1 Showproces tegen oliebedrijfYukos achtervolgt Kremlin ECONOMIE 17 Google Glass is vanaf maandag niet meer te koop. Mogelijk keert de futuristische bril later in een ander ontwerp terug. pharosreizen Genieten langs de Loreley! MOUNTAIN VIEW - Google stopt met het testprogramma van Goog le Glass. Vanaf maandag is de fu turistische bril niet meer te koop voor consumenten. Bedrijven en ontwikkelaars kunnen het appa raat nog wel verkrijgen. De bril met een schermpje in een ooghoek waarop je allerlei infor matie kan projecteren, werd in 2012 gelanceerd onder een kleine groep testers. Sinds vorig jaar mocht ook elke Amerikaan van 18 jaar of ouder een Google Glass ko pen. De verwachtingen waren hoogge spannen, maar er kwam steeds meer kritiek. De Google Glass kostte 1.300 euro, wat voor velen een te grote som was voor wat je met de bril kunt doen. De dragers kregen daarnaast al snel de bij naam 'glassholes' omdat ze om standers ongemerkt konden fil men of fotograferen. Mensen voel den zich daar ongemakkelijk bij. De bril werd zelfs verboden in Amerikaanse bioscopen, omdat bezoekers er ongemerkt illegale kopieën van films mee konden maken. Bovendien vonden veel potentiële consumenten het de sign niet aantrekkelijk. Iskander Smit, werkzaam bij internetbu reau Info.nl en een van de weini ge Nederlanders die een Google Glass wist te bemachtigen, geeft toe dat hij het apparaat nauwe lijks nog draagt. „Ik kreeg geen agressieve reacties, maar er werd me wel gevraagd of ik hem even afkon zetten. Mensen ervaren het toch als een inbreuk op hun priva cy." Maar Google gooit de handdoek nog niet in de ring. Integendeel, het 'promoveert' het project naar een volgende afdeling. Glass was onderdeel van het Google X-lab, een soort proeftuin waar gewerkt wordt aan allerlei innovatieve pro- De termijn voor de schadeloosstel ling verliep donderdag en dus moet Rusland nu ook de rente over de vergoeding gaan betalen. Kosten: 2,6 miljoen dollar per dag. Yukos was het bedrijf van Krem- lin-opposant Michaïl Chodorkovs- ki. Die werd in 2003 ervan be schuldigd, dat zijn bedrijf frau deerde en de belasting ontdook. Na een slepende rechtsgang ver dween Chodorkovski in een straf kamp, waaruit hij pas eind 2013 werd vrijgelaten. Yukos kon de op gelegde naheffingen en boetes niet betalen en bezweek onder de financiële druk. Het Russische staatsoliebedrijf Rosneft nam de brokstukken uit- Arbitragehof in Den Haag heeft bepaald dat Rusland 37 miljard euro moet uitke ren aan ex-eigenaren Yukos eindelijk over voor een appel en een ei. De Yukos-zaak werd we reldwijd beschouwd als een show proces, vanwege Chodorkovski's politieke verzet tegen de Russi sche president Vladimir Poetin. Afgelopen juli besloot het Perma nente Hof van Arbitrage in Den Haag, dat de Russische staat de voormalige eigenaren van Yukos tekort heeft gedaan. Als compen satie moest Moskou hen 37 mil jard euro uitkeren, bepaalde het Hof. Maar tot donderdag was er nog geen cent betaald en daarom begint nu ook de rente op de scha devergoeding mee te tikken. Gisteren kondigde de zakenkrant Vedomosti nog een mogelijke an dere domper aan voor de Russi sche staatskas. De recente belofte van Poetin om financiële vluchte lingen amnestie te verlenen als ze hun buitenlandse tegoeden terug brengen naar Rusland, kan moge lijk niet vervuld worden. Ambte naren zeiden in de krant dat de belofte waarschijnlijk in strijd is met regels van de Financial Act ion Task Force (FATF), een inter nationale waakhond tegen wit wassen. Als Rusland het voorne men toch doorzet, kan het op de zwarte lijst komen van de FATF. „Alsof we door de huidige sanc ties tegen Rusland nog niet ge noeg problemen hebben", ver zuchtte een ambtenaar. anivb ducten waaronder de zelfrijdende Google Car of ballonnen waar mee ze Afrika van internet willen voorzien. Nu krijgt Google Glass een plek bij Nest, producent van slimme thermostaten en rookmel ders. Tony Faddell, voorheen bij Apple verantwoordelijk voor de iPod, krijgt er de leiding over. „Het is overduidelijk dat deze Google Glass geen succes was, maar in deze vorm was hij nooit bedoeld voor consumenten", rea geert iet-journalist Tonie van Rin- gelestijn. „Schrijf het nog niet af. Bij Nest hebben ze meer ervaring met producten voor de grote mas sa." Google lijkt zich nu meer te focussen op de zakelijke markt. Bedrijven en instellingen als zie kenhuizen, politie en brandweer hebben al handige toepassingen gevonden. Van Ringelestijn ziet meer toe komst als Google de bril gaat ge bruiken voor virtual reality. Sam sung en Facebook (dat Oculus Rift heeft gekocht) hebben al zo'n 'skibril' waarmee je 360 graden filmpjes kan kijken. Zulke appara ten zijn meer bedoeld voor thuis op de bank en dus minder een in breuk op de privacy van anderen. Smit heeft geen spijt van zijn koop. „Ik heb erdoor geleerd om op een andere manier na te den ken over diensten die wij kunnen aanbieden op zo'n platform. En het was interessant om te zien hoe het voor veel mensen bloot legde wat er allemaal met hun ge gevens gebeurt op internet." zoek boekcode 20586 Inbegrepen ZATERDAG 17 JANUARI 2015 De dragers van de Google Glass kregen al snel de bijnaam 'glassholes' omdat ze omstanders ongemerkt konden fil men of fotograferen. Mensen voelden zich daar ongemakkelijk bij. foto Hollandse Hoogte Google zet Glass op een lager pitje door Freke Remmers 1.300 Aan de Google Glass hing een prijskaartje van 1.300 euro, wat voor velen te veel geld was voor wat je met de experimentele internetbril kunt doen. door onze correspondent Joost Bosman MOSKOU - Het spook van Yukos waart opnieuw rond het Kremlin: Rusland heeft de voormalige aan deelhouders van het failliete oliebe drijfYukos, in weerwil van een ge rechtelijke uitspraak, nog niet scha deloos gesteld. AUTOVAKANTIES VAN ANWB 1 /y l t V fr 4-, 5~ of 3 daa&v\ More- Inclusive-, Pvirsland Hartelijk welkom in het meest romantische stukje Duitsland! Hier in het Unesco-werelderfgoed van het Middenrijndal meandert de Rijn door steile rivierkloven. Stoere burchten en kastelen pronken er op de rotsen. U kunt er fantastisch wandelen, door de wijngaarden, met steeds weer prachtige uitzichten over de rivier. Drinkt u een heerlijk wijntje op een terrasje? Maakt u een romantisch boottochtje naar de beroemde Loreley? U verblijft in het geheel geres taureerde hotel Lindenhof in Osterspai aan de Rijn, op slechts ca. 345 km van Utrecht. Het hotel heeft een uitstekend restaurant, terras, bar en sauna. Informatie Reserveringen www.pharosreizen.nl/wegener of via 023-55 42 870 (lokaal tarief) met zoek- code 20585 of ga naar een van de reis bureaus van VakantieXperts. 3, 4 of 7x overnachting met uitgebreid ontbijtbuffet soep van de dag met saladebuffet (12-13.30 uur) 3, 4 of 7x driegangenmenu of buffet 1x glas wijn van de streek 1 x koffie of thee met lekkernij gratis gebruik sauna en wifi 20% korting Loreley-boottocht Periode 4 dgn 5 dgn 12/02-01/04 119 149 02/04-29/04 129 179 30/04-30/09 139 179 01/10-19/12 129 144 Kijk voor de data van de 8-daagse variant, vanaf 229,- p.p. op onze site. Prijzen in p.p. Aankomst 4 dagen op donderdag, 5 dagen op zondag. Niet inbegrepen: reserveringskosten (€20,-) en bijdrage Calamiteitenfonds (€2,50).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17