TO0S PZC Joodse school een dag dicht COLOFON 66 Moslims krijgen gewoon minder kansen in België. Jullie zoeken die strijd, niet wij 66 We houden twee verdachte, niet-officiële moskeeën extra in de gaten 2 IN HET NIEUWS TERREUR Maak iemand abonnee! Hoewel twee mogelijke terroristen zijn gedood, gaat het leven in het stadje Verviers gewoon door. paul kusters TERREURöREISINS het SESPREK VAN 6E öas toosenhenk.nl D T: 0118-43 4050 T: 0113- 31 5670 T: 0115- 64 5740 T: 0111- 45 4650 VERVIERS - Touché voor de politie. Na de nederlaag in 'Parijs' is het door 'Verviers' weer 1-1 in de strijd tussen terroristen, die zo veel mogelijk angst willen zaaien, en de autoriteiten, die vooral wil len uitstralen dat ze de de terreur dreiging onder controle hebben. Althans zo voelen de inwoners van Verviers (55.000 inwoners) dat zelf. Van de gespannen sfeer zoals die een week eerder in Parijs dagen lang heerste tijdens de klopjacht op terroristen, is in Verviers geen sprake. Het dreigingsniveau mag door de gebeurtenissen van don derdag in heel België dan zijn ver hoogd, in de ooit florerende in dustriestad halen velen vooral op gelucht adem dat het gevaar gewe ken lijkt te zijn. Nergens gepant serde politievoertuigen te zien, nergens zwaar bewapende agen ten of soldaten. Wie het politiebu reau aan de Rue des Martyrs bin nen loopt kan daar zonder enige controle of belemmering naar bin nen. Angst voor lieden die het ge munt hebben op de politie lijkt er niet te zijn. De politiemannen ma ken zelfs grapjes. Een uitzondering op die sereni teit vormt de Rue de la Colline. Het is de straat waar een apparte ment met een geblakerde gevel ligt: het onderkomen van de drie vermeende terroristen waarmee de politie in vuurgevecht raakte. De straat is een dag na dat vuurge vecht nog steeds afgesloten. Niet met roadblocks maar met gewone hekken. Gewapende agenten hou den de wacht. Af en toe laten ze mensen door. Maar Aline Colinet, bovenbuurvrouw van 'de terroris ten', heeft pech. „U kunt er niet naartoe. Er is daar nog onderzoek gaande", zegt een politieman. Ze kende 'die moslims' die onder haar woonden niet, zegt ze. „Die woonden daar pas twee maanden. Ze vielen niet op. Ik kende ze ook niet." Aline druipt af. Terug naar haar dochters die in het café op haar AMSTERDAM - Leerlingen van de Joodse school Cheider in Amster dam gaan maandag weer naar school. Dat heeft het bestuur be sloten na een gesprek met burge meester Eberhard van der Laan en de politie. „We willen natuur- wachten. Slager Jean-Marc Simon mag wel door de afzetting. Zijn auto staat pal voor het pand waar de terrorismeverdachten zich be vonden. Door de politieactie is zijn wagen inmiddels een gaten kaas. In zijn witte slagersjas inspec teert Jean-Marc de kogelgaten in zijn auto. Na vijf minuten moet hij weer weg. „Ik heb mijn zaak hier om de hoek. Toen ik knallen hoorde, dacht ik dat het om een gasexplosie ging. Maar nadat ik mitrailleurvuur hoorde, schoot ge lijk door mijn hoofd: „Het zal toch geen tweede Parijs zijn? Ik had toch echt niet gedacht dat zo iets uitgerekend hier zou plaats vinden." Burgemeester Mare Eisen is de schok inmiddels voorbij. Zonder beveiliging of begeleiding struint hij langs de hekken van Rue de la Colline, om te zien wat daar gaan de is. Iedere journalist die iets wil weten, staat hij in alle rust te woord. Dat radicalisme binnen zijn ge meente een probleem is, geeft hij lijk open zijn", zei opperrabijn Bi- nyomin Jacobs gistermiddag. „De instanties hebben aangegeven dat ze de veiligheid nauwkeurig in de gaten houden." Nadat Belgische Joodse scholen besloten om gisteren dicht te gaan, vroegen ouders aan Jacobs of het verantwoord was om open te blijven. Volgens de Vlaamse website Joods Actueel heeft de in terne veiligheidsdienst van de Joodse gemeenschap in België geoordeeld dat het te gevaarlijk was om de lessen daar te laten doorgaan. Het besluit om de orthodox-Jood se school Cheider gisteren te slui ten, viel midden in de nacht, ver telde Jacobs. „Bij gevaar moet je toe. Meerdere Syriëgangers ko men uit zijn stad. Grote werkloosheid - Verviers is een van de armste steden in Wal lonië - en de aanwezigheid van meer dan honderd nationaliteiten spelen volgens de burgemeester ook een niet te onderschatten rol. „We moeten nu alleen niet in de kramp schieten. Er wordt door ons al lang nauw samengewerkt ook met de moskeeën. Extremis me blijft een uitzondering en het is zaak dat iedereen rustig blijft. We moeten voorkomen dat we nu bevolkingsgroepen gaan stig matiseren." Jarenlang was er volgens Eisen sprake van een 'omerta' binnen de moslimgemeenschap, een in formeel verbod om problemen zo als extremistisch gedachtegoed en jihadisten die afreizen naar Sy rië te bepreken. Volgens de burge meester zijn er de laatste tijd ein delijk stappen gezet om dat taboe te doorbreken. „Ik ben in goed overleg met moskeeën en dat blijf ik ook." Hij ontkent niet dat er moskeeën in zijn gemeente actief zijn die een rol lijken te spelen in de radi calisering. „Nu dit hier deze week is gebeurd, hebben we twee ver dachte, niet-officiële gebedshui zen op de korrel die we extra in de gaten houden." Waar die huis kamermoskeeën precies liggen wil hij niet zeggen. Een Marokkaanse man die voorbij komt heeft wel een vermoeden: in de wijk Hodimont, achter het spoor, waar bijna de helft van de inwoners moslim is. „In de offi ciële moskeeën wordt echt niet opgeruid. Extremisme ontstaat niet vanzelf. België zegt wel dat het een democratisch land is, maar dat is het niet. Moslims krij gen gewoon minder kansen. Jullie zoeken die strijd, niet wij." Bij imam Franck Hensch van de grote Assahaba-moskee in de wijk Hodimont klinken zalvender geluiden. „Wij zijn ons ook rot ge schrokken. Het probleem van radi calisme is te laat herkend. We pro beren jongeren er juist op te wij zen dat de weg die zij kiezen niet de juiste uitleg van de islam is." Hij heeft geruchten gehoord over de moslims die bij de anti-terreu- ractie doodgeschoten zouden zijn. „Maar wij weten er niets van. Ook niet welke berichten kloppen en welke niet. Voor zover wij weten zit er niemand van on ze moskee bij." niet oversteken. Dat besluit in Bel gië is natuurlijk niet voor niets ge nomen. We hebben dit naar eer en geweten besloten." Op de andere twee Joodse scho len in Nederland, de basisschool Rosj Pina en de middelbare school Maimonides, is gisteren wel les gegeven. Ook die scholen staan in Amsterdam. „Wij hebben na overleg met in stanties bepaald dat we les zou den geven", zei bestuurslid Jigal Schrijver. „De gebeurtenissen in België zijn geen nieuwe actuali teit. Er zijn al langer allerlei zaken aan de gang. In Parijs, maar ook al daarvoor. Wij zagen geen aanlei ding om nu de school dicht te doen." VERDER MOS IETS ...EN DE HONDEN POEP &IJ ONS IN DE WIJK... Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118-43 4000 www.pzc.nl Uitgever Erik van Gruijthuijsen Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) aikroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel directeur Ivo van der Velde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt een e-mail met directe toegang tot de E-paper en een per soonlijke tegoedbon voor het opha len van de zaterdagkrant. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden O Uitge verij Provinciale Zeeuwse Courant, onder deel van Koninklijke Wegener NV. Publicatie recht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer informatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Weg ener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereen komst. Deze gegevens kunnen gebruikt wor den om u op de hoogte te houden van inte ressante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig gese lecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar ma ken bij PZC Lezersservice. Zie ook het priva cy statement op www.pzc.nl En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 24/7 digitaal nieuws 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee *Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. Agenten versus door Gertie Driessen en Niki van der Naald www.pzc.nl/abonneewerftabonnee door Nadia Berkelder Marokkaanse man in Verviers Mare Eisen, burgemeester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 2