66 De chimpansee in de mens wil ook graag de wereld in 'wij' en 'zij' opsplitsen WERKEN 23 innering aangetekend te verstu ren. Als je verhuist, moet je het bedrijf waar je nog een openstaande reke ning hebt staan, toch echt even een adreswijziging sturen. Ook al ben je bang dat je dan slapende honden wakkermaakt. Als je geen verhuisbericht verstuurt, kun je de ondernemer immers ook niet aanrekenen dat hij de rekening en eventuele herinneringen naar het verkeerde adres verzendt. Krijg je een rekening na de verja ringstermijn, dan kun je een aan getekende brief sturen waarin je stelt dat je niet meer gaat betalen. Op de website Consuwijzer vind je een voorbeeldbrief. Maar ook al is een rekening wettelijk verjaard, misschien voel je nog wel de mo rele verplichting die te betalen. Je hebt immers wel een product of dienst afgenomen waarvoor de ondernemer kosten maakte. Uiter aard kun je altijd besluiten een verjaarde factuur toch te betalen. MEER DOEN MET MINDER WAT MENSEN MOTIVEERT van de concurrent in zijn hemd is gezet. Opvallend is dat er wel vaak op de leiding wordt gescholden, maar dat de loyaliteit voor de onderneming groot is. De woede over sluiting van bedrijfsonderdelen ont staat niet alleen, omdat werknemers per soonlijk worden getroffen, zij voelen ook dat er iets wordt afgebroken waar zij met hun collega's hard aan hebben gewerkt om het op te bouwen. Het bedrijf is een deel van hun leven geworden; aan het bedrijf ontlenen zij ook een deel van hun eigen identiteit. Als de onderneming hen op een of andere manier in de kou laat staan, komt het daarom extra hard aan. De liefde kan snel omslaan in haat, wat de onderneming veel schade toe kan brengen. Hoogleraar Wayne Hochwarter (Florida State University) onderzocht deze proces sen. Hij stelt dat deze medewerkers veel minder bereid zijn een stapje extra te doen, boosheid vertonen, gevoeliger zijn voor stress en uiteindelijk duidelijk minder productief zijn. Het geheim zit erin werk nemers bij het bedrijf betrokken te houden en oog te hebben voor hun problemen en frustraties bij de uitvoering van hun werk. De aandacht voor de mens achter het perso neelslid is een van de redenen waarom Iri- na den Ouden (33) zich zo op haar plek voelt bij de Numac Groep in Venray. Den Ouden werd tweede bij de verkiezing Se cretaresse van het jaar 2014. De finale kan alleen bereikt worden als iemand zeer be trokken is bij het bedrijf. „Er is hier ook een gevoel van: wij zijn Numac'ers. De on derneming selecteert mensen daar ook op. Het is een open, laagdrempelige club. Een echte mensenorganisatie." Den Ouden werkt acht jaar bij de onderne ming, waarvan zeven jaar als directiesecre taresse. „Je raakt hier vanzelf betrokken. De leiding geeft duidelijk aan wat de visie van het bedrijf is. Je wordt ook geprikkeld mee te denken over de strategie. Ook zijn er programma's bij ons als Vitaal Vakman schap, over het creëren van de juiste balans tussen werk en privé. En er is veel aan dacht voor je persoonlijke ontwikkeling." Juist die persoonlijke aandacht maakt vol gens Den Ouden het werken voor Numac zo leuk. Maar het is ook de band met colle ga's en de activiteiten die gezamenlijk wor den ondernomen die medebepalend zijn. „Ik ben echt trots erop dat ik hier werk. Als het aan mij ligt, werk ik hier over tien jaar nog. Het gaat niet alleen om het werk op zich, maar om het gevoel dat je mag mee doen. Dat je overal bij betrokken wordt en verantwoordelijkheid hebt. Ik voel me hier echt lid van de club." ZATERDAG 17 JANUARI 2015 Iln het artikel 'Vorstverlet krij gen hangt af van de baas' staat dat bouwvakkers mogen stoppen met werken als de gevoelstempera tuur lager is dan -6 graden. Maar hoe meetje die gevoelstemperatuur? Voor het gevoel is het soms nog kou der dan het feitelijk is, bijvoorbeeld omdat het hard waait. Dat wordt uitge drukt in de gevoelstemperatuur. Het kan zelfs zijn dat de gevoelstempera tuur onder de -6 graden ligt, terwijl het niet vriest. De gevoelstempera tuur is niet te meten, wel te bereke nen. De vakbond CNV (www.cnv.nl) heeft hiervoor een app ontwikkeld, die je gratis kunt downloaden. Op ba sis van je gps-locatie krijg je automa tisch de gevoelstemperatuur en wind snelheid te zien. Je kunt ook een an der werkgebied kiezen dooreen plaatsnaam te selecteren. 2 Ik ben steigerbouwer en moet van mijn baas doorwerken als de gevoelstemperatuur onder de -6 graden ligt Mag dat zomaar? Ja, voor steigerbouwers gelden andere regels. U moet doorwerken bij een ge voelstemperatuur van -6 graden Cel sius als uw werkgever dat vraagt. Maar wel voor maximaal vier keer een perio de van 1,5 uur binnen de gebruikelijke werkdag. U heeft dus recht op extra pauze. U kunt ook overgeplaatst wor den naar de industriële steigerbouw. Op dat moment gelden voor u dezelf de regels als voor industriële steiger bouwers. Bijvoorbeeld een verbod op ontslag in de periode van 1 november tot en met 1 april en het recht op spe ciale thermokleding. 3 Ik werk in een koelcel van 8 gra den zonder beschermende kle ding. Ik heb dit al een aantal keer bij mijn baas aangekaart, maar die luis tert niet Wat kan ik doen? Als u lid bent van een vakbond, kan die wellicht iets voor u betekenen. U kunt ook een klacht indienen bij de Inspectie SZW (Sociale Zaken en Werkgelegenheid), voorheen arbeids inspectie. Hoewel beschermende kle ding niet verplicht is, kan de Inspectie SZW oordelen dat de werkgever zijn verantwoordelijkheid goede arbeids omstandigheden te scheppen, niet is nagekomen. U kunt uw klacht indie nen via het digitale meldingsformulier op de website van de Inspectie SZW (www.inspectieszw.nl). De Inspectie SZW maakt nooit aan de werkgever bekend dat en door wie een klacht is ingediend. Betrokken medewerkers werken har der, zijn creatiever en productiever. Ze zijn duidelijk meer tevreden met hun werk en zijn vaak niet geneigd naar een andere werkgever over te stappen. Organisaties met betrokken medewerkers kunnen zich beter hand haven in slechtere omstandigheden. Die betrokkenheid kan verdwijnen als deze werknemers steeds meer moe ten doen met steeds minder midde len. Vooral als aan andere werkne mers naar verhouding minder presta ties wordt gevraagd. Betrek hen bij het beleid. Geef eigen verantwoordelijkheid. Bied cursussen/opleidingen aan. Geef complimenten. Schenk aandacht aan persoonlijke omstandigheden. Beloon hen naar behoren. Uit onderzoek Frans de Waal reageren? geld@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 23