Bank trok aan bel over garantstellingen Goes Noord-Beveland zamelt klachten over nieuwe dienstregeling in Eet Smakelijk van Spar De Neve KRITIEK OP VOORNEMEN COLLEGE 28 BEVELANDEN en THOLEN Varkens Nee is na twintig jaar nog altijd actief en zet nu vraagtekens bij aankoop van varkenshouderij. bin n9n uit De 62-jarige Theo K. uit Goes zou in 2006 enkele officiële documen ten van de gemeente valselijk heb ben ondertekend, waardoor de Stichting Maatschappelijke Belan gen en de Stichting tot Behoud en Ondersteuning van Monumen ten aanspraak konden maken op leningen van respectievelijk 1,4 miljoen en 6,725 miljoen euro. Die leningen zijn volgens de Goe- se burgemeester René Verhulst ook daadwerkelijk aangegaan bij de Nederlandse Waterschaps- bank, een financiële dienstverle ner van en voor de overheid die onder meer geld leent aan wo ningcorporaties. De bank hield de leningen aan de Monumenten stichting tegen het licht, nadat die in november vorig jaar onder verscherpt toezicht werd gesteld door het Centraal Fonds Volks huisvesting (CFV). Omdat Goes bij financiële problemen door de vermeende garantstelling aanspra kelijk is, heeft de Waterschaps- bank bij de gemeente geïnfor meerd. Die werd zeer onaange naam door de situatie verrast, zegt Verhulst. „Aan de garantstel ling lag geen collegebesluit ten grondslag, daarom was hij hier niet geregistreerd en wisten we er dus niets van." Onder de garantstelling voor de lening stonden destijds de handte keningen van K. en toenmalig bur gemeester Dick van der Zaag. Om dat K. zeer waarschijnlijk onbe voegd namens het college heeft getekend, heeft de gemeente aan gifte gedaan van valsheid in ge schrifte. Overigens zou een derge lijke situatie zich volgens Ver hulst nu niet meer kunnen voor doen. „De onderliggende college- besluiten gaan standaard naar de bank." Wat de beweegredenen van K. wa ren, is niet duidelijk. Dat worden ze wellicht tijdens de zitting op 19 februari, als de strafzaak inhou delijk wordt behandeld. THOLEN - Al twintig jaar lang hou den de varkens de gemoederen be zig op Tholen. Soms is het even rustig, dan laait de commotie in eens weer op. De Stichting Var kens Nee is altijd de vinger aan de pols blijven houden en trok ge regeld aan de bel. Dat doet ze ook nu weer. De stichting heeft grote bedenkin gen bij het plan van het college om varkenshouderij Britt BV aan de Groeneweg uit te kopen voor vijf miljoen euro. Het agrarische bedrijf staat de uitbreiding van be drijventerrein Welgelegen in de weg vanwege strenger wordende regels met betrekking tot geurhin- der. Ook de bestaande stank overlast voor bewoners en de komst van een woonwijk aan de Molenvlietsedijk zijn volgens het college redenen om de varkens houderij weg te willen hebben. De afgelopen jaren is intensief overleg gevoerd met eigenaar Bert Rijnen van Britt BV. Daarbij werd ook het plaatsen van anti-stankfil- ters onderzocht. Dat zou een in vestering van twee miljoen euro vergen, maar zelfs dan is nog niet zeker of het wel genoeg zou zijn, met het oog op nóg strengere re gels in de toekomst. Om die re den kozen B en W voor het opko pen van het bedrijf. Je zou denken dat ze bij Varkens Nee staan te juichen om het ver dwijnen van de varkenshouderij, maar niets is minder waar. „Wij hebben grote bedenkingen bij de gekozen opzet", zegt woordvoer der Leen van Doorn. „Dit gaat over één bedrijf. Wat gebeurt er met alle andere varkenshouderij en in de gemeente, die ook stank overlast veroorzaken? Eén zwa luw maakt nog geen zomer!" Het bedrag van vijf miljoen euro dat het college wil uitgeven voor de aankoop van de varkenshoude rij, stuit Van Doorn ook tegen de borst. Volgens hem strooit de ge meente de laatste tijd met miljoe nen. Daarbij refereert hij aan de aankoop van het Westerpoort in Tholen voor 2,8 miljoen euro. „Waarom verminderen ze het aan tal varkens aan de Groeneweg niet met de helft? Dan kun je de geurcirkel ook flink verkleinen. Ze zeggen nu dat ze die vijf mil joen kunnen terugverdienen door de grond weer te verkopen aan be drijven, maar dat moeten we eerst nog maar eens zien." Volgens Van Doorn komt het be stuur van Varkens Nee binnen kort bij elkaar om te bespreken hoe op de laatste ontwikkelingen zal worden gereageerd. Ook op diverse internetfora wordt het plan met scepsis ont haald. Mensen hikken aan tegen het enorme bedrag. „Weggegooid geld", stelt iemand. Anderen brengen daar tegenin dat de stank overlast nu soms erg groot is. MAALTIJDSERVICE De gemeente heeft slechts een kleine rol in die problematiek. „Maar die gaan we wel optimaal benutten", beloofden burgemees ter Marcel Franzel en wethouder Anja Slenter gisteravond tijdens de informatieve raadsvergadering. Voorzitter Dirk Hage (VVD) van de Noord-Bevelandse openbaar vervoerscommissie, waarin verte genwoordigers van alle fracties zit ten, heeft het college verzocht zo snel mogelijk bijeen te komen in clusief wat leden van de jeugd raad. „Want die zijn hier écht de dupe van." Slenter verwacht op die bijeenkomst, die over twee weken op de agenda staat, meer zicht te hebben op het aantal mensen dat gedupeerd wordt en op de precieze knelpunten. NBB (Noord-Bevelands Belang) stuurt vandaag een brandbrief naar B en W naar aanleiding van alle reac ties die deze fractie inmiddels al heeft gehad. Een goede aanslui ting naar bus en trein zijn 'een on misbaar onderdeel van onze ge meentelijke leefbaarheid en die van onze kernen', aldus Yvonne van der Maas (NBB). Haar fractie voorziet een versnelde bevolkings- krimp als de bezuinigingen op het openbaar vervoer doorgaan. De Noord-Bevelandse slogan 'ein deloos eiland' zou zo weieens 'ho peloos eiland' kunnen worden, stelde ook Peter de Neef van Be trokken Noord-Beveland (BEN). Hij liet meteen na afloop van de vergadering de petitielij st van 'Zeg NEE tegen de nieuwe Zeeuw se dienstregeling' rondgaan. Varkens blijven de gemoederen bezighouden door Luc Oggel GOES - De valsheid in geschrifte die een oud-ambtenaar van de ge meente Goes in 2006 zou hebben gepleegd, is aan het licht gekomen doordat de Nederlandse Water- schapsbank bij de gemeente aan de bel heeft getrokken. door Rob Paardekam RILLAND - Leden van de WMO- en Seniorenraad in Reimerswaal waren giste ren uitgenodigd voor een proefsessie van de nieuwe maaltijdservice van Spar De Neve in het dorpshuis van Rilland. Onder de noemer Eet Smakelijk heeft supermarkteigenaar Carlo de Neve een maaltijdservice opgezet, als een mo derne variant op tafeltje-dek-je. foto Mechteld Jansen Eigenaar Bert Rijnen bij zijn bedrijf aan de Groeneweg. Met de gemeente kwam hij overeen uiterlijk over vijfjaar te vertrekken, foto Leo Adriaansen Opruimingsweken bij Binnenuit! Kortingen van 22 - 58% bij De Vlijt Bedden en De Jonge Hoek van Dijke meubelen. Wees er snel bij en kom langs! J woonconcept Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 561482 binnenuit.nl door Esme Soesman WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland wil de komende twee weken alle klachten over de nieuwe dienstregeling van Con- nexxion verzamelen om de proble men goed in beeld te brengen en deze dan aan te kaarten bij provin cie en vervoerder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 58