Het kalifaat als eindbestemming? 66 Als Charlie Hebdo miljoenen exemplaren drukt, profiteert het dan zelf ook niet? Korting op alle reizen! IN HET NIEUWS 5 Kras.nl/busreizen of bel 0900-9697,StP™ 239 269 444 554 574 574 644 644 744 t AMSTERDAM - Al meer dan 200.000 mensen wereldwijd heb ben hem ondertekend: een inter- netpetitie om Charlie Hebdo er toe te bewegen 60 miljoen exem plaren te laten drukken van num mer 1177. Het is de editie die nog werd uitgebracht vóórdat de ge broeders Kouachi met hun kalasj- nikovs een groot deel van de re dactie wegvaagden. Initiatiefnemer is Fransman Max Belmessieri, die de actie vorige week is begonnen. Hij vindt dat het inmiddels historische exem plaar voor iedereen beschikbaar zou moeten zijn en niet voor de kleine 60.000 mensen die hem nu in handen hebben. Een her druk van 60 miljoen zou fantas tisch zijn, maar mocht dat niet haalbaar blijken dan denkt hij dat er minstens 600.000 exemplaren bij zouden moeten komen. „Er zal nooit meer een nummer verschijnen dat is geschreven en getekend door Cabu, Wolinski, Tignous, Charb, Honoré, Maris en de anderen. Nummer 1177 zou moeten worden herdrukt opdat al le Fransen weten waarom zij hun leven hebben gegeven. Als een kind vraagt: 'Mama, wat is dat, vrijheid?' Dan moet zij hem dat exemplaar in de handen kunnen drukken", zo verklaart hij in een brief aan de media. Een paar dagen later is er nog een reden bijgekomen voor een her druk, vindt hij. „Een zwarte re den. Op eBay worden bedragen tot 100.000 euro gevraagd voor nummer 1177. Gelukkig heeft eBay deze biedingen inmiddels van de site gehaald, maar verko pers en geïnteresseerden zullen hun handel ongetwijfeld naar an dere veilingsites verplaatsen", al dus Belmessieri. Een snelle blik op eBay leert dat inderdaad tientallen, soms hon- derden en een enkele keer ook duizenden euro's worden ge vraagd voor een nummer van vori ge week. Kopers lijken er gemid deld zo'n 450 euro voor over te hebben, maar of ze allemaal even oprecht zijn is moeilijk te zeggen. Sommigen zitten nog slechts één of twee dagen op de site en het zou dus zomaar kunnen dat ze meebieden met een nep-account om de prijs op te drijven. Intussen staan nog steeds heel veel mensen in de rij om de nieuwste editie van Charlie Heb do, nummer 1178, te kunnen be machtigen. Met een oplage van 5 miljoen zal deze editie waarschijn lijk geen collector's item worden, maar historisch is hij in elk geval al wel. De Nederlandse boekhandels kon den weliswaar gisteren nog geen exemplaren leveren, maar wie niet langer wilde wachten had vol op kansen om te bieden op online veilingen als Marktplaats en eBay. Nederlanders met familie of vrien den in Frankrijk laten exemplaren van het Franse satirische tijd schrift in kleine - of grotere - aan tallen inslaan en verkopen ze ver volgens door. Wie meer vraagt dan de normale prijs, krijgt wel de wind van voren. 'Lapzwans die je bent. Dat je hier zo belachelijk veel geld aan wilt verdienen is op geen enkele manier goed te pra ten. Heb je soms ook een stukje baard van een van de terroristen van 9/11. Of misschien een knuf felbeertje uit MH17? Een veter uit de schoen van Theo van Gogh?' was een van de vele boze e-mails die verkoper Marcel uit Den Haag kreeg. Zijn achternaam geeft hij - vanwege de ophef- niet prijs. Hij had zes exemplaren uit Frankrijk te koop, bood ze aan voor 95 euro per stuk en heeft er uiteindelijk in totaal 550 euro voor gekregen. „Maar als Charlie Hebdo miljoe nen exemplaren drukt, profiteert het dan zelf ook niet van de situa tie?", vraagt hij zich retorisch af. Er zijn ook verkopers die zich om niet met Charlie Hebdo's op Marktplaats begeven, zoals Simon de Lier uit Roosendaal. Voor 2,50 euro bood hij dertig stuks aan. Hij kreeg 980 e-mails op zijn adver tentie, waaronder veel steunbetui gingen. „Iedereen mag er natuur lijk voor vragen wat hij of zij wil, maar ik heb het vooral gedaan op dat verkopers hun prijs zouden verlagen. Het maakt me echt kwaad dat mensen tot wel 150 eu ro durven te vragen." De anti-terreurdienst (NCTV) be kijkt momeneel of Nederlandse ji- hadisten vaak naar Syrië en Irak vertrekken om zich daar defini tief te vestigen, en dus niet terug te keren. Dit omdat complete ge zinnen de benen nemen en de diensten relatief weinig jihadstrij- ders terug zien komen. Momenteel zijn 35 van de 180 ji- hadstrijders teruggekeerd; 21 van de vertrokken IS-aanhangers zijn gesneuveld. In Duitsland keerden 180 van de circa 500 Syrië-gangers terug, volgens weekblad Der Spie gel. In september bleek dat gezinnen uit Amersfoort, Huizen en de om geving van Utrecht plannen had den om naar het strijdgebied in Syrië te vertrekken. Twee families zouden daadwerkelijk de koffers hebben gepakt. Overigens zou ook ongewapend vertrekken naar het kalifaat strafbaar zijn. Leven in de zelf uitgeroepen Islamiti sche Staat betekent aansluiting bij een terroristische organisatie. Westerse landen maken zich op voor een toename van terugkeren de jihadisten nu de anti-IS-coali- tie - waaronder Nederland - met bombardementen probeert de op mars van de islamterroristen te staken. Veel partijen in het Nederlandse parlement willen daarom meer geld voor AIVD. ChristenUnie-lei- der Arie Slob woensdag in de Tweede Kamer: „Als de terugkeer cijfers omhoog gaan - die kans is reëel, misschien nog wel meer dan we nu denken - moet de dienst voorbereid zijn." Maar het kabinet vindt extra bud get voor de veiligheidsdiensten vooralsnog niet nodig. All Inclusive Sauerland Stedentrip Londen Kastelen in het Loiredal Het Gardameer Toscane, Elba Cinque Terre Dalmatische kust strand Dresden, Praag, Boedapest, Wenen De ongerepte Hoge Tatra Bernina Glacier Express De wereld is Kras Compleet verzorgd 100% vertrekgarantie 5 dagen al v.a. VRIJDAG 16 JANUARI 2015 door Lilian Dominicus Marcel, verkoper op internet door Niels Klaassen DEN HAAG - Partijen in de Tweede Kamer eisen extra geld voor de AIVD om terugkerende jihadstrij- ders te volgen. Al is nog onduide lijk hoeveel vertrokken radicalen re tour komen. Mogelijk vertrekken Nederlandse gezinnen ook met het kalifaat als eindbestemming. Het is nog maar de vraag of jihadstrijders die uit Nederland vertrekken ook weer terug komen Busreizen De mooiste busreizen boekt u gemakkelijk en voordelig bij Kras. Alles tot in de puntjes geregeld, zodat u alleen nog maar hoeft te genieten. Klantbeoordeling 8,1. Complete reis met verblijf in een 4-sterren hotel, alle maaltijden, drankjes in de avonduren en excursies. Zie: Kras.nl/39476 Klantbeoordeling 8,4. Heerlijk shoppen sightseeing in de stad van de Big Ben, Harrods en musicals. Excursies al vanaf 16. Zie: Kras.nl/39473 Klantbeoordeling 8,2. Ontdek de mooiste kastelen van Frankrijk en haar weelderige tuinen. Hotel in het centrum van Orléans. Zie: Kras.nl/39366 Nieuwe reis met gezellige stadjes rond het Gardameer, de ruige Dolomieten en de twee wereldsteden Venetië en Verona. Zie: Kras.nl/39438 Klantbeoordeling 7,9. Een reis vol afwisseling, met o.a. de kust, de Toscaanse parels Florence en Siena, Elba en de Cinque Terre. Zie: Kras.nl/39399 5 dagen v.a. 5 dagen v.a. 7 dagen v.a. 10 dagen v.a. 10 dagen v.a. Klantbeoordeling 8,5. Ontspannen aan de kust én het mooiste van uw bestemming ontdekken. Met o.a. Plitvice, Zadar en Split. Zie: Kras.nl/39446 Klantbeoordeling 8,7. Populaire reis door het hart van Europa. Winkelen, terrassen en de mooiste plekjes van de stad bekijken. Zie: Kras.nl/39368 Vernieuwde reis door Slowakije. Laat u verrassen door bergen, meren, watervallen, traditionele dorpen en kleurrijk Bardejov. Zie: Kras.nl/39502 Klantbeoordeling 8,6. Trein in het spoor van de Bernina Glacier door de Zwitserse bergwereld. Incl. treinritten t.w.v. 115 p.p. Zie: Kras.nl/39353 10 dagen v.a. 12 dagen v.a. 12 dagen v.a. 9 dagen v.a. Daarom boekt u uw busvakantie bij Kras: Reizen met vertrekgarantie Altijd per Comfort Class touringcar Zeer ervaren chauffeurs Garante opstapplaatsen in heel Nederland Gewoon het beste aanbod busreizen Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds Tot 100 korting p.p. kras.nl/kortingsdagen 239

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5