m Duikers onderzoeken zevenendertig 'hits' 58% w Overheden steunen schelpdierconferentie czm 28 SCHOUWEN-DUIVELAND FOTOGRAFIE korting! bin n9n uit Speelgoedfabriek Jumbo maakt puzzel uit luchtopname van Schouwen-Duivelandse fotograaf, i Dat doen ze voorafgaand aan de opknapbeurt en herinrichting van het oostelijk deel van de wa tersportvereniging in Zierikzee. De meer- en boxpalen van de cir ca 35 boxen op die plek worden vervangen. Voorafgaand aan die klus moet het gebied veilig wor den gemaakt. Tot en met vijf me ter in het kanaal wordt de haven bodem nauwkeurig onderzocht en eventuele gevonden explosie ven verwijderd. In november is de locatie al uitgebreid gedetec teerd. Toen zijn er 37 'hits' geteld. „Plekken waar iets verdachts is aangetroffen", zet gemeentelijk Het kan om een steeksleutel gaan of een handgra naat Alles draait om veiligheid projectleider René Korstanje de werkwijze uiteen. Dat gaat dan om metalen voorwerpen waarvan ook de vorm aanleiding kan ge ven tot nader onderzoek. Of er echt sprake is van een NGE is dus maar de vraag. „Het kan om een steeksleutel gaan maar ook om een handgranaat. Maar alles draait hier om veiligheid." Het havenka naal geldt als risicogebied omdat het ten tijde van de Tweede We reldoorlog vanuit het toen al be vrijde Colijnsplaat met bommen door de Engelsen werd bestookt. Ook wilden geallieerden op de te rugweg hun resterende vracht nog weieens lozen, waarbij een deel dichter dan gepland bij de kust terecht kwam. Eerder werd, eveneens voorafgaand aan werk zaamheden, eenzelfde onderzoek gedaan in het havendeel ter hoog te van wooncomplex Rollandthof. Daarbij kwamen onder meer ver keersborden, een televisie, winkel wagentje maar ook een politieko gel boven water. De duikers halen hun vondsten naar boven, ook als het om niet explosieve zaken gaat. Vuil wordt afgevoerd. Wor den er daadwerkelijk explosieven gevonden dan stoppen de experts van Reaseuro het gevonden mate riaal in speciale containers en wordt ook de Explosieven Oprui mingsdienst er bij geroepen. Naar verwachting is het gebied volgende week vrijdag schoon. Kort daarna begint het herinrich tingswerk aan de haven. De nieu we palen zijn veertien meter lang en worden zeven meter de bo dem ingeslagen. Dat werk moet vrijdag 13 maart klaar zijn. Nu tot wel ZONNEMAIRE - „Ik puzzel zelf nooit. Hou op. Daar heb ik het ge duld niet voor." De afkeer die Joop van Houdt uit Zonnemaire heeft van puzzelen, heeft speel goedfabrikant Koninklijke Jumbo er echter niet van weerhouden een puzzel te maken van een door hem gemaakte foto. Sterker nog: waarschijnlijk heeft Van Houdt die eer zelfs te dan ken aan zijn rusteloosheid. „Ik maak veel luchtfoto's in opdracht van overheid en bedrijfsleven. Als we dan van A naar B vliegen, kan ik een beetje uit het raam gaan zitten kijken. Maar ik kan ook foto's maken. Stilzitten is niets voor mij. Zo heb ik op weg naar een opdracht wat foto's ge maakt van kasteel De Haar bij Utrecht. Die zet je op je website en dan word je ineens gebeld. 'We kwamen een foto tegen...'. Ja, dat was Jumbo, het rode olifant je." „Ze vonden het een mooie foto," zegt de 62-jarige beroepsfoto graaf. Zelf is hij het daar ook wel mee eens. „We kwamen op het juiste moment overvliegen. Er staat mooi licht op het kasteel." Na enkele emails heen en weer was de zaak beklonken. Het be drag dat Jumbo voor de foto be taalt wil Van Houdt niet noemen. „Maar ik ben er tevreden over." Met zijn dertig jaar ervaring in de luchtfotografie weet Van Houdt dat er vaak mooie 'bijvangst' aan een opdracht zit. „Ik heb eens heel vroeg in de ochtend foto's moeten maken van het transport van twee hele grote transformato ren. Het was mistig. Onderweg zag ik een kerktorentje door de wolken prikken. Is een mooie fo to geworden." De fotograaf wenst alle puzzelaars veel succes met Jumbo's Kasteel De Haar: „Want het wordt een kreng om te leg gen met die tierlantijntjes aan het kasteel en al die bomen erom heen." Als de puzzel op de markt is, krijgt Van Houdt er een paar. „Eentje gaat naar mijn moeder van 92. Die is gek op puzzelen." De bijeenkomst op donderdag 22 en vrijdag 23 januari is bedoeld voor ondernemers in de schelp diersector. Tijdens de conferentie praten deskundigen uit Denemar ken, Duitsland, Ierland, het Vere nigd Koninkrijk en Nederland over gemeenschappelijke proble men en kansen. Verder zijn er in leidingen, onder andere over mos- selkweek op open zee, over algen- kweek en over 'Smart Seafood'. Oud-secretaris Hans van Geesber- gen heeft het over de noodzaak tot een 'update' van het mossel convenant, terwijl schelpdierpro fessor Aad Smaal verhaalt over mosselkweek die de natuurwaar de verhoogt. Aan het slot van de conferentie reageren twee ambte naren van Economische Zaken op de conclusies van de conferentie en op nieuwe onderzoekswensen vanuit de sector. Addy Risseeuw, de nieuwe PO-secretaris, leidt de discussie aan het eind. Tijdens de conferentie vindt ook doorlopend een vakbeurs plaats. (?bO w 17 t/m 31 januari!! De duikers van REASeuro uit Riel bereiden zich voor op de duik waarbij de hits nader worden onderzocht foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman ZIERIKZEE - Met een klein bootje tuffen medewerkers van explosie- venopsporingsbedrijf Reaseuro uit Riel met apparatuur door de Zierik- zeese haven. Dat op zich ziet er al indrukwekkend uit, maar het ware werk gebeurt onder water. Tot vol gende week vrijdag zijn de duikers van Reaseuro daar bezig met het opsporen en ruimen van Niet Ge sprongen Explosieven ofwel NGE's. René Korstanje, gemeente Opruimingsweken bij Binnenuit! Kortingen van 22 - 58% bij De Vlijt Bedden en De Jonge Hoek van Dijke meubelen. Wees er snel bij en kom langs! f woonconcept Een echte Joop van Houdt in 500 stukjes door Ton van den Nouweland De luchtopname van kasteel De Haar bij Utrecht, die door Jumbo is uitge kozen om er een puzzel van te maken, foto Joop van den Houdt Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 561482 binnenuit.nl NEELTJE JANS - Met onder meer een bijdrage van 5000 euro van de provincie Zeeland en 1250 euro van de gemeente Schouwen-Duive- land wordt volgende week op Neel- tje Jans een conferentie over schelpdieren gehouden. waar design en it ham Kozijnen Zonweringen Overkappingen NI *vraag naar de voorwaarden 0 Mortiereboulevard 40 Middelburg T 0118 -441 944 IX info@ascozeeland.nl www.ascozeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 53