P ZEELAND 39 In liefdevolle herinnering Liefde, sport en humor bonden Ed en Renate ruim 22 jaar In deze rubriek praten mensen over verlies, rouw en hoe het leven verder gaat. Ed Schuitema, 8 maart 1958 - 31 augustus 2012 Nou, gisteren danste je beter'; een typerende opmerking van Ed Schuitema vlak voor zijn dood tegen de wijkver pleegkundige die hem in bed hielp. Zelfs tijdens zijn laatste levensdagen hielden zijn humor en zijn gevoel voor nuchterheid hem overeind. „Het hield ons ook op de been", vertelt Renate Hendrikse met wie Ed ruim 22 jaar het leven deelde. „Hij probeerde tot het laatst aan toe het 'makkelijk' voor ons te maken. Geen moei lijk gedoe, dat wilde hij niet." Ed Schuitema overleed 31 augustus 2012 op 54-jarige leeftijd aan asbestkanker. Hij liet Renate en hun beide kinderen Jela en Kwint achter. De kinderen waren toen twaalf en acht jaar. Omdat Ed nooit met as best gewerkt heeft, werd de diagnose pas ruim een jaar na zijn eerste klachten ge steld. Vlak voor zijn klachten begonnen, fietste hij (in 2008) de Ride for the Roses. Voor een vriend met kanker. De strijd te gen zijn ziekte won Ed uiteindelijk niet. Ondanks zijn optimisme en levenslust. Na drie chemokuren kwam er in de zomer 2012 een eind aan zijn leven. Hij stierf thuis. In bijzijn van zijn lief Renate. Het gezin nam gaandeweg het leven weer op, maar het gemis blijft. „Toen Ed weg viel, waren de kinderen mijn houvast. Ik moest de vaste dingen doen. Naar school brengen, koken, sport. Dat ging door. De kinderen vroegen wel eens 'eten we nooit meer friet' omdat ik toen iedere dag kook te. Kinderen kunnen zo nuchter zijn. On danks hun verdriet. We kunnen gelukkig goed met elkaar praten over Ed. We lachen samen, maar we kunnen ook ons verdriet delen." Op tafel liggen foto's van een levenslustige man. Ondeugende ogen, stralende lach. Kiekjes van zonnige vakanties met de kin deren en foto' uit de oude doos van Ed als handballer. Samen met broer Hans speelde hij in de jaren tachtig van de vorige eeuw bij EMM in Middelburg. Bij de club, die toen nog eerste divisie speelde, bereikte hij twee keer de status van nationaal topscoor der. In 1990 maakte Ed de overstap naar de Belgische eredivisionist Kv Sasja. Handbal bracht hen samen. Renate speelde ook bij EMM. Zij ontmoette elkaar daar en hun lief de ontwikkelde zich langzamerhand tot een diepe, innige band. Renate pakt een foto zwart-witfoto waarop Ed in volle actie op het handbalveld te zien is. „We zaten vaak samen in de bus naar wedstrijden. Ed kreeg de lachers op zijn hand met z'n humor. Ja, die droge humor van hem, daar ben ik ook voor gevallen. Dat mis ik nog steeds. Hij had ook zo z'n ty peringen voor mensen. Geen namen maar bijnamen. Dat was wel eens lastig toen hij er niet meer was. Wie bedoelde hij met 'ko nijn' bijvoorbeeld... Hij zei ook wel 'haal jij Bassie en Adriaan even op' als hij de kinde ren niet van de opvang kon halen." Ed was in Vlissingen een bekende figuur. Hij runde een aantal jaren, met zijn toen malige partner, pension Truida aan de bou levard. In 1997 begon hij zijn eigen make laarskantoor. Nadat hij stopte met handbal len, ging Ed tennissen en squashen. Tranen wellen op in Renate's ogen als 'Don't you forget about me' van de Simple Minds klinkt op de radio. Zachtjes; „Dat werd ook gespeeld op zijn crematie. Da's raar dat we dit nu, op dit moment, horen. Alsof hij er ook is. Dat zeggen we trouwens wel eens vaker. We hadden op een gegeven moment twee duiven in de tuin. 'Hé,' rie pen de kinderen, 'papa en opa zitten in de tuin'. Ik heb het niet zo op vogels. Dat wist Ed en dat weten de kinderen natuurlijk ook. 'Papa zit daar om jou te plagen', zei den ze toen ook." „Wij vulden elkaar aan. Hij had een nuchte re kijk op dingen. Niet te veel poespas. Hij was rustiger dan ik. Doordachter. Een stuk je daarvan zie ik terug de oudste, onze dochter Jela. Ik ben veel impulsiever. Zie sneller beren en leeuwen op mijn pad. Dat deel van hem mis ik ook. Hij kon mij weer met beide benen op de grond zetten. 'Maak je niet druk joh, het komt wel goed'. Hoe vaak hij dat niet gezegd heeft...." „Ik zie natuurlijk ook dat de kinderen papa missen. Kwint mist de stoere dingen die ze samen deden. Hij heeft nu een mountainbi ke en we zijn samen op pad gegaan. Door het Nollenbos. Hij dook een paadje in en daar rijd ik dan achteraan. Op m'n gewone fiets, met klapperende fietstassen. Of langs het voetbalveld. Ik sta daar altijd. Laatst vroeg een jongen aan Kwint 'waarom komt jouw vader nooit'. 'O, die is dood', ant woordde hij nuchter. Dat joch schrok zich natuurlijk rot. Je staat er niet altijd bij stil dat mensen kunnen schrikken van zo'n ant woord." „De kinderen wisten dat hun vader ziek was, maar Ed wilde ze daar niet dagelijks mee confronteren. Als hij op de bank lag, was papa gewoon even moe. Hij heeft tot op het laatst geprobeerd zijn dagelijks le ven vol te houden. Ging naar zijn make laarskantoor, naar de sportwedstrijden van de kinderen. Hij was sociaal, zat nog vol le ven. Het halfjaar voor zijn dood, ging hij hard achteruit. Maar hij had zo zijn trucjes om toch overal naar toe te kunnen. Toen hij echt niet meer kon, hebben we een extra bed boven in onze slaapkamer laten zetten. Hij wilde niet dat de woonkamer ziekenkamer werd. Vriendjes moesten ge woon welkom zijn. Bezoek kon rustig bene den zitten als het even niet uitkwam om hem te zien." Kwint en Jela schuiven aan om foto's uit te zoeken voor de krant. Herinneringen ko men boven. Glimlachend over hoe papa er op jonge leeftijd uit zag. Giebelend over zichzelf: 'nee hoor die niet, daar zie ik er stom uit'. Uiteindelijk komen ze gedrieën tot dezelfde keuze. En dan komen ook de tranen. ZATERDAG 17 JANUARI 2015 'Ik mis zijn droge humor' door Annemarie Zevenbergen Ed Schuitema geflankeerd door zijn kinderen Jela en Kwint en partner Renate. Hebt u ook mooie herinneringen aan een dier bare, die is overleden? We willen uw verhaal graag delen in onze ru briek 'In liefdevolle herinnering'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 0118 434003, chefnieuws@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 39