Turkse krant roept met cartoons woede op s Val Stip denkt pas echt aan uw vakantiebeurs ALLES! stlpreizen.nl BUITENLAND 11 Terugkeer naar Syrië blijft nog ver weg voor vluchtelingen en plaatste een beroemde karika tuur van diens prominente reuk orgaan. 'De neus' werd prompt de bijnaam van de sultan, die later het publiceren van woorden als 'vrijheid', 'bom' én 'neus' ver bood. Na een algeheel publicatie verbod weken veel bladen uit naar het buitenland. Een traditie was geboren. Turkse stripbladen worden regelmatig verboden en duiken dan onder een andere naam weer op. Ook de huidige 'sultan' van T\ir- kije, president Erdogan, heeft een bloedhekel aan de satirische bla den. De populaire magazines met scherpe grappen zijn in elke kiosk te vinden. Erdogan heeft lange te nen en moet het dus vaak ontgel den. Keer op keer klaagt hij de te kenaars en bladen aan. Volgens cartoonist Kutlukhan Per- ker van het populaire Penguen heeft al die pressie vanuit de poli tiek de Turkse stripscene alleen maar sterker gemaakt. Die kracht hadden ze de afgelopen dagen hard nodig. Ook bij de drie maga zines die 'Je Suis Charlie' op hun voorpagina afdrukten, regende het bedreigingen. „De bladen moeten hun lessen maar trekken uit de gebeurtenissen in Parijs", klonk het bijvoorbeeld. Perker: „We zijn geschokt, boos maar ook trots om tot deze beroepsgroep te behoren. We blijven tekenen." Parijs, liet zich thuis van een an dere kant zien en stelde dat het beledigen van de profeet niet wordt getolereerd. De Ttirkse justi tie is evenmin klaar met de krant die het opnam voor het vrije woord. Een openbare aanklager is een onderzoek gestart. De twee columnisten riskeren een proces. Dat laatste verbaast niemand. Turkse regeringen moeten niets hebben van spotprenten. Dat is van oudsher zo. Het eerste humo ristische blad Diogenes zorgde eind 19e eeuw al voor ophef in het Ottomaanse rijk, ten tijde van de 'censuur-sultan' Abdulhamit II. Diogenes nam hem op de hak De Turkse krant Cumhuriyet, die woensdag cartoons van Charlie Hebdo afdrukte, heeft heel wat over zich afgeroepen. De twee co lumnisten die besloten boven hun column de voorpagina van Charlie Hebdo met de spotprent van Mohammed af te laten druk ken, worden van diverse kanten met de dood bedreigd. „Bang? Na tuurlijk ben ik bang. Ik ben ook maar een mens", zegt een van de columnisten, Ceyda Karan. Een paar uur later staan er meer demonstranten voor de deur. „Wij eren de Kouachibroers", klinkt het onheilspellend. De moordenaars van de medewer kers van Charlie Hebdo hebben ook hier sympathisanten, en dat zijn niet alleen extremisten. Pre mier Davutolgu, zondag nog in WINTERWEER TEISTERT VLUCHTELINGEN Het koude winter weer treft miljoenen Iraakse en Syrische vluchtelingen die in eigen land en in de buurlanden een heen komen hebben ge zocht. Alleen al in Turkije, Libanon en Jordanië worden bijna 4 miljoen Sy- riërs opgevangen. Vluchtelingenorgani saties als het UNHCR waarschuwen al we ken voor slecht weer. Zij kunnen de meest kwetsbare vluchtelin gen - zij die in kam pen onder zeildoek huizen - nauwelijks beschermen. De vooruitzichten voor ontheemden om terug te keren, worden alleen maar beroerder. De VN meldt dat de infra structuur in Syrië blijft verslechteren, zodat terugreizen en het leven weer oppak ken steeds moeilijker wordt. De burgeroor log, voornamelijk ge voerd door tientallen verzetsgroepen tegen het regime van presi dent Assad, woedt nog volop en bereikt steeds nieuwe gebie den; ook dat geeft weinig hoop. De vluchtelingen uit Irak komen vooral uit het noorden. Uit pro vincies als Ninewa, Kirkuk en Diyala. Gro te delen van die gebie den zijn door terreur groep IS ingenomen. Koerdische strijders hebben een deel van het gebied heroverd, maar er is ook daar geen sprake van een veilige situatie. Tijdelijke actie, dus profiteer nu korting op Dus pap en mam, wanneer v gaan we J of bel met 088 - 70 70 600 m @5 ZATERDAG 17 JANUARI 2015 Bekaavallei naar de sneeuw, foto Hussein Malla/HH winterhel door onze correspondent Jessica Maas Da pagina met cartoons van Charlie Hebdo in de Turkse krant Cumhuriyet. foto Mirjam Schmitt/HH ISTANBUL - Een man met lange baard schreeuwt woedend. Hij houdt een groene vlag met Arabi sche tekst omhoog. Politieagenten in burger grijpen hem. Binnen een paar seconden wordt hij weinig zachtzinnig in een auto gepropt en afgevoerd. De zwaarbewapende agenten voor het kantoor van dag blad Cumhuriyet kijken nerveus om zich heen. Loos alarm. De kust lijkt weer veilig. Voor nu. Vakantiebeurs?!? Hermei Baalbek 'abroui Dama: Homs infographic DPd, GN A Grootste vluchtelingenlo MIDDELLANDSE ZEE Beiroet 10% (open: ma. t/m vr. 9:00-13:00 uur) reizen «nl De volgende actievoorwaarden zijn van toepassing (uitgebreide voorwaarden zie internet): op alle busreizen, autovakanties en riviercruises geldt een korting van 10%. Op alle rondreizen 5% (m.u.v. rondreizen excursiereizen naar o.a. Egypte, Marokko (feb.-apr.), Turkije, Tunesië, Israël, Jordanië, Macedonië, Cyprus,Spanje (reiscode RUSPA) hiervoor geldt geen reserveringskosten. Op alle zeecruises 5% korting m.u.v. zeecruises exclusief vliegreis hiervoor geldt geen reserveringskosten). Op alle zonvakanties 50 per boeking (m.u.v. Verrassingsreizen en Fly Go arrangementen, hiervoor geldt geen reserveringskosten), stedentrips Istanbul en alle fly-drives geen reserveringskosten (m.u.v. Fly-drive Kreta en Fly-drive Emiraten, hiervoor geldt 7,5% korting). Aanbiedingen van derde partijen uitgesloten van de kortingsactie (zoals enkele Disneyland® Paris hotels, Flogenboom Vakantieparken, Roompot Vakantieparken, Wintertrex, Nets actie Madrid, Veronica Magazine actie Mobilehomes). Let op: zolang de voorraad strekt en VOLVOL! We behouden ons het recht voor om kortingspercentages gedurende de actieperiode te wijzigen. Kortingen gelden alleen voor nieuwe online boekingen. Voor een totaaloverzicht met de bijbehorende kortingen en overige voorwaarden zie www.stipreizen.nl/actievoorwaarden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11