Mogelijk twee remedies Dikke dieren in de dierentuin op dieet FZC Volgens een telling van de FNV zijn er al ruim 9000 banen weg in de thuiszorg. Dat kunnen er snel meer worden. ZOETERMEER - FNV Zorg en Wel zijn houdt op de site ontslagenin- dezorg.nl bij hoeveel banen in de zorg verloren zijn gegaan. Giste ren stond de teller op 9002 in de thuiszorg en de huishoudelijke hulp. Volgens bestuurder Lilian Marijnissen van FNV Zorg en Welzijn gaat het om 'onomstre den cijfers'. „Op onze website pu bliceren we alleen maar de cijfers die door de instellingen zelf zijn gepubliceerd." Aan de 9002 banen kunnen er bin nenkort weer 360 worden toege voegd. ZuidZorg uit Veldhoven is bereid 80 procent van de 1.800 thuishulpen over te nemen die verloren gaan bij het faillissement van de huishoudelijke tak van Pantein-Vivent. „Voor de overige 20 procent is geen plaats, althans niet in vaste dienst", zegt Karim Skalli van FNV Zorg en Welzijn. „Een deel van hen zal wellicht als flexkracht aan de slag gaan: alfa hulp of met een urencontract." Skalli heeft vandaag een gesprek heeft met ZuidZorg. Voor CDA-wethouder René Pe ters uit Oss is het nog maar de vraag of zijn gemeente in zal gaan op het voorstel van ZuidZorg. „We zijn in nu gesprek met de acht andere zorgaanbieders die in onze gemeente actief zijn." Peters is zich de afgelopen weken naar ei gen zeggen 'te pletter geschrok ken'. „We hadden geen signaal dat er iets helemaal verkeerd zat bij Pantein." Pas vorige week werd de wethou der uit Oss op de hoogte gesteld dat Pantein-Vivent op 20 novem ber faillissement had aangevraagd en dat er op 24 november een stil le bewindvoerder was aangewe zen. Die moest onderzoeken hoe het faillissement het beste kon worden afgehandeld, met zo wei nig mogelijk gevolgen voor de cliënten en medewerkers. In ieder geval heeft curator Dix gegaran deerd dat de zorg die de mensen krijgen gegarandeerd is tot 1 fe bruari. „Wij hebben dat ook aan alle 2500 cliënten van Pantein in Oss gemeld. Maar er blijft veel on zekerheid bij de cliënten en bij de medewerkers. Vooral bij die laat- sten: eerst moesten ze salaris inle veren en nu dreigen ze alsnog hun werk te verliezen." Op de website van FNV Zorg en Welzijn wordt duidelijk dat het overal in het land ontslagen re gent. Banen verdwijnen bij bos jes. „We houden ons hart vast. Het is wachten op de volgende aankondiging van nieuwe reorga nisaties", zegt Lilian Marijnissen. „We horen van heel veel instellin gen dat het slecht gaat. Daar reage ren we niet altijd op. Want je ziet ook af en toe dat er organisaties zijn die de zaak slechter voorstel len dan die in het echt is." vragen over herstel van longweefsel COPD is een ongeneeslijke longziekte. Het is de verzamel naam voor chronische bronchitis en longemfyseem, waarbij de lon gen zijn beschadigd, waardoor ademen moeilijk is. Volgens het Longfonds, dat het nieuwe onder zoek financiert, hebben een half miljoen Nederlanders COPD. Elk jaar overlijden zesduizend patiën ten aan de ziekte. Kapot weefsel in ons lichaam herstelt gewoonlijk uit zichzelf. Dat gebeurt door eiwitten ('groei factoren') die in elke lichaamscel zitten. Die zetten kapot weefsel aan tot reparatie. Bij COPD blijft herstel uit. Het doel van het on derzoek is inzicht krijgen in de mechanismen en de haalbaarheid van experimentele therapieën. ARNHEM - Eén banaan is voor een aap gezond. Maar werp hem dagelijks tien bananen toe, en hij wordt dik. Soms zelfs gevaarlijk dik. Bezoekers van zoo's merken het niet op, maar dierentuin- dieren kampen, net als men sen en huisdieren, steeds va ker met overgewicht. „Het valt ook nauwelijks te zien als een olifant 500 kilo te zwaar is. Maar er zijn wel degelijk ge zondheidsrisico's: overbelas ting van de gewrichten en dia betes", zegt Tjalling Huisman van Hogeschool VHL in Velp. Hij is een van de organisato ren van een conferentie over dit probleem. Voedingsex perts van tientallen Europese dierentuinen buigen zich vol gende week in de Arnhemse Burgers' Zoo over diëten voor te dikke dieren. Overgewicht is vooral een pro bleem voor mensapen, katach- tigen en olifanten, weet Huis man. Volgens hem krijgen mensapen in Nederlandse diergaardes vrijwel geen fruit meer. „Er zit te veel suiker in." Belangrijkste oorzaken van on gewenste gewichtstoename bij dierentuindieren zijn fruit en krachtvoer. Hoewel Neder landse zoo's beter scoren dan de gemiddelde Europese die rentuin, komt overgewicht ook hier voor, zegt Huisman. Mensapen staan op een dieet van groenten, takken en blade ren. Het besef dat je dieren niet te veel fruit moet voeren is, zegt hij, nog niet tot alle uit hoeken van Europa doorge drongen. Vooral in Oost-Euro pa moet de kennis over voe dingspatronen van diersoor ten worden bijgespijkerd. De European Zoo Nutrition Conference in Burgers' Zoo, van 22 tot en met 25 januari, gaat niet alleen over overge wicht bij zoogdieren, maar ook over de specifieke voe- dingseisen van andere dier soorten. „Een ongelooflijk complex vraagstuk", aldus de organisatoren. Bestel snel op pzc.nl/webwinkel 2.POWERPEAK HOMETRAINER TRENDY LINE Nu al 9000 banen weg in thuiszorg door Wilko Voordouw 360 ZuidZorg uit Veldhoven is bereid 80 procent van de 1800 thuishulpen over te nemen die verloren gaan bij Pantein-Vivent. Dat betekent dat 360 mensen hun werk verliezen. 5 De Rijksuniversiteit Groningen onderzoekt waarom beschadigde longen van mensen met COPD niet uit zichzelf herstellen, zoals ander kapot weefsel dat wel doet. door Marieke Serruys ■I Wat is COPD? Waarom dit onderzoek? Ee orang-oetan met overgewicht in de Regunan Zoo in Jakarta, Indonesië. Hij eet een ijsje dat een bezoeker over de omheining heeft gegooid. Dat is in de meeste dierentuinen verboden. foto Tri Saputro/HH Bestel alle Powerpeak fitnessapparaten op pzc.nl/webwinkel Elders €239™ Lezersprijs 199,00 Fitnessapparatuur voor thuis wordt met de dag populairder. Lichaamsbeweging op één vierkante meter. Thuis fitness heeft vele voordelen boven de sportschool. Zo hoeft u niet naar buiten en kunt u trainen op ieder gewenst moment van de dag. Geen lange wachtrijen meer. Een fitnessapparaat bij u thuis is tijdbesparend en biedt veel privacy. 1.POWERPEAK LOOPBAND SLIM LINE Elders €699,™ Lezersprijs 599,™

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8