Zelfstandig wonen doe je samen met buren CU wil helderheid over dienstregeling bussen Octho ondanks verlies toch financieel gezond 34 BEVELANDEN en THOLEN 'Het bosje bloemen hebben ze netjes in een vaas gezet' Italiaanse televisie filmt in Stavenisse Voor de gemiddelde jongere die op zichzelf gaat wonen, zijn dit niet de allermoeilijkste vragen. Maar voor leerlingen die praktijk onderwijs hebben gevolgd, kun nen dit wél lastige kwesties zijn. Om deze jongeren, die vaak kam pen met leerachterstand en/of ge dragsproblemen, beter op een zelf standig leven voor te bereiden, heeft het Calvijn College in Krab- bendijkeeen woontraining in het praktijkonderwijs opgenomen. Je buurman goed kunnen aanspre ken voor een kopje suiker of een andere hulpvraag, is voor deze groep die moeite heeft met zelf standigheid belangrijker dan voor leeftijdsgenoten. Reden dat hier in de woontraining ruim aan dacht aan wordt gegeven. Het project is in 2013 als proef be gonnen, vertelt woontrainer Fre- derik Dekker. „In het derde jaar KRABBENDIJKE - Op de tafels in het restaurant van zorgcentrum Nieu- lande staan schalen met gevulde eitjes en andere hapjes. „Deze din getjes heb ik gemaakt", wijst Ju- rian Bouwman (14) uit Ooster- land. „Wat voor blaadjes het zijn weet ik niet precies, maar dat an dere is ananas en onderop zit kip, die ik zelf heb gebakken." Jurian wil graag, net als z'n vader en oom vrachtwagenchauffeur krijgen de leerlingen twee uur per week woontraining. Het eer ste half jaar in de praktijk, met gastlessen van onder andere poli tie en brandweer. De tweede helft vindt plaats in een echte wo ning." In dit huurhuis van R&B Wonen aan de Nieukerckestraat worden. Kip bakken heeft daar niet veel mee te maken, maar als hij ooit op zichzelf gaat wonen, kan hij het nu wel. „Ik heb nog in het huis gewoond, maar wel de praktijk op school gekregen. Voor al toen de brandweer kwam was het leuk. We mochten zelf vlam in de pan doven", lacht hij. Dennis van Loo (17) uit Sint-Anna- land heeft de praktijk er al op zit ten. „De wc schoonmaken, dat leren ze in de praktijk hoe je bij voorbeeld je huis schoonmaakt. Gisteren werden de buren van de woning uitgenodigd voor een brunch bij zorgcentrum Nieulan- de. Het feestelijke maal was voor een groot deel door de leerlingen zelf bereid. Behalve de buren, wa- vond ik echt niet leuk. Maar het is wel goed dat je weet hoe 't moet." Verder heeft hij veel opgestoken over dingen als verzekeringen. „Daar had ik eerst geen idee van." Verderop aan zijn tafel zit Christi ne Boogerd, buurvrouw van de 'leerwoning'. „Ik ben al een keer op visite geweest en alles was echt heel netjes aan kant. En de bloemen die ik meebracht, wer den netjes in de vaas gezet." ren ook de leden van het 'sociaal team' van Krabbendijke uitgeno digd. Dit team is een initiatief van de gemeente Reimerswaal met vertegenwoordigers van maat schappelijke organisaties, zoals zorgaanbieders en kerken. Doel is om verbindingen te leg gen en zo te zorgen dat burgers minder snel zijn aangewezen op allerlei voorzieningen. Ook het Calvijn College maakt deel uit van het sociaal team. Zo gaan de leerlingen van het woonproject in de toekomst op visite bij eenzame mensen. Deze adressen worden weer aangeleverd door de kerken. „Een positieve verandering in de samenleving", vond burgemees ter Jan Huisman. „Leren en hel pen wordt hier gecombineerd." De waarde van de woontraining is ook buiten Krabbendijke opge merkt. Het initiatief won onlangs de provinciale onderwijsprijs en gaat nu op voor de landelijke titel. Raadslid Bram van de Sande zegt dat het lastig is om een totaal beeld te krijgen. Hij hoopt dat het college dat kan verschaffen. Hij heeft al wel signalen gekregen dat het er voor Oud-Vossemeer sterk op achteruit gaat. In dat dorp zou in de avonduren en het weekend geen bus meer komen. „Het ligt natuurlijk ook voor de hand dat het er in zijn algemeenheid niet op vooruit zal gaan, gezien de be zuinigingen", aldus Van de Sande. Hij wil ook duidelijkheid over het voortbestaan van de buurtbus An na Jacobapolder. „Die kan ik niet meer vinden in de dienstregeling. Het zou een gemis zijn als deze voorziening verdwijnt." De CU wil ook van het college we ten of de gemeente betrokken is geweest bij de totstandkoming van de nieuwe dienstregeling en, zo ja, wat er vanuit Tholen is inge bracht. STAVENISSE - De Italiaanse televi sie komt maandag opnames ma ken in de haven van Stavenisse. RAI3, het derde net van de publie ke omroep, maakt deze opnames voor de documentairereeks 'II fu- turo gia qui', wat zoveel bete kent als 'De toekomst is er al'. Het gaat om documentaires over de ecologische problemen van de ze tijd. Eén aflevering gaat over verstandig watermanagement, met Nederland als voorbeeld. De Watersnoodramp vormt het uit gangspunt van deze documentai re. Om die reden wordt gefilmd in Stavenisse. De opnames begin nen rond negen uur 's ochtends. Het verlies is volgens Octho, waar de acht openbare scholen in de ge meente onder vallen, een gevolg van de bewuste keuze om vier jaar lang fors te investeren in de kwaliteit van het onderwijs. Ook voor de komende jaren moet vol gens Octho rekening worden ge houden met negatieve resultaten. De tekorten zullen worden ge dekt door geld uit de algemene re serve te halen. Burgemeester en wethouders van Tholen vinden dat acceptabel, zo schrijven ze in een voorstel aan de gemeente raad. De algemene reserve be draagt zo'n 2,3 miljoen euro. Dat is ruim voldoende om de negatie ve resultaten van de komende ja ren mee te compenseren. Het verwachte verlies over 2015 valt overigens nog wel wat zwaar der uit dan eerder in de meerja renbegroting was voorspeld. Dat komt onder meer door dalende leerlingaantallen, waardoor Oc tho minder geld krijgt. Leerlingen van het praktijkonderwijs, burgemeester Jan Huisman, mensen van het sociaal team en buren van de praktijkwoning genoten samen van de brunch, foto Mechteld Jansen door Joeri Wisse KRABBENDIJKE - Hoe verwelkom je de buren als je ergens komt wo nen? Wat kun je ze wel vragen en wat juist niet? En als de buren een keer op visite komen, wanneer bied je ze dan eigenlijk voor een tweede keer wat te drinken aan? door Rob Paardekam THOLEN - De Christenunie in Tho- len wil dat burgemeester en wet houders inzichtelijk maken welke verslechteringen en verbeteringen de nieuwe dienstregeling betekent voor het openbaar vervoer op Tho- len. De fractie heeft daarom schrif telijke vragen gesteld. door Rob Paardekam THOLEN - De Stichting Openbaar Primair Onderwijs Tholen (Octho) verwacht over 2015 een negatief resultaat van 153.000 euro. Toch is de organisatie naar eigen zeggen fi nancieel gezond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 104