Nieuw wifinetwerk; scholieren uit hun dak Expositie Fishing for Litter in Bio Base PvdA Hulst verwerpt wijzigingen openbaar vervoer in de regio 66 In de pauzes loopt iedereen door elkaar. Nieuwtjes uitwisselen, wat bijkletsen 28 ZEEUWS-VLAANDEREN DE HOEKSE RAKKERS Weinig Zeeuws-Vlaamse dorpen hebben zo'n actieve dorpsclub als Hoek en dat al een halve eeuw. bin n9n uit HULST - Met de feestelijke inge bruikname van een nieuw wifi netwerk, is sinds gisteren het nieuwe iet-systeem van het Rey- naertcollege in Hulst compleet. Docenten, maar vooral de scholie ren kunnen hun lol niet op. Aangezien de Rabobank flink heeft meebetaald aan het wifinet werk, mocht Caro Dehulsters (di rectielid Rabobank Zeeuws-Vlaan- deren) samen met Piet de Witte (voorzitter college van bestuur van de school) het systeem in wer king stellen. Voor dit heuglijk feit was eigenhandig een 'aftel-film pje' gemaakt en er werd dan ook hardop van tien tot het moment suprème afgeteld door alle aanwe zigen in de aula van de locatie Zoutestraat. Zien docenten het nieuwe wifi netwerk vooral als een stap rich ting vernieuwend onderwijs (want internet, met alle mogelijk heden van dien, is nu in alle loka len voorhanden en niet alleen in de computerlokalen) de scholie ren hebben nu veel makkelijker toegang tot sociale media, zoals Facebook en Twitter. „Maar", zegt De Witte, „de regels over het ge bruik van smartphones in de klas sen blijven wel gelden. Mag niet!" - In Bio Base werd gisteren de af trap gegeven van de expositie Fis- hing for Litter van KIMO. Deze or ganisatie zet zich op Europees ni veau namens meer dan 160 kust- gemeenten in voor een schonere zee. Doelstelling van KIMO is om zeeën in een goede conditie door te geven aan komende generaties, onderstreepte KIMO-secretaris Bert Veerman. De rondreizende tentoonstelling is daarin een middel. Tot half maart is de expositie te bezoeken in Bio Base. HOEK - Het is iets om jaloers op te worden. Elsa van Hermon, al ja ren interim-bestuurslid van stich ting de Hoekse Rakkers, wil ook niet overdrijven. Maar toch. „Ik denk", zegt ze in alle bescheiden heid, „dat wel driekwart van de bewoners van Hoek vroeger of nu iets te maken heeft (gehad) met de Hoekse Rakkers." Het is donderdagochtend. Elsa heeft het dorpshuis bij de molen net geopend. Op steenworp af stand wordt gewerkt aan de sloop van de muren van de 1 januari ver brande Protestantse kerk. Dit is hartje Hoek. Op het sloopwerk na de rust zelve. „Moet je hier op dinsdagavond ko men", maakt Elsa een uitnodi gend gebaar in één van de zalen van het dorpshuis. „De hobby club is er dan actief. Ook zijn er dan zumbalessen. In de pauzes loopt iedereen door elkaar. Nieuw tjes uitwisselen, wat bijkletsen." Hoek leeft hier. Netty Bravenboer schuift ook aan. Ze heeft het druk. Ze zit vol in een verhuizing, van het Belgische Watervliet terug naar Hoek, na achtentwintig jaar. België is niet het beloofde land gebleken. Ze keert met liefde, met haar echtge noot John Bravenboer, terug in Hoek, en daarmee ook naar - wat je kunt noemen - 'haar' Hoekse Rakkers. Want Netty stond aan de wieg van de actieve dorpsclub. Ze kwam in 1964 met John in Hoek wonen. De economie was boo ming. Bij Terneuzen waren nieu we sluizen in aanbouw. John werkte daaraan mee. „Toen wij hier kwamen wonen uit de Rand stad, vond ik Hoek zo doods", neemt Netty geen blad voor de mond. „Ik had als jeugdleidster ge werkt en hier was niks te doen voor kinderen. Mijn man zei: 'Pro beer het gewoon." De Hoekse Rakkers waren gebo ren, met 15 januari 1965 als offi ciële geboortedatum. Netty liet, heel slim, kinderen zelf de naam verzinnen. Niet één kind, maar meerderen vonden die het leukst. Elsa staat er niet van te kijken. „Rakkers is echt een naam uit de jaren zestig, een beetje ondeu gend." Knutselen, spelletjes spelen, een judoclub, fotografie, danslessen vanaf achttien jaar, en, heeft Elsa in de Krantenbank Zeeland gevon den, 'Nieuw in Hoek: beatavond- jes' (dus met popmuziek). „Kinde ren lekker zoet houden", vat Net ty samen wat de Hoekse Rakkers de eerste jaren vooral deden. Aller eerst in een lokaal van de openba re lagere school. „Met het oprui men was dat onhandig." Het eer ste 'eigen' onderkomen was een inmiddels afgebroken, leegstaand café achter de supermarkt. „Over al stonden emmers, zo lekte het daar." Hoek sloot de Hoekse Rakkers snel in zijn armen. Neem de finan ciering van het tweede, echt ei gen onderkomen, een grote bouw keet. Dat was in 1967. Netty ver telt dat haar man alle middenstan ders afging om een lening te krij gen. „En dat lukte. Voor 10.000 gulden - een enorm bedrag in die tijd- hebben we een bouwkeet ge kocht in Hellevoetsluis. We gin gen er met vijf, zes man heen. We konden bij mijn moeder in Heke lingen overnachten. In twee of drie keer was alles over. Zo'n ac tie is op en top Hoek." Tot 1980 is de bouwkeet in bedrijf gebleven. De Hoekse Rakkers zit ten sindsdien met onder meer muziekvereniging ENZK in het dorpshuis bij de molen. De burge meester van Terneuzen opende begin 1980 de nieuwbouw. De da tum is gemakkelijk te vinden. „Verklap hem niet", vraagt Elsa, met het oog op de eerste grote Hoekse Kwis zaterdagavond; hét jubileum-event van de Hoekse Rakkers met honderd deelne mers. Netty Bravenboer is, bij wij ze van eerbetoon en nieuw wel kom, juryvoorzitter. Vanaf maart vervalt lijn 10 tussen Kloosterzande en Hulst. Die bus lijn wordt vooral gebruikt door scholieren. Als alternatief wordt lijn 610 geboden, die de passa giers langs Hengstdijk, Vogelwaar de en Terhole voert. De bus rijdt alleen in de wintermaanden. De PvdA vraagt zich af hoe gebrui kers de buslijn in de overige maanden kunnen gebruiken. „Mensen moeten vaker overstap pen en dat komt het gebruik van het openbaar vervoer niet ten goe de", schrijft raadslid Joris Wee- maes. „De kernen worden minder bereikbaar en dat is een trend die we als gemeente moeten tegen gaan." De haltetaxi wordt als alter natief voorgeschoteld, maar daar ziet de partij niets in. „Dan kan geen gebruik worden gemaakt van de ov-abonnementen. Dan komt het toch weer aan op de por temonnee van de burger."Ook voor ouderen die vaak de bus ne men voorziet de partij een groot probleem. Eerder deze week schreef ook de PvdA in Sluis al een brandbrief aan B en W. De sociaal-democra ten willen daar dat het college het heft in eigen hand neemt en mee gaat helpen bij het realiseren van fatsoenlijk openbaar vervoer. door Sheila van Doorsselaer De hemel voor mobieltjes en tabiets op het Reynaertcollege; een wifinet werk. foto Peter Nicolai door Raymond de Frel TERNEUZEN - Of de plastic wereld bol nu moet terugkeren in de Ter- neuzense binnenstad of moet blij ven staan als trekker bij Bio Base aan de rand van de stad, dat is van latere zorg. De problematiek van plastic afval in zee, die is eigenlijk veel belangrijker. Bijna heel Hoek heeft wel iets met de Rakkers door Harmen van der Werf Elsa van Hermon Opruimingsweken bij Binnenuit! Kortingen van 22 - 58% bij De Vlijt Bedden en De Jonge Hoek van Dijke meubelen. Wees er snel bij en kom langs! woonconcept door Bob Maes Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 561482 binnenuit.nl HULST - Net als in Sluis is de PvdA in Hulst kritisch over de wijzigin gen in het openbaar vervoer in Zeeuws-Vlaanderen. Vooral het schrappen van het traject Klooster- zande-Hulst is een pijnpunt. Dat schrijft de partij in een brief aan het college. De PvdA in Hulst wil dat de kernen ondanks de wijzigin gen in het openbaar ver voer bereikbaar blijven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 62