VS.V.:\ voor kapotte longen Nieuw griepvirus slaat hard toe met longontstekingen 24 Maanden 50% korting en de Apple iPhone 4s twv €399.- BINNENLAND 9 OM: Jos van Rey liet zich voor een ton omkopen van £40;- voor Bestel snel op: www.vodafone.nl/pzc ^"£1 ükskJA „Er zijn aanwijzingen dat het mis gaat in de communicatie tussen cellen", aldus onderzoeker Rein- oud Gosens van de Rijksuniversi teit Groningen. Groeifactoren zit ten net buiten een cel. Om de groei van nieuw weefsel in gang te zetten, moeten ze een seintje geven aan de celkern. De longcel len van COPD-patiënten zijn niet meer goed in staat om dat signaal door te geven aan de celkern. De onderzoekers werken aan twee mogelijke oplossingen voor kapotte longen: een experimen teel medicijn en stamcellen. Het medicijn moet er voor zorgen dat het signaal van groeifactoren de juiste weg aflegt in cellen. De stamcellen worden gebruikt om dat die uit zichzelf groeifactoren produceren. De stamcellen wor den geïnjecteerd in de bloedbaan. Onderzoek naar longherstel staat nog in de kinderschoenen, zegt Gosens. „Maar we moeten ook eer lijk zijn: genezing van COPD is op de korte termijn nog niet haal baar." Dit onderzoek duurt vier jaar. Daarna is nog meer onder zoek nodig. Het experimenteel medicijn dat in de studie wordt gebruikt, komt niet op korte ter mijn beschikbaar voor patiënten. Longafdelingen van ziekenhuizen zijn vaak vol, huisartsen zien meer grieppatiënten en de klach ten zijn ernstiger dan bij een ge woon griepje. Dat constateert het Nederlands zorginstituut Nivel. Carl Koppen- schaar van de Grote Griepmeting, die wekelijks grieprapportages krijgt van 17.000 Nederlanders, be vestigt het beeld. Oorzaak is dat de aard van het griepvirus H3N2 sinds april afwijkt van het ge bruikelijke virus. Daardoor biedt ook de griepvaccinatie van afgelo pen najaar onvoldoende afweer. Per 100.000 65-plussers hebben nu 86 mensen een longontste king. Vorig jaar waren dat er half januari minder dan 40. Van elke 100.000 Nederlanders hebben er 140 griep, vorig jaar waren dat er 60. Longartsen spreken van een vroege griepgolf. Wellicht staan we pas aan het begin van een échte griepgolf Epidemioloog Gé Donker van het Nivel: „De cijfers komen naar vo ren uit de rapportages van veertig praktijken die we wekelijks krij gen. Ik ben huisarts in het me disch centrum in Hoogeveen. Daar komen meer patiënten met griep, ze zijn er zieker van dan an ders en de klachten - zoals ernsti ge hoestbuien - houden langer aan." Longartsen spreken van een vroe gere piek in de griepgolf. Koppen- schaar sluit niet uit dat we pas aan het begin staan van een échte griepgolf. „Meestal piekt de griep eind januari, enkele weken na de kerstvakantie, als de winter door zet en de kinderen elkaar op school aansteken. Vanuit zieken huizen krijgen we berichten dat relatief veel patiënten geïsoleerd moeten worden behandeld, vanwege besmettingsgevaar. Op sommige plaatsen, zoals in Goes, is het operatieprogramma inge krompen, omdat te veel bedden in beslag worden genomen door mensen met een longaandoe ning." Bij ernstig zieke patiënten, die ook andere ziektes hebben zoals een chronische luchtwegaandoe ning, reuma of diabetes, treedt bij een longontsteking ernstige ver zwakking op en is opname op de intensive care noodzakelijk. In het vaccinatieprogramma voor komend najaar is rekening ge houden met de nieuwe virusva riant. ROTTERDAM - Oud-VVD-wethou der van Roermond Jos van Rey heeft zich voor ruim 97.000 euro laten omkopen door zijn vriend en projectontwikkelaar Piet van Pol. Onder meer bezoekjes aan vastgoedbeurzen, voetbalwedstrij den en het vakantiehuis van Van Pol in Frankrijk werden voor hem betaald, staat in de aanklacht van het Openbaar Ministerie (OM). Volgens de beschuldigingen kreeg Van Pol in ruil voor de reisjes een voorkeursbehandeling. Van Rey wordt behalve corruptie ook ver kiezingsfraude en witwassen van 175.000 euro ten laste gelegd. Voor het eerst wordt duidelijk dat hij ook smeergeld zou hebben aangenomen van anderen. De verkiezingsfraude gaat om het ronselen van tientallen stemmen voor de Roermondse gemeente raad, de Tweede Kamer en Provin ciale Staten tussen 2010 en 2012. De strafzaak tegen Jos van Rey, Piet van Pol en de medeverdachte Roermondse ex-wethouder Til- man Schreurs begint volgende week bij de rechtbank in Rotter dam. Speciale aanbieding van Vodafone voor de lezers van deze krant Nu nog verder in prijs verlaagd! Vodafone Voordeel Web VRIJDAG 16 JANUARI 2015 3 Waarom herstellen kapotte lon gen van COPD-patiënten niet? 4 Waar richt het onderzoek zich op? 5 Is er snel zicht op een geneesmid del voor COPD? door Paulus Smits UTRECHT - Het griepvirus dat al zes weken voor een 'milde epidemie' zorgt, slaat nu hard toe, met veel meer complicaties dan in andere ja ren. Zo is het aantal longontstekin gen meer dan verdubbeld ten op zichte van vorig jaar rond deze tijd. I Oud-wethouder Jos van Rey foto HH €20. SMS NTERNET VOOR TOESTEL 180MIN 120SMS 240MIN 180SMS 360MIN 240SMS 300MB £40> €20.- 60.- 400MB £451- C22.50 €0.- 400MB £551- C27.50 60.- Ander toestel of goedkoper abonnement? Kijk op de website! Voor vragen en meer informatie bel: 0900-0603 <e 0,45 per gesprek) Een actieabonnement heeft een contractduur van 2 jaar. De aansluitkosten bedragen €30,- en de bezorgkosten zijn gratis. Actie geldig tot minimaal 31-01-2015 en alleen online verkrijgbaar. Typ-, druk- of zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9