Gevreesde roze invasie op Tholen bleef beperkt Goes wil inzicht in kosten VRZ BEVELANDEN en THOLEN 29 Subsidie van 1,2 miljoen voor De Mythe tharrelen Fm <r*ö§3 Veel Zeeuwse gemeenten zagen dit 'onheil' aankomen en timmer den hun bestemmingsplannen dicht. Tholen was te laat wakker en kon dus niets anders doen dan de benodigde vergunningen afge ven. In 1996 kreeg het protest tegen de komst van de stallen vorm door de oprichting van de actiegroep Varkens Nee. De eerste varkens houderij was toen gerealiseerd en een tweede golf van aanvragen zat eraan te komen. Met allerlei protestacties vestigde de actie groep de aandacht op de negatie ve effecten van de aanwezigheid van de duizenden varkens en het slechte dierenwelzijn. Een echte invasie is uiteindelijk uitgebleven. Zeven varkenshou ders kwamen naar Tholen. Var kens Nee - sinds 1998 een offi ciële stichting - heeft het altijd als één van haar verdiensten gezien dat het er niet veel meer zijn ge worden. Om dat te bereiken heeft de stichting in die jaren veel ge procedeerd. Hoewel de bestemmingsplannen van de gemeente Tholen onder tussen zijn aangepast, moest Var kens Nee een paar jaar geleden toch weer in het geweer komen te gen de komst van een achtste var kenshouderij, aan de Bitterhoekse- weg bij Poortvliet. De gemeente zei de komst van dit bedrijf toe te moeten staan op basis van rech- ten uit het verleden. Varkens Nee hoefde in deze kwestie uiteindelij ke niet tot het uiterste te gaan, want toen het puntje bij paaltje kwam, zag de ondernemer af van zijn plan. Op de locatie komt nu een vleeskuikenhouderij. Het gaat in dit geval om een loka le Thoolse agrariër, die er een pro bleem mee kan oplossen. Hij is op zijn huidige locatie tegen gren zen aangelopen. Mede om die re den houdt Varkens Nee zich in de ze kwestie op de vlakte. „Qua die renwelzijn is de vleeskuikenhou derij ook wel iets minder erg dan de varkenshouderijen die we hier hebben", stelt Leen van Doorn. Schrijvers bij voorleesontbijt Op woensdag 21 januari ko men twee schrijvers uit ei gen werk voorlezen tijdens het voorleesontbijt op de Borselse Omnisscholen. Het voorleesontbijt wordt gehou den voor de kinderen uit groep 3 en 4. De schrijvers zijn Johanna Kruit en Ro bert Swiers en ze bezoeken onder meer De Meidoorn en De Linden. Avond psychiatrie en detentie Op woensdag 21 januari houdt de afdeling Psychia trie van het ADRZ Vlissin- gen een thema-avond, aan vang 19.15 uur. Tijdens deze avond wordt gesproken over begeleiding van mensen met psychische/psychiatri sche klachten die in deten tie raken. De bijeenkomst is bedoeld voor geïnteresseer den in herstel, detentie en psychiatrie. Lions zamelen geld in voor oogoperatie De Lionsclub zamelt met be hulp van een zuil geld in voor het uitvoeren van oog operaties in Afrika, India en Nepal. De zuil stond tot eind vorig jaar in Goes en is nu geplaatst in de Emté in Ka- pelle. In de zuil kan oud en vreemd geld worden ge stopt. Voor één operatie is zo'n vijftien euro nodig. De Lions hebben tot nu toe 335.000 euro ingezameld. Vogels kijken in de winter Het Milieu Educatie Cen trum De Bevelanden in Goes houdt woensdag 21 ja nuari de jeugdactiviteit: Vo gels in de winter. Samen met een boswachter gaan deelnemers van zes tot en met tien jaar op zoek naar de vogels in de Hollandsche Hoeve. Opgeven is aan te raden via info@mecdebevelanden.nl of telefonisch: 0113- 252628. GOES - Theater De Mythe in Goes kan ook dit jaar een gemeentelij ke subsidie van 1,2 miljoen euro tegemoet zien. Dat hebben burgemeester en wet houders besloten op basis van de jaarrekening over 2013. Daaruit blijkt dat het theater in 2013 goed heeft gedraaid, met in totaal 59 voorstellingen van zowel profes sionele als amateurgezelschap pen. Mogelijk heeft ook het Goese themajaar over Latijns-Amerika bijgedragen aan het succes. De exploitatie van De Mythe is in middels al bijna drie jaar in han den van Frans Lievens van Thea ter BV. De Veiligheidsregio Zeeland is halverwege vorig jaar begonnen met het opstellen van een nieuw Regionaal Risicoprofiel 2015- 2018. De huidige versie van dat rampenplan dateert van 2011. Al naar gelang zich wijzigingen voor doen, bijvoorbeeld als zich nieu we industrie binnen een gemeen te vestigt, kan dat profiel worden aangepast. Voor Goes blijft het nieuwe profiel gelijk ten opzichte van 2011, maar toch wil het ge meentebestuur opheldering over de kostenstructuur, zegt burge meester René Verhulst. „Het ebo- la-risico is nu bijvoorbeeld uitge breid beschreven, maar wat bete kent dat in de praktijk? We willen dat inzichtelijk wordt gemaakt of dat een kostenverhogend effect heeft." Volgens Verhulst is dat 'relevant', zeker in het licht van de bezuini gingen bij de brandweer. De Vei ligheidsregio sluit zeven brand weerposten. „We gaan voortaan met vier in plaats van zes man naar een brand, maar moeten we nu overal in meegaan?", doelt Ver hulst op het ebola-risico. „Hoe ef ficiënt is dat dan?" Afgelopen jaar was er al veel ge doe over de financiële verdeelsleu tel van de Veiligheidsregio. De provincie en een commissie on der leiding van twee oud-burge meesters van buiten Zeeland moesten eraan te pas komen om de impasse te doorbreken en tot een akkoord te komen. Een aantal gemeenten (Middelburg en Vlis- singen) moet een aanmerkelijk hogere bijdrage betalen. (?bo [MM] (3S)[W] Zonweringen Overkappingen [UU] gj 17 t/m 31 januari!! VRIJDAG 16 JANUARI 2015 Varkens Nee protesteerde in 1998 bij het provinciehuis tegen de komst van meer varkenshouderijen naar Tholen. archieffoto Ruben Oreel THOLEN - De 'roze invasie' op Tho len dateert uit de jaren negentig van de vorige eeuw. Varkensboe- ren uit met name Oost-Brabant za gen in Zeeland een mooi gebied om hun bedrijven uit te breiden. Aan de Bitterhoekseweg in Poortvliet komen bij nader inzien geen varkens, maar vleeskuikens. HEINKENSZAND VLISSINGEN KAPELLE GOES door Luc Oggel GOES - Burgemeester en wethou ders van Goes willen meer inzicht in de kostenstructuur van de Veilig heidsregio. Naar aanleiding van de nieuwe 'risicoprofielen' die per ge meente zijn opgesteld, stelt het col lege de raad voor om een zienswij ze in te dienen. Het Goese college zet vraag tekens bij het 'ebola-risico' in het nieuwe Regionaal Risi coprofiel 2015- 2018 waar design en kwaliteit hani Kozijnen *vraag naar de voorwaarden J" Mortiereboulevard40 Middelburg T0118-441 944 1 j" info@ascozeeland.nl www.ascozeeland.nl f Volg ons op Facebook om onze acties te volgen! stan ko veria 1 s ongepast,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 59