Actie voor fatsoenlijke begrafenis via Facebook 66 Gingen katholie ken wel massaal de straat op om te protesteren tegen kindermisbruik? 66 Tegen leerlingen zeg ik dat ze vooral nieuwsgierig moe ten zijn. Zo kweek je begrip, hoop ik ZEEUWS-VLAANDEREN 33 W1 /MAKELAARDIJ M WESTEINDE in de ogen van anderen een dom me vraag stelt, of kijk meer om naar je buurman. Maar het gaat ook om situaties op school zelf. Ik hoor in de docentenvergadering wel eens dat klas H3C een verve lende klas zou zijn. Het betreft echter slechts een paar vervelen de leerlingen. De meesten willen graag leren. Over één kam sche ren gesproken. Als ik dat in de klas vertel, begint zo'n onder werp te leven." Dat de realiteit anders is, weet Bernadette Ysebaert uit ervaring. „Toen ik getrouwd was met Ka- mal Ben Hameda werd ik gestalkt door de Libische geheime dienst. Onze telefoon werd afgeluisterd en onze computer gehackt. Dat had een enorme impact op ons ge zin. Mijn man schreef scherp en daarom stelden wij ons wel eens de vraag hoe ver hij daarin kon gaan. We hebben immers twee kinderen. Het recht op de vrij heid van meningsuiting was voor ons echter te belangrijk. Dat was ook de drijfveer van Evert. Hij kon zijn mond houden, maar vond het toch belangrijk zijn me ning te laten horen over wat in zijn ogen niet goed ging binnen de Pater Damiaan Parochie. Dit verhaal gaat echter helemaal niet over mij of over mijn geschiede nis maar het gaat over al die men sen die het nu nodig hebben. Charlie staat voor mij voor in vre de met elkaar praten en de dia loog aangaan." Een beeld van afgelopen zondag tijdens de mars in Parijs staat haar nog helder voor de geest. „Voor mij liepen een vader, een moeder en een meisje van een jaar of zes. Op haar rug stond 'Je Suis Charlie' met daaronder 'Je Suis Juive' (Ik ben Jodin). Dat vind ik mooi." Haar (financiële) situatie was al weinig rooskleurig. Drie maan den geleden bleek tot overmaat van ramp dat de 58-jarige onge neeslijk ziek is. Zij heeft nog enke le maanden te leven. Riepsaame verkeerde in de veronderstelling over een uitvaartverzekering te beschikken, maar dat bleek een misverstand. Haar laatste maan den worden nu nog zwaarder door de wetenschap dat ze haar kinderen zou moeten belasten met de kosten van een uitvaart. Die zouden zij niet kunnen dra gen, geeft Riepsaame op de face bookpagina aan. In een emotioneel betoog roept de zieke moeder op om geld te storten op een door dochter Pris cilla beheerd rekeningnummer. 'Zodat ik een normale en fatsoen lijke begrafenis kan krijgen', want haar schrikbeeld is een begrafenis van gemeentewege, 'in alle stilte, zonder kinderen, familie en vrien den. Geen kennisgeving, geen dienst, geen bloemen, helemaal niets'. Navraag leert dat het zover niet hoeft te komen. Zeeuwse gemeen ten bieden erfgenamen, bloed- en aanverwanten de kans bijzondere bijstand aan te vragen als zij niet genoeg geld hebben voor een uit vaart. Voor gehuwden en partners is een lening mogelijk. De schen king of lening moet worden aan gevraagd in de gemeente waar de nabestaande woont. Voor het begraven van gemeente wege, als de nabestaanden niet kunnen of willen betalen, is de woonplaats van de overledene be palend. In het geval van Elly is dat Hulst. In Hulst wordt altijd geko zen voor crematie, omdat dit het goedkoopst is. Elke gemeente heeft haar eigen beleid; zo kiest Terneuzen voor begraven en laat Vlissingen de keus aan de nabe staanden. Als die de sobere uit vaart toch iets willen aankleden, is dat op eigen kosten mogelijk, geven de gemeenten aan. In Zeeland zijn meerdere uitvaart ondernemers die budgetuitvaar ten aanbieden. De website www. zeeuwseuitvaartverzorging.nl bij voorbeeld biedt een sobere crema tie aan voor 2350 euro, en een be grafenis (exclusief grafkosten) voor 1650 euro. Keltische groep Windbroke in kerk Viermansformatie Windbro ke treedt morgen, zondag, op in het kerkje van Water landkerkje. De vierkoppige groep brengt Keltische mu ziek. Het optreden is de start van een tour van Wind broke langs Zeeuwse kerkge bouwen. Het concert begint om 15.00 uur. Toegang kost 10 euro. Tijdelijke afsluiting N61 richting tunnel De N61 tussen Hoek en de af slag Westerscheldetunnel is volgende week van dinsdag op woensdag afgesloten tus sen 20.00 en 5.00 uur. Er moet een verkeersportaal worden geplaatst. Verkeer van en naar de tunnel wordt omgeleid langs Hoek en de sluizen van Terneuzen. Actiegroep behoud dorp blijft feesten De actiegroep Doel 2020 die strijdt voor behoud van het door de Antwerpse haven bedreigde Scheldedorp, blijft feesten. Vandaag, zater dag, vanaf 18.00 uur wordt 2015 ingeluid met een nieuw jaarsreceptie in De Dooien aan de Engelsesteenweg 8 in Doel. Duo Rodriquez en Franceschini, met trekzak en draailier, treedt op. Cursus groeien in christelijk geloof De PKN-gemeente in Ter neuzen houdt vanaf 28 ja nuari een cursus 'groeien in het christelijk geloof. In acht of negen avonden ko men onderwerpen als 'het Onze Vader" en 'Geloven met een kruis' aan de orde. Aanvang telkens om 18.30 uur. Aanmelden bij smeetsjh@zeelandnet.nl. AARDENBURG Hohe Messe van Bach in Sint Baafs In de Sint Baafskerk is van daag, zaterdag, vanaf 20.00 uur de Hohe Messe van Bach te beluisteren. Een se lect gezelschap van instru mentalisten en vocalisten brengt deze compositie, waarin Bach alle genres op vocaal gebied heeft ver werkt. Kaarten zijn 35 euro, inclusief Meet Greet en re ceptie na afloop. Les van pe jwc -Ve suis, fU ES, li, novs sonties. 1/ons ^es. n~s som ZATERDAG 17 JANUARI 2015 Sfeervolle vrijstaande woning staande op een perceel van 400 m2 met 3 slaapkamers en een zonnige achtertuin Vraagprijs: 209.000 k.k www.makelaardijwesteinde.nl Bernadette Ysebaert, docente Frans, temidden van haar leerlingen, foto Mechteld Jansen Bernadette Ysebaert Bernadette Ysebaert door Ondine van der Vleuten HULST - Via een facebookpagina proberen om genoeg geld bij el kaar te krijgen voor een fatsoenlij ke begrafenis. Elly Riepsaame uit Kloosterzande greep afgelopen week onder meer via haar dochter Priscilla ten Hoor (facebook-pagina Pris ten Hoor) naar dit ongewone middel, omdat zij geen uitweg meer zag. Ongeneeslijk zieke Klooster- zandse begint actie om via Facebook geld voor begrafe nis bij elkaar te krijgen WATERLANDKERKJE HOEK DOEL TERNEUZEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 112