en deuren gesloten moesten hou den. „Ik kan me niet voorstellen dat ze ons in het ongewisse had den gelaten als ze in Verviers een aanslag hadden willen plegen", zegt politiechef Simonis. „Om die reden zijn er hier ook geen uitzon derlijke maatregelen genomen. Al thans niet meer dan her en der extra surveillances." Omdat Verviers al langer wordt genoemd als bolwerk van radicale moslims, is er in 2007 een anti-ra dicaliseringsplatform opgericht waarin politie samenwerkt met de inlichtingendienst, zegt Simo nis. „Elk politiebureau in de regio heeft al jaren een agent die zich specifiek met radicalisme bezig houdt. Dat wij niet ingelicht zijn, is omdat de verdachten niet op on ze plaatselijke targetlijsten ston den." Politiemensen hebben in Verviers het advies gekregen om, net als in de rest van België, altijd een kogelvrij vest te dragen, altijd een wapen op zak te hebben en niet alleen op pad te gaan. De anti-terreuractie die donder dag in Verviers plaatsvond verras te ook de plaatselijke politie. Dat verklaarde Marcel Simonis, hoofd van de politie, gisteren. Dat hij niet vooraf geïnformeerd werd, betekent volgens hem dat de terroristen het niet op doelen in Verviers gemunt hadden. Noch ZATERDAG 17 JANUARI 2015 terroristen: 1-1 door onze correspondent Petra Janbroers BRUSSEL - Politieagenten die in ko gelvrije vesten hun wijkronde doen, paracommando's in de jood se wijk in Antwerpen en meer be voegdheden voor de Belgische vei ligheidsdiensten. Para's bewaken in België de Joodse wijk van Antwerpen, ministeries, ambassades en Europese instellingen Bewoners van de Rue de la Colline in Verviers moeten zich identificeren voor zij naar huis kunnen, foto Ermindo Armino De Rue de la Colline in Verviers was ook gisteren nog hermetisch afgesloten, foto Ermindo Armino

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3