Jonkman blaast nieuw leven in De Jonkvrouw Oplossing lijkt in zicht voor conflict tussen ontwikkelaars in Terneuzen 66 Ook mijn kinderen worden sinds de aanslag nageroe pen. Dat doetje als moeder veel pijn 32 ZEEUWS-VLAANDEREN CHARLIE A L'ÉCOLE Docente Frans, moeder van twee half Arabische kinderen, voelt angst voor buitenlanders toenemen. Terneuzen in top-3 meldingen, maar schade door vuurwerk is minder Het gaat misschien wat ver om zijn terugkeer te scharen onder de rentrees van Johan Cruijff, Mi chael Schumacher of Lance Arm strong. Maar dat het wat losmaakt in Hulst, is zonneklaar. Want het was gelijk volle bak, vorige week zondag toen café De Jonkvrouw in Hulst de deuren voor het pu bliek opende. Gérard Jonkman maakte op 65-ja- rige leeftijd zijn rentree in het ho- recawereldje, in 'zijn' De Jonk vrouw. Hij is terug na ruim zeven jaar. „De verplichte beveiliging was de reden. Ik was daarom een paar maanden eerder, in september 2007, al gestopt met discotheek Champs. Ik ben ondernemer en zag het niet zitten de zeggen schap uit handen te geven. Zo'n beveiliger bepaalt of iemand wel of niet binnen mag komen. Met andere woorden: of hij goed of slecht is. Dat zag ik totaal niet zit ten. Een beveiliger kan niet mijn beleid overnemen." Jonkman denkt dat het positieve effect van beveiliging niet zo groot is. „Ik hoor wel eens: 'nu ge beuren er minder vervelende din gen tijdens het stappen in Hulst'. Dat lijkt misschien zo, omdat er ook minder cafés en dus mensen zijn. Vroeger, dan praat ik over 'de oude tijd', kwamen alle studen ten in het weekend terug naar huis. Vrijdagavond was een soort meetpoint. Iedereen dook het ca fé in om bij te kletsen. Jeugd uit Clinge, Sint Jansteen, Stekene noem het maar op, kwam naar Hulst. Dat had een aanzuigende werking. Door het sluiten van dis cotheken en cafés is dit behoorlijk teruggelopen." Nu De Jonkvrouw weer open is, valt er weer meer te kiezen. Toch lijkt het niet logisch om als 65-ja- rige weer een café te beginnen. „Er zijn meerdere redenen voor", legt Jonkman uit. „Het pand is van ons, maar de markt is nu niet zo dat je het even verkoopt. Het stond sinds februari leeg en écht: een leeg pand gaat er gewoon aan. De deur kon niet eens meer open, omdat de vloer omhoog was geko men. Maar mijn vrienden misten ook een tent als De Jonkvrouw. Mannen kunnen naar elk café. Als er maar bier is. Bij vrouwen ligt dat anders. Die willen graag klet sen en een lekkere wijn drinken. En vaak bepaalt de vrouw wat er gebeurt, hè." Jonkman is weer net zo gedreven als vroeger: „Ik heb zeven jaar kunnen uitrusten, haha! Ik voel me fit en heb de behoefte het ont stane gat te dichten. De spirit heb ik nog steeds. Ik kan wel thuis op de bank zitten treuren over het aantal gesloten cafés in Hulst, maar ik kan er ook zelf de schou ders onder zetten. Ik ga trouwens niet zelf meer achter de bar staan. Ik geef vooral sturing." GOES - Voor Bernadette Ysebaert komen door de bloedige aanval op het satirische tijdschrift Char lie Hebdo vorige week woensdag in Parijs een aantal levensgebeur tenissen samen. Met die gebeurte nissen in haar hoofd liep de do cente Frans van het Ostrea Ly ceum in Goes afgelopen zondag mee in de grote protestmars in Pa rijs. Die herinnerde haar aan het leven met haar ex-man en schrijver Ka- mal Ben Hameda met wie ze twee half Arabische kinderen heeft. Hij vluchtte uit zijn geboor teland Libië voor het regime van de dictator Kadaffi, omdat hij in zijn boeken scherp schreef over het Libische regime. Kamal stond op de dodenlijst. De aanslag herinnert haar ook aan haar vorig jaar overleden tweede echtgenoot Evert Wagter. Wagter werd een jaar eerder als di rigent en organist door het Goese parochiebestuur ontslagen, mede omdat hij voor zijn mening uit kwam. Wagter was het niet eens met de procedures rondom de vor ming van de nieuwe Pater Dami- aan Parochie. „Beide mannen stonden voor de vrijheid van me ningsuiting en zijn hiervoor ge straft." Als docente Frans op het Ostrea Lyceum in Goes probeert Yse baert haar driehonderd leerlingen de nuancering bij te brengen door niet alle moslims over één kam te scheren. „Wij lopen in Zeeland aan tegen het racisme van de autochtone be volking. Zij hebben angst voor buitenlanders. Ik ben bang dat dit door de aanslag alleen nog maar wordt versterkt. Ook mijn kinde ren Farah en Nour worden sinds de aanslag nageroepen. Dat doet je als moeder veel pijn." Ze heeft er daarom best wat moei te mee dat iedereen nu opeens dweept met 'Je Suis Charlie'. „De tolerantie is al lang weg in dit land en dus ook in Zeeland. Mijn kinderen hebben daarom bewust mijn achternaam. De reden is na tuurlijk verkeerd maar anders krij gen ze moeite met solliciteren. Dat is de keiharde realiteit in dit land." Bernadette Ysebaert gebruikt als docente Frans op het Ostrea Ly ceum de aanslag als extra motiva tie om haar leerlingen aan te moe digen Frans te leren en de Franse cultuur beter te begrijpen. De 'les van de dag' spreekt boekdelen. Je suis, Tu es, II est, Nous Sommes, Vous Etes, lis Sont Charlie. „Als de leerlingen naar de uitzendin gen kijken, pakken ze gelijk wat Frans mee. Dat is voor een docen- te Frans natuurlijk altijd handig." Ze praat met haar leerlingen tij dens de lessen ook regelmatig over de aanslag en de gevolgen daarvan voor de moslimgemeenschap. Op het 'vooral' witte Ostrea Lyceum is dat best lastig. „Hun referentieka der is minder, omdat er vrijwel geen moslimkinderen op school zit ten. Ik moet dus helemaal aan de basis beginnen door ze uit te leg gen waarom moslims een afbeel ding van de profeet vervelend vin den. Ik zou zelf nooit een dergelij ke afbeelding plaatsen, maar ik keur het ook niet af." Ze probeert vooral meer begrip te kweken. „Ik ben heel bang voor po larisatie. Tegen de kinderen zeg ik dat ze vooral nieuwsgierig moeten zijn. Op het moment dat ik ze ver tel dat ik twee half Arabische kinde ren heb en ik ze mijn motieven uit leg om mee te lopen in Parijs, be ginnen ze het te begrijpen. Het zijn intense lessen, dat kan ik je gerust vertellen." De oproep aan de moslimgemeen schap om zelf een protestmars te houden om hun afkeer van de aan slag te laten blijken, vindt Berna dette kortzichtig. „Gingen katholie ken massaal de straat op om te pro testeren tegen het misbruik van kinderen?", reageert ze. „Dat ge beurde ook niet. Het gaat erom dat gestopt moet worden met alle mos lims over één kam te scheren. Ik ben echter heel bang dat we door de aanslag verder van elkaar afko men te staan. Charlie staat daarom voor mij symbool voor de dialoog om vrede. Dat was ook de pacifisti sche gedachte die ten grondslag lag aan de oprichting van Charlie Heb do." Bernadette waakt ervoor in haar lessen te grote woorden te spreken. „Ik begin mijn lessen altijd met het aansteken van een kaarsje als teken van rust. Ik vertel de leerlingen al tijd om klein te beginnen. Heb meer oog voor elkaar, stop met het pesten van een mede-leerling die Dat zei burgemeester Jan Lonink in de vergadering van de raads commissie Bestuur en Middelen. „Ik kan nog geen exacte bedragen noemen, maar het is minder dan andere jaren. Ook de overlast op oudjaarsdag was overdag aanmer kelijk minder, vanwege de regel dat er pas na 18.00 uur vuurwerk mocht worden afgestoken", aldus Lonink. Bij het Meldpunt Vuurwerkover last kwamen 350 klachten bin nen. In de lijst van GroenLinks staat Terneuzen in de top-3 van Nederland als het om overlast gaat. „Wij weten niet hoe objec tief die lijst tot stand is gekomen en hoe goed die is gemeten, maar het is niet zo dat wij van andere meldpunten meer klachten heb ben gekregen dan anders." Lonink verwacht dat voor ko mend jaar de discussie hoe om te gaan met vuurwerk snel zal op laaien, vooral door de gebeurtenis sen in Alkmaar, maar ook vanwe ge de afgebrande kerk in Hoek. Ontwikkelaar CBRE van het ski halcomplex enerzijds en de initia tiefnemers van het plan Kennedy- laan-West stonden lang met de koppen tegenover elkaar. Ze za gen elkaar puur en alleen als con currenten. Geen van beide plan nen kwam daardoor een stap ver der. Aannemingsbedrijf Van der Poel die betrokken is bij Kenne- dylaan-West, heeft het initiatief genomen om de vicieuze cirkel te doorbreken. Directeur Kees de Regt van Van der Poel bevestigt dat CBRE aan de ene kant en bouwleverancier De Hoop (eigenaar van grond aan de Kennedylaan-West) en Van der Poel aan de andere kant met elkaar praten. De Regt: „We zijn er een heel eind uit. Ik zie het po sitief in." Het lijkt hem niet han dig nu meer te zeggen. Ontwikkelaar Lafoma van Nico Boussen zit niet bij het overleg, maar, laat Boussen vanaf zijn va kantieadres weten, 'wij zijn zeker nog bij Kennedylaan-West betrok ken'. „We hebben er immers ook al genoeg in geïnvesteerd." De procedures moeten nog wor den doorlopen. De Regt steekt zijn hand er niet voor in het vuur, maar heeft goede hoop dat begin 2016 Kennedylaan-West eindelijk van de grond kan komen. De Aldi en Agrimarkt krijgen er een plek je, is al langer bekend. Het is vol gens De Regt de bedoeling dat er ook een bovenregionale trekker komt waarvoor mensen naar Ter neuzen komen. Tolerantie is al lang uit beeld' door Bob Maes HULST - Gérard Jonkman is 65 jaar, maar heeft 'gewoon' weer een café in Hulst. „Ik heb zeven jaar kunnen ontspannen." door Frank van Cooten Bernadette Ysebaert Gérard Jonkman is weer net zo gedreven als vroeger: „Ik voel me fit en heb de behoefte het ontstane gat te dichten." foto Camile Schelstraete door Raymond de Frel TERNEUZEN - Uit een landelijke in ventarisatie van vuurwerkoverlast door GroenLinks mag dan wel naar voren komen dat het in Terneuzen rond de jaarwisseling bar en boos was met harde knallen, maar de daadwerkelijke schade tijdens de jaarwisseling was minder dan voor gaande jaren. door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Een doorbraak lijkt aanstaande voor twee grote projec ten in Terneuzen: voor de verdere invulling van het skihalcomplex in de Koegorspolder en de ontwikke ling van grootschalige detailhandel en ruim veertig appartementen aan de Kennedylaan-West bij de binnenstad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 111