Frank mocht niet verder afzakken Op de financiële markten veroorzaakte de ontkoppeling van de Zwitserse frank en de euro een aardbeving. Maar voor de inwoners van het Alpenland kan het goed uitpakken. VERDIEPING 15 Waarde Zwitserse frank Het werd een blunder ge noemd, verraad zelfs. Het gaat de Zwitserse economie pijn doen, bedrijven klagen nu al steen en been. Tóch be sloot de Schweizerische Nationalbank (SNB) donderdag de band met de euro door te snijden. Daar moeten de Zwitsers een verdraaid goede reden voor hebben. De frank geldt als een sterke munt, zeker sinds de crisis in 2008 zijn intrede deed. Zwitserland, dat als stabiel en solide te boek staat, is voor mensen met geld meer dan ooit een veilige haven. Ruim drie jaar geleden bereikte de koers een hoogte punt. Voor een frank moest bijna 1 euro neergelegd worden. Dat werd Zwitserse exporteurs te gortig: hun producten wer den te duur voor buitenlandse afnemers. De Zwitserse centrale bank besloot daar om de koers vast te pinnen. Een Zwitser se frank was sindsdien 83 eurocent waard. Fijn voor het Zwitserse bedrijfsle ven, hun producten werden bijna 20 pro cent goedkoper. Maar de koppeling had een prijs. Om de gewenste koers te berei ken en in stand te houden, moest de geld- doorzet. Als de voortekenen niet bedrie gen, beslist Mario Draghi, directeur van de Europese Centrale Bank, volgende week tot de aankoop van staatsobligaties. Dan komen er meer euro's op de markt, en kan de koers verder dalen ten opzichte van bijvoorbeeld de dollar. Als de Zwit sers aan de koppeling hadden vastgehou den, had hun munt mee naar beneden ge moeten. Ze hadden dan nóg meer fran ken moeten bijdrukken en nog meer bui tenlandse valuta moeten opkopen. De ba lans van de SNB zou geëxplodeerd zijn. Dat was geen optie. De koers van de frank lag gisteren om 19.00 uur iets onder de 1 euro, daarmee was de munt 18 pro cent duurder dan eerder deze week. Is dat nou alleen maar slecht? Nee, vindt euro-researcher André ten Dam. „Natuur lijk, voor exporteurs is het vervelend. Maar voor consumenten in Zwitserland is het goed nieuws. Zij kunnen meer spul len uit het buitenland kopen. Hun koop kracht gaat dus vooruit. Waar het om draait? De koers gaat weer naar een na tuurlijk evenwicht toe. Op de lange ter mijn is dat een gezonde situatie." pers aan. „De SNB bracht franken op de markt en kocht daarmee euro's, maar ook andere valuta's, obligaties en aandelen", stelt Emile Cardon, macro-econoom bij de Rabobank. „Na drie jaar heeft de bank voor 495 miljard frank aan buitenlandse valuta en beleggingen. Een enorm be drag." Die bezittingen vormen een poten tieel gevaar. Als de euro echt onderuit gaat, zijn de gevolgen amper te overzien. Daar komt nog iets bij. De euro wordt de laatste tijd steeds minder waard, en de verwachting is dat die beweging zich ZATERDAG 17 JANUARI 2015 Losgesneden van de euro door Annemieke van Dongen en Sander van Mersbergen Illustratie De Persdienst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15