De paus reist, maar thuis wordt het offensief voorbereid 12 BUITENLAND BEZOEK AAN FILIPIJNEN Miljoenen Filipino's lopen uit voor paus Franciscus. Wat hij zegt, doet er weinig toe. MANILLA - Studente Julia is dood moe. 's Nachts is ze met haar vriendinnen aangekomen bij het winkelcentrum waar de paus pas aan het eind van de middag zal spreken. Met duizenden anderen ligt ze op het bloedhete asfalt te wachten op de serieuze bood schap die de heilige vader komt brengen: familiewaarden en de waardigheid van het menselijk le ven. Franciscus herhaalt dat het tradi tionele huwelijk moet blijven zo als het is en niet openstaat voor partners van hetzelfde geslacht. En hij vertelt over de vele Filip pijnse families die ver van elkaar leven, omdat een familielid in een ver buitenland de kost verdient. Julia geeft toe dat ze niet echt naar de paus luistert. Wat hij zegt maakt haar eigenlijk niets uit. „Ik wil hem gewoon zien. Daarom ben ik hier gekomen." Heel veel Filipino's denken er zo over. De 78-jarige Franciscus heeft eerder de status van een popster dan van een prediker. Na al die keren op tv is de vrolijk lachende Argentijn er dan eindelijk in levenden lijve. Misschien is hij zelfs aan te raken, zo hopen optimisten. Dat zal niet meevallen. „Ik ben hier met mijn oude maten uit de marine," zegt Francis Guitterez, een naamgenoot van de paus. „We zijn hier om zijne heiligheid te beschermen als hij met zijn pausmobiel naar dit stadion rijdt." Achter hem staan duizen den politieagenten om dezelfde klus te klaren. De veiligheid van de paus is een gewichtige zaak. Maar iedereen wil hem vooral zien. Hoopt zelfverklaarde be schermengel Francis dat de paus zich over specifieke thema's uit spreekt? „Nee, dat interesseert me niet. Ik ben hier om te luisteren en te kijken." Paus Franciscus en de aartsbis schop van Manilla, Luis Antonio Tagle, zouden het vooraf al heb ben gehad over de verwachte des interesse in het herderlijke be toog. Tijdens de voorbereidingen op de reis meldde de paus zijn gastheer dat hij, Franciscus, niet in het centrum van de belangstel ling moest staan, maar dat Jezus de focus was. Die woorden lijken aan het uitgelaten miljoenenpu bliek niet echt besteed. De massa komt voor Franciscus en alleen voor hem. „Dit is het grootste evenement van dit jaar", zegt de 70-jarige Ser gio Guevarra. Vanaf een camping stoeltje volgt hij de pauselijke stoet, de koelbox binnen handbe reik. „Franciscus, superster!", con stateert de gepensioneerde arts die zichzelf omschrijft als een trouw gelovige en kerkganger. Guevarra verwacht wel wat van het pausbezoek: „Ik hoop dat hij zich sterk maakt voor de armen. En het zou goed zijn als hij de cor ruptie aanstipt." Die laatste wens wordt door veel Filipino's gedeeld. Dat gebed lijkt ook gehoord. In een toespraak in het presidentieel paleis wint Fran ciscus er geen doekjes om: „Meer dan ooit is het nodig dat politiek leiders zich sterk maken voor eer lijkheid, integriteit en het alge meen nut." Het maakte dat sommige Filip pijnse politici op de eretribune even ongemakkelijk op hun stoe len zaten te schuiven. Ik hoop dat hij zich sterk maakt voor de armen. En dat hij de corruptie aanstipt Het echte werk begint bij terug komst. En daar is een precieze re den voor. „Het enige dat ik aan de Heer vraag is dat de veranderin gen die ik aanbreng in de kerk continuïteit zullen kennen en dat alles niet als een licht uitgaat van het ene op het andere moment", zei de paus onlangs tegen een ver trouweling. Franciscus weet wie zijn vijanden zijn. Hij weet dat zijn veelbezon- gen toegankelijkheid ook wordt gezien als het te grabbel gooien van het ambt. Zijn dialoog met 'zondaars' en 'de moderne we reld' geldt voor de vijanden als fnuikend voor dogma's en aan zien van de kerk. Veel kardinalen binnen de curie (het bestuursap paraat) denken zo. Het beeld van een paus die een maal op het pluche zich transfor meert in een ongeleid projectiel, wordt zeker niet door Franciscus gedeeld. „Ze wisten wie ze kozen, ik heb er niets voor gedaan en ik zal zeker niet veranderen", zo stelt hij graag. De 78-jarige is er wel van overtuigd dat hij zichzelf en zijn koers moet beschermen en schuwt daarbij niet de harde hand en machtspolitiek. In zijn kersttoespraak veegde hij de vloer aan met 'carrièristen, rod delaars en degenen die lijden aan geestelijke Alzheimer'. Nu pro beert de paus ze weg te krijgen of hun invloed in te dammen. Hij heeft de regel aangescherpt dat bisschoppen en kardinalen met 75 jaar echt met pensioen moeten en dat ze door hem gevraagd kunnen worden eerder te gaan. De kerkvorst probeert 'vers bloed' te krijgen en de curie op te scho nen door raden en congregaties sa men te voegen of op te heffen. Maar ook zet hij 'zijn mensen' op cruciale posten. De invloedrijke Amerikaanse kardinaal Leo Burke is op een zijspoor beland. Zijn functie van hoogste Vaticaanse rechter is overgenomen door de Fransman Dominque Mamberti, die over vier weken ook meteen kardinaal wordt. Met kardinaalsbenoemingen speelt Franciscus zijn ultieme kaart. De twintig nieuwe kardina len die op 14 februari worden ge creëerd, weerspiegelen zijn liefde voor de periferie en de echte pas toors. Dus krijgen Tonga en Myan mar een kardinaal en Los Angeles niet. Maar Franciscus overweegt nog een stap: het verhogen van het maximaal aantal kardinalen dat de paus mag kiezen, van 120 naar 140. Een manier om de nieu we koers veilig te stellen. Met de nieuwe kardinalen meegerekend zijn een kwart van de kiesgerech tigden door hem benoemd. In een consistorie voorafgaand aan de verheffing zal het voorstel wor den besproken, net als de andere hervormingen binnen de curie. Vuurwerk verzekerd. Franciscus als popster door onze correspondent Wouter van Cleef Filipijnse kinderen begroeten paus Franciscus. foto Ryan Lim/HH Sergio Guevarra, gepensioneerd arts door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - Geen beter voorspel dan het bezoek van paus Franciscus aan Sri Lanka en de Filipijnen: de Argentijn laat elke dag zien dat voor hem 'de periferie' belangrijker is dan het machtscentrum Rome. En dat hij pastoraal werk tussen de armen en kanslozen hoger aanslaat dan leiding geven aan 'ministeries', congregaties en de rest van de Vati caanse bureaucratie. Kardinaal Burke is door de paus op een zijspoor gezet, foto HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12