Zalerdag 17 ,anuan 2015 Scoren met betrokken werknemers 66 Ik moest minder werken om tijd te maken voor mijn studie. Het was financieel zwaar 22 23 BEDRIJFSSUCCES Ben je boven de 30 en studeer je? Dan kun je straks aanspraak maken op studiefinanciering voor college- of lesgeld. Zo wil de overheid stimuleren dat mensen een leven lang leren. Als per september 2015 het leenstelsel van de studiefi nanciering op de schop gaat, betekent dat onder meer het einde van de basisbeurs. Maar er is nóg een belangrij ke verandering: voortaan stopt het recht op studiefinanciering niet meer op je 30e. Althans, als het gaat om het college- of lesgeld. In de toekomst kan ie dereen tot 55 jaar daarvoor een gunstige le ning afsluiten. Esther van Son gunt het de nieuwe lich ting volwassen studenten. De 45-jarige heeft haar twee studies zelf bekostigd: eerst onderwijskunde en vervolgens fysio therapie. „Voor die laatste studie heb ik vier jaar lang 6000 euro per jaar aan college geld opgebracht. Daarnaast moest ik min der gaan werken om tijd te maken voor mijn studie. Het was financieel zwaar." Van Son doet precies wat de overheid wil: ze blijft studeren, zelfs al heeft ze een baan. De overheid stimuleert dat om twee redenen. Aan de ene kant moeten mensen bijblijven in het vak dat ze uitoefenen. Wie dat wil, kan voor de studiekosten vaak een beroep doen op zijn baas. Anderzijds moe ten mensen ook de mogelijkheid hebben over te stappen naar heel ander werk, bij voorbeeld omdat een ander beroep meer perspectief biedt. In dat geval kun je zel den bij je baas aankloppen. Ook een veran dering op de arbeidsmarkt kan een reden zijn om te gaan studeren. Het nieuwe leen stelsel moet studeren voor volwassenen aantrekkelijker maken. Tot nu toe lukt dat namelijk niet erg. Zelfs deeltijdopleidingen zijn vaak overdag. En ze houden er lang niet altijd rekening mee dat studenten in hun werk al kennis en ervaring hebben op gedaan. Het aantal dertigplussers dat stu deert, loopt dan ook gestaag terug. Om deze daling een halt toe te roepen en misschien zelfs wel in een stijging om te zetten, start uiterlijk in september 20x6 een experiment met vouchers in de zorg, welzijn en techniek; die sectoren kampen met grote personeelstekorten. Deeltijdstu denten zonder bachelor- of masterdiploma in die vakgebieden krijgen een voucher van 1250 euro per 30 studiepunten waar mee ze zelf onderwijs kunnen inkopen. Bij goed presteren, krijgen ze een volgende voucher. Maar ook in andere vakgebieden wordt stu deren op latere leeftijd aantrekkelijker ge maakt. Eén manier om dat te doen, is de hobbel wegnemen van het vaak forse colle ge- of lesgeld. Als je daarvoor een gunstige lening kunt afsluiten, ben je immers eer der geneigd aan een studie te beginnen. „Op dit moment moet je, als je boven de 30 bent en wilt studeren, geld achter de hand hebben. Een eigen bedrijf of een echt genoot met een goede baan", zegt Esther van Son. Zelf verhuurt ze twee kamers in haar huis. „Daarmee kan ik in elk geval een deel van mijn studiekosten compenseren." Ideaal vindt ze het niet: „Als het anders had gekund, had ik dat liever gehad." College- of lesgeld financieren is nu alleen mogelijk tot je 30e. Je kunt dan via de Dienst Uitvoering Onderwijs (DUO) een zogeheten collegegeldkrediet afsluiten. Dat krediet wordt straks ook verstrekt, als je ouder bent dan 30, maar heet voortaan le- venlanglerenkrediet. Lenen tot je 55e geldt voor bijna alle stu dies aan hbo en universiteit en voor voltijd se opleidingen in het mbo, aldus de DUO. Het maximale leenbedrag hangt af van de hoogte van het college- of lesgeld. De terug betaalperiode is vijftien jaar aaneengeslo ten, ingaand op 1 januari na het afronden van de studie. Het gaat waarschijnlijk nog wel even du ren, voordat de regeling ingaat. Het nieuwe leenstelsel geldt weliswaar vanaf septem ber 2015, maar de DUO krijgt het niet voor elkaar daarin ook meteen het levenlangle- renkrediet te verwerken. De dienst zegt dat pas begin 2017 voor elkaar te hebben. De Tweede Kamer ziet dat uitstel niet zit ten. Maar volgens minister Bussemaker wordt het lastig het levenlanglerenkrediet al in 2015 te gaan verstrekken. Ze probeert echter het uitstel beperkt te houden. ONDERWIJSINSTELLINGEN Leve de eeuwige student door Jolenta Weijers foto Cetty Images, bewerking Ronald Visser Esther van Son blijft studeren www.duo.nl;www.rijksoverheid.nl/onderwerpen reageren? geld@depersdienst.nl Het ministerie van Onderwijs, Cul tuur en Wetenschap heeft drie re gisters met erkende onderwijsin stellingen: - Niet-bekostigde educatie voor particulier voortgezet algemeen volwassenenonderwijs (vavo); - Centraal Register Beroepsoplei dingen (Crebo); - Centraal Register Opleidingen Hoger Onderwijs (Croho).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19