Heerlijk, zo nu en dan mag je een oude factuur verscheuren Voortaan lekker wegblijven van de beurs geld en goed 66 Ik ben trots dat ik hier werk, omdat je hier mee mag doen. Ik voel me echt lid van de club 22 WERKEN Een oude rekening hoefje niet altijd te betalen. Op een factuur zit namelijk een verjaringstermijn. Het zou dus zomaar kunnen gebeuren dat er zelfs na 2,5 jaar nog een acceptgiro voor het bankstel op de deurmat valt. Natuurlijk net op een moment dat je even krap bij kas zit. Maar je kunt opgelucht ademhalen hoor; deze rekening is inmiddels verjaard. Een verjaringstermijn op facturen beschermt consumenten tegen de nare verrassing van een vordering die ze helemaal niet meer ver wachten. Is een factuur verjaart, dan kan de schuldeiser geen beta ling meer afdwingen. Er bestaan verschillende verjaringstermij nen. Een vordering naar aanlei ding van een overeenkomst ver jaart na vijfjaar. „In de zakenwereld verjaart een factuur dan ook meestal na vijf jaar", zegt woordvoerder Saskia Bierling van de Autoriteit Consu ment Markt (ACM). Bij levering aan een consument kan een bedrijf zelfs al na twee jaar naar zijn geld fluiten als het vergeet een factuur te sturen. Ten zij de consument een overeen komst afsloot, bijvoorbeeld voor een huurhuis of een zorgverzeke ring. Bij diensten en reizen geldt voor consumenten een wat lange re verjaringstermijn van vijf jaar. Daarnaast zijn er nog een paar bij zondere verjaringstermijnen, bij voorbeeld voor verkeersboetes. Bij lichte verkeersovertredingen moet de acceptgiro al binnen vier maanden door de brievenbus val len. Voor zwaardere verkeersover tredingen geldt een verjarings termijn van drie jaar. Een belas tingschuld daarentegen verjaart meestal na vijfjaar. Maar helaas, de kans dat dit gebeurt is klein. De fiscus verstuurt automatisch een melding, als een schuld bijna verjaart. Soms beslist een rechter dat een rekening al is verjaard, voordat de wettelijke termijn is verstreken. Bijvoorbeeld omdat de schuld eiser de indruk wekte dat hij de factuur niet meer zou innen. Dit wordt rechtsverwerking ge noemd. Slimmeriken die denken dat een rekening verjaart, als ze maar lang genoeg niet betalen, komen bedro gen uit. Zolang de schuldeiser her inneringen blijft sturen, verjaart de rekening niet. Iedere keer dat hij contact opneemt, gaat de verja ringstermijn opnieuw in. Ook als je de oorspronkelijke rekening niet hebt ontvangen, maar wel een herinnering, gaat de verjaringstermijn opnieuw in. De schuldeiser moet wel kunnen be wijzen dat hij contact heeft opge nomen. Bijvoorbeeld door de her- Bij hem thuis in Volendam hangen de muren vol met gouden platen. Allemaal uit de tijd dat hij leadzan ger was van BZN, de band die in 2007 ophield te bestaan. Maar Jan Keizer gaat door in het vak. Nu trekt hij voor een concertreeks langs de theaters met voormalig BZN-zangeres Anny Schilder. Waarop zou je nooit bezuinigen? „Op vakanties. We gaan al jaren naar het Gardameer, in Italië. In middels hebben we alle stadia van vakantie vieren doorgemaakt: in een tent, vouwwagen, caravan en stacaravan. Nu zijn we zo ver dat we in een hotel logeren, met uitzicht op het meer. Vakantie is voor mij heel belangrijk, omdat ik dan mijn accu weer oplaad. Ik heb een ontzettend druk leven, dus die twee weken in de zon heb ik echt nodig om tot rust te komen. Eigenlijk zou ik wel wat langer weg willen, maar mijn vrouw vindt twee weken genoeg. Dan verlangt ze naar de kleinkinderen en wil ze terug naar Volendam." Waarop kun je best bezuinigen? „Op cadeautjes voor de kinderen en kleinkinderen. Ik heb twee zo nen, een dochter en acht kleinkin deren. Die leggen we graag in de watten. Als je erbij stilstaat denk je: dat kan wel minder. Maar we kunnen het betalen en het geeft een goed gevoel als we ze een duwtje in de rug geven. Dus waar om zouden we het niet doen?" Wat was je beste aankoop? „Ons huis was een geweldige aan koop, want daar wonen we heer lijk. Maar als ik terugkijk, is mijn eerste akoestische gitaar de beste investering van mijn leven ge weest. Die kocht ik zo'n vijftig jaar geleden bij de muziekzaak van de gebroeders Mulder aan de Raadhuisstraat in Amster dam. Met die gitaar is alles be gonnen, die wees me de weg naar de muziek in mijn leven. Ik heb er grote hits mee gecom poneerd, er uren mee geoe fend. Uiteindelijk gaf ik hem weg aan een gehandicapt kind dat bezeten is van muziek. Daar heb ik nog altijd een goed gevoel over." Wat was je grootste miskoop? „Een pakket aandelen. In de tijd dat het allemaal geweldig goed ging op de effectenbeurs, heb ik me dat laten aanpraten. Maar het was weggegooid geld, want ik heb er behoorlijk wat mee verloren. Heel veel ja, voor dat bedrag had ik een beschei den huisje kunnen kopen. Ik heb ervan geleerd dat ik me op de muziek moet richten en van de beurs weg moet blijven." Wat wil je nog kopen? „Eigenlijk heb ik niet zo veel meer nodig. Ik ben nu 65 jaar, dan kom je in een fase van je le ven waarin je spullen weg doet en gaat minderen. Zo heb ik al een kleinere auto. Maar ik kan nog wel een goede hark gebrui ken, want ik wil wat meer tijd aan mijn tuin besteden." Weinig Nederlanders voelen zich betrokken bij hun werkgever. Terwijl dat juist een belangrijke succesfactor voor een bedrijf kan zijn. En het kan anders. Je wordt hier geprikkeld mee te denken over strategie." Werkgevers verwach ten niet alleen dat medewerkers hun stinkende best doen, ze moeten ook nog betrokken en loyaal zijn. Dat lijkt een uto pie. Onderzoek van het Amerikaanse con- sultingbureau Gallup leverde op dat 80 pro cent van de Nederlandse werknemers zich niet betrokken voelt bij het bedrijf waar ze werken, 11 procent niet actief betrokken is en slechts 9 procent betrokken. Toch is het maar net hoe je de vraag stelt. Want hoe hard sommigen ook schelden op de baas, zij zijn met hun bedrijf toch wel even be ter dan dat 'zooitje ongeregeld van de con currentie'. Je hoeft op je werk maar om je heen te kij ken om te zien dat de mate van betrokken heid ook voor een deel afhangt van de func tie. Goedbetaalde medewerkers die mogen meepraten over het beleid van de firma, voelen zich veel sneller betrokken dan de magazijnbediende die net aan zijn eerste vaste baan is begonnen. Het is echter geen wet van Meden en Perzen en zegt niets over de effectiviteit van de betrokken werk nemers. Een onderzoek van consultancybu reau Leadership IQ, toonde juist aan dat werknemers die het best presteren hele maal niet zo betrokken zijn. 'Als ze aan het einde van de maand mijn geld maar over maken, zal het mij verder worst zijn', zei ooit een eindredacteur die verder als zeer professioneel te boek stond. Toch voelen heel veel mensen zich op een of andere manier emotioneel verbonden met de onderneming waarbij ze werken en spreken met een zekere trots over 'hun' be drijf. Zo heb je echte DAF'ers van het eer ste uur en is er een immense Philipsfami- lie die nooit bij de concurrentie koopt. Als twee mensen uit zo'n bedrijfsfamilie el kaar tegenkomen, gaan ze vaak direct op zoek naar gemeenschappelijke kennissen. Volgens Frans de Waal, bioloog/primato- loog, heeft dat te maken met een diepge wortelde neiging van de mens zich bij een groep aan te sluiten. Iets wat is overgeble ven uit onze 'apentijd'. De Waal onder zoekt het groepsgedrag van chimpansees en verklaart aan de hand van zijn bevindin gen bijvoorbeeld ook de gedragingen van voetbalsupporters. Net als de behoefte aan aansluiting bij de groep, wil de chimpan see in ons ook graag de wereld opsplitsen in 'wij' en 'zij'. Bij bedrijven die concurre ren, is dat bij de werknemers te merken. Geen groter succes in de bedrijfskantine dan een verhaal over hoe een medewerker door Irene van den Berg Vragen over de geldkwestie in deze rubriek kunt u sturen naar geld@depersdienst.nl Wij proberen in de volgende aflevering antwoord te geven. Hoe gaan BN'ers om met hun geld? Elke week snuffelen we in het huishoudboekje van een nationale bekendheid. Vandaag: Jan Keizer door Jan Vriend Scoren met betrokken werknemers Jan Keizer. door Arnoud Cornelissen illustratie Mark Reijntjens Irina den Ouden (Numac)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 22